Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Νίκη και 2-0 παρά τις απουσίες

Νίκη και 2-0 παρά τις απουσίες

Ο Ολυμπιακός κέρδισε με 63-57 τη Λαμποράλ Κούτσα στο ΣΕΦ για τη 2η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, για να παραμείνει αήττητος και να πάει στο 2-0 στον όμιλο. Το παιχνίδι δεν δρέπει δάφνες ποιότητας, οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν πολύ σκληρή άμυνα, οι Ισπανοί σούταραν σχεδόν αποκλειστικά από το τρίποντο, αλλά ο Ολυμπιακός δεν βρήκε ρυθμό στην επίθεση για να χτίσει διαφορά, με αποτέλεσμα να καρδιοχτυπά ως το τέλος. Χάντερ, Λοτζέσκι και Ντάνστον οι καλύτεροι για τους «ερυθρολεύκους».

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να παίξει καλό μπάσκετ στον αγώνα, η Λαμποράλ έπαιζε κι αυτή σκληρή άμυνα, ιδίως πάνω στον Σπανούλη που είχε 1/9 και 6 λάθη στο παιχνίδι. Με τον Σπανούλη να δυσκολεύεται τόσο, τον Πετγουέι να έχει 1 πόντο και τους Σλούκα-Μάντζαρη 3 και 5 αντίστοιχα, ήταν λογικό να λείπει κάτι από την επίθεση του Ολυμπιακού. Ο Χάντερ και ο Ντάνστον ήταν καλοί, αλλά μοιράστηκαν το 40λεπτο (22 και 18 λεπτά αντίστοιχα) στο «5» και πρέπει κάποια στιγμή να συζητηθεί το αν μπορούν να αγωνιστούν μαζί, αφού ο Ολυμπιακός πετάει μια πολύτιμη λύση για το μισό παιχνίδι έξω με αυτόν τον τρόπο χρήσης τους, τους ρίχνει την ψυχολογία και των δύο αφού κανείς δνε νιώθει βασικός και δεν τους αφήνει να βρουν και ρυθμό 100% στο ματς. Ο Λοτζέσκι ήταν ξανά πολύ καλός, και σε άμυνα και σε επίθεση, 15 πόντοι και 4 κλεψίματα, ενώ και ο Λαφαγιέτ βοήθησε.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 46% στα δίποντα και 24% στα τρίποντα, ενώ η Λαμποράλ 29% στα δίποντα και 35% στα τρίποντα. Οι Ισπανοί είχαν μόλις 3/18 δίποντα στο πρώτο μέρος, δείγμα του τι μπάσκετ έπαιζαν. Τα ριμπάουντ ήταν μοιρασμένα, 43-36 (με τα επιθετικά στο 13-13), οι ασίστ 18-14, τα λάθη 13-13.

Για τη Λαμποράλ, ο Ερτέλ έμεινε μόνο 20 λεπτά στο παρκέ, με τον Πέρκινς να είναι ο καλύτερός της παίκτης, τον Σαν Εμετέριο να ακολουθεί από κοντά και τον Άιβερσον να έπεται. Ο Μπέρτανς αγωνίστηκε 30 λεπτά και είχε βαλθεί να φτιάξει δεύτερο κλειστό, 3/16 τα σουτ του, σε μια βραδιά που δεν έλεγε να σταματήσει να εκβιάζει προσπάθειες. Ο Τζόνσον είχε 0/4 σε 23 λεπτά, ενώ και ο Σενγκέλια το κούραζε αρκετά ανά διαστήματα, με 4/12.

Σημαντική η νίκη για τον Ολυμπιακό, ο οποίος, όμως είναι ξεκάθαρο ότι ψάχνεται και ότι πρέπει επειγόντως να βρει τις νέες ισορροπίες στο ρόστερ του, καθώς αυτή τη στιγμή δυσκολεύεται να βρει ρόλους στο παρκέ, αλλά και να απειλήσει σωστά, να τρέξει το ματς και να εκμεταλλευτεί το γεγονός ότι είναι από τις πιο αθλητικές ομάδες στην Ευρώπη. Ο Ολυμπιακός δεν αποδίδει καλό μπάσκετ, αλλά πήρε τη νίκη και αυτό είναι που μετράει στην παρούσα φάση και μέχρι να βρεθεί ο νέος προπονητής.

Το ματς ξεκίνησε με 0-4 από τον Μπέρτανς με τον Ολυμπιακό να απαντά με τον Λοτζέσκι και τον Χάντερ για το 5-4. Ο Σπανούλης, ο Χάντερ και ο Ντάνστον έτρεξαν ένα 12-0 του Ολυμπιακού για το 17-7 πολύ νωρίς και την πρώτη διψήφια διαφορά, με τον Κοζέρ να απαντά με τρίποντο στο τέλος της περιόδου. Ο Ολυμπιακός ήλεγχε το ματς μέχρι το 15ο λεπτό απόλυα, με Λοτζέσκι και Λαφαγιέτ έφτασε στο 24-12 στη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς.

Ο Σαν Εμετέριο με δύο τρίποντα
απάντησε και έφερε τη Λαμποράλ στο -6 του 26-20, ενώ λίγο μετά τον μιμήθηκε ο Πέρκινς για το 26-23 και μετά τις βολές του Λαφαγιέτ ξανά ο Πέρκινς έγραψε τρίποντο για το 30-26 του ημιχρόνου. Βέβαια, αμέσως πριν ο Σπανούλης είχε κάνει ντράιβ, οι Ισπανοί είχαν κόψει το σουτ μετά που χτύπησε ταμπλό, αλλά οι διαιτητές δεν το είδαν και δεν μέτρησαν το καλάθι ως όφειλαν.

Στο ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε 9/21 δίποντα και 2/9 τρίποντα, με τη Λαμποράλ να έχει 3/18 δίποντα και 6/12 τρίποντα. Τα ριμπάουντ ήταν 15-8 για τον Ολυμπιακό και 11-4 για τη Λαμποράλ με τις ασίστ στο 7-5.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός κρατούσε το προβάδισμα, πρώτα με τον Μάντζαρη, 33-28, και μετά με τον Ντάνστον, 35-30, ενώ παρά τις προσπάθειες του Σενγκέλια, ο Λοτζέσκι ήταν που σκόραρε για το 40-36. Ένα λέι απ του Άιβερσον κι ένα τρίποντο του Σαν Εμετέριο έφεραν τη Λαμποράλ μπροστά στο ματς, 40-41, με τον Σενγκέλια να γράφει και το 40-43. Ο Σλούκας απάντησε με τρίποντο και ο Αγραβάνης έγραψε το 46-43 για να κλείσει η περίοδος με κάρφωμα του Χάντερ για το 48-45.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Αγραβάνης μπήκε με καλάθι για το 50-45, ο Σαν Εμετέριο απάντησε με νέο τρίποντο για να έρθει ο Ντάνστον με βολές για το 52-48. Ξανά ο ίδιος με τον Άιβερσον μείωσαν στο καλάθι, 54-52, και μετά το καλάθι του Χάντερ ο Μπέρτανς έγραψε τρίποντο για το 56-55. Ο Λοτζέσκι απάντησε και ο Ολυμπιακός κράτησε στα τελευταία 3 λεπτά του ματς τη Λαμποράλ στους 2 πόντους. Ο Σπανούλης είχε 1/2 βολές για το 59-55, ο Μπέρτανς αστόχησε, ο Πέρκινς και ο Λοτζέσκι πέταξαν από ένα τρίποντο, για να έρθει ο Ντάνστον με φόλοου κάρφωμα από επιθετικό ριμπάουντ για το 61-55. Στο τελευταίο λεπτό πια ο Ερτέλ αστόχησε σε τρίποντο στην έσχατη προσπάθεια της Λαμποράλ, με τον Σπανούλη να σκοράρει για το 63-55. Ο Σενγκέλια απάντησε στα 9 δευτερόλεπτα με τον Τόμιτς να παίρνει τάιμ άουτ αλλά τον Ολυμπιακό να μην καταφέρνει να σκοράρει στην τελευταία επίθεση του αγώνα.

Σειρά τώρα για τον Ολυμπιακό έχει η Νεπτούνας εκτός έδρας και μετά ο Ερυθρός Αστέρας επίσης εκτός έδρας. Οι «ερυθρόλευκοι» θα κυνηγήσουν την άλλη εβδομάδα τη νίκη, ενώ αν πάνε στο 4-0 πριν επιστρέψουν στο ΣΕΦ θα βρίσκονται πια σε τροχιά πρωτιάς.

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 30-26, 48-45, 63-57.

Ολυμπιακός (Τόμιτς): Πετγουέι 1 (4ρ.), Χάντερ 9 (7ρ. 2κ.), Ντάνστον 10 (6ρ. 3κλ. 2κ.), Σπανούλης 9 (4ρ. 7κ.φ.), Σλούκας 3 (1τρ. 4ασ.), Αγραβάνης 4 (7ρ.), Μάντζαρης 5 (1τρ. 5ασ.), Κατσίβελης, Λαφαγιέτ 7 (1), Λοτζέσκι 15 (1τρ. 4ρ. 4κλ.).

Λαμποράλ Κούτσα (Κρέσπι): Ουάιτ, Άιβερσον 8 (7ρ.), Κοζέρ 5 (1), Σενγκέλια 11 (1), Πέρσκινς 7 (2τρ. 4ρ. 2κλ.), Χάμιλτον, Τίλι 4, Σαν Εμετέριο 14 (4τρ. 3ρ.), Ερτέλ (3ρ. 5ασ.), Τζόνσον, Μπέρτανς 8 (2τρ. 5ρ.).