Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Δύσκολες… στιγμές για Μακάμπι, «τραγωδία» Αρμάνι!

Δύσκολες… στιγμές για Μακάμπι, «τραγωδία» Αρμάνι!

Η 3η αγωνιστική του Top-16 της Ευρωλίγκας επεφύλασσε την ήττα της Μακάμπι στην Ιταλία από την Καντού με 82-74, για να έχουν πλέον θέμα πρόκρισης οι Ισραηλινοί. Η Αρμάνι στη Ρωσία δεν μπόρεσε να βάλει ούτε 45 πόντους, 59-44 από την Ουνίκς Καζάν. Η ΤΣΣΚΑ καθάρισε πολύ εύκολα και τη Γαλατασαράι, 85-70, ενώ στην 4η περίοδο η Μπαρτσελόνα έγραψε το 94-80 επί της Ζαλγκίρις.

Νίκη για τη Ρεάλ με σόου Ροντρίγκεθ, 89-73 την Μπιλμπάο, ενώ η Σιένα έκανε περίπατο στην Ανδαλουσία, 68-91 τη Μάλαγα. Τα ζευγάρια μένουν ίδια και αλλάζουν έδρες την 4η αγωνιστική, που θα ξεκαθαρίσει πολλά στους ομίλους.

Όμιλος E

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Γαλατασαράι 85-70 (44-37)

Κρστιτς 20π. 9ρ. 3κ.φ., Κιριλένκο 9π. 6ρ. 2ασ. 2κλ. 3κ. 5κ.φ., Χριάπα 11π. 6ρ., Σισκάουσκας 11π. 3ασ. 6κ.φ., Σβεντ 10π. 3ρ. 3ασ. 3κ.φ., Τεόντοσιτς 12 // Αλντεμίρ 11π. 9ρ., Λούκας 15π. 5ρ. 5ασ. 3κλ., Αρσλάν 13

Άλλος ένας περίπατος στη φετινή Ευρωλίγκα για την ΤΣΣΚΑ που έφτασε πια το 13-0 και συνεχίζει ακάθεκτη. Η Γαλατασαράι το πάλεψε, αλλά το κλασσικό… τρίλεπτο ξέσπασμα της φετινής ΤΣΣΚΑ και πάλι καθάρισε τον αγώνα, αφού άπαξ και πάρουν διαφορά οι Ρώσοι δεν αφήνουν τον αντίπαλο να ελπίζει.

Η «Αρκούδα» μπήκε στο παρκέ με 10-0 αλλά η Γαλατά κατάφερε με τον Λούκας πρωταγωνιστή να μειώσει σε 13-9 και να κλείσει η περίοδος στο 19-12. Ο Σισκάουσκας ξανάστειλε τη διαφορά στους 10, 26-16, και έτσι έμεινε ως το τέλος του ημιχρόνου όταν ο Αρσλάν και ο Σούμπερτ μείωσαν σε 44-37. Η ΤΣΣΚΑ μπήκε στην επανάληψη με 6-2, ανέβηκε στο 50-39, έτρεξε άλλο ένα 9-0 λίγο πιο μετά για το 62-44 και δεν κοίταξε πίσω της. Η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους 12 πόντους ως το τέλος, με τον Κρστιτς να σκοράρει όπως και όποτε ήθελε ως το τελικό 85-70 των Ρώσων. Αν η ΤΣΣΚΑ πάρει και το ματς στην Πόλη θα… του έχει κάνει μεγάλη χάρη του Ολυμπιακού.

Όμιλος F

Ουνικάχα Μάλαγα – Μοντεπάσκι Σιένα 68-91 (40-50)

Φρίλαντ 14π. 9ρ. 3κ.φ., Ζόριτς 11π. 7ρ. 3ασ. 3κ. 3κ.φ., Ρόουλαντ 11π. 4ρ. 4κ.φ., Ντάρντεν 13 // Λαβρίνοβιτς 18π. 5κ.φ., Θόρντον 13π. 5κ.φ., ΜακΚάλεμπ 13π. 3ασ., Άντερσεν 15π. 6ρ. 4κ.φ., Ζήσης 2π. 3ρ. 2ασ. 2κλ. (1/3δ. 0/4τρ.)

Η Σιένα ήταν καλύτερη
σε κάθε ένα από τα δεκάλεπτα του αγώνα, αν αφαιρέσουμε το… πρώτο τρίλεπτο. Οι Ιταλοί έπνιξαν την ομάδα της Ανδαλουσίας, 19-8 τα λάθη, και κέρδισαν πάρα πολύ εύκολα, με τη Μάλαγα να μην έχει δυνάμεις να αντισταθεί στην τελευταία περίοδο. Έτσι, η Σιένα είναι μόνη πρώτη στο 3-0 στον όμιλο και απόλυτο φαβορί για την πρωτιά.

Η Μάλαγα μπήκε στον αγώνα με 7-0 αλλά το κλίμα αντιστράφηκε πριν καλά καλά προλάβει να το χαρεί. Η Σιένα απάντησε με ένα δικό της 0-11 και πήγε στο 9-17 με σερί 2-17 για να μην ξανακοιτάξει πίσω της. Ο Καραρέτο έκανε το 24-33, ο Ζήσης το 28-41 και ο Μος πήγε το ματς στο 35-50 λίγο πριν το ημίχρονο. Η Μάλαγα έδειξε σημεία ζωής με Ρόουλαν και Ζόριτς για το 48-55, αλλά ο Μος σκόραρε 4 μαζεμένους και ο Λαβρίνοβιτς έβαλε ένα δύσκολο χουκ στη ρακέτα, για το 53-64. Η Μάλαγα δεν άντεξε άλλο, στην αρχή της 4ης περιόδου τα δύο τρίποντα του Μος πήγαν το ματς στο 59-76 και μετά ήταν περίπατος ως το τελικό 68-91 για τους Ιταλούς.

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπιλμπάο 89-73 (50-36)

Ροντρίγκεθ 20π. 7ασ. 4κ.φ. (3/3δ. 3/3τρ. 5/6β.), Τόμιτς 15π. 7ρ. 4κ.φ., Μπέγκιτς 12π. 5ρ. 4κ.φ., Κάρολ 11, Σίνγκλερ 10π. 4ρ., Λιουλ 8π. 3ρ. 6ασ. // Μπάνιτς 18π. 6ρ. 5κ.φ., Μουμπρού 17π. 4ρ. 3ασ. 4κ.φ., Βασιλειάδης 13π. 1ρ. 1ασ. 1κλ. 6κ.φ. (2/3δ. 1/5τρ. 6/8β.), Μαυροειδής 8π. 2ρ. 1ασ. 1κλ. (3/7δ. 2/2β.)

Στηριζόμενη στον απίστευτο οίστρο του Σέρχιο Ροντρίγκεθ
η Ρεάλ Μαδρίτης καθάρισε συνοπτικά την Μπιλμπάο, που έπαιζε μέτρια στο ματς, αλλά στο ξέσπασμα του Βασιλειάδη και του Μουμπρού μπόρεσε να επιστρέψει από το -18 και να απειλήσει την αντίπαλό της. Όμως, με 20 πόντους και 7 ασίστ με 6/6 εντός παιδιάς και 5/6 βολές ο Ροντρίγκεθ έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ, κάνοντας πολύ εύκολο το βράδυ της ομάδας του.

Η Ρεάλ μπήκε στον αγώνα με 15-9 και 21-12 για να κλείσει την πρώτη περίοδο στο 26-16. Η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει στο δεύτερο δεκάλεπτο, πήγε στο 40-26 από τον Λιουλ, με τον Μπέγκιτς να γράφει το +18 για τη Ρεάλ, που έκλεισε το ημίχρονο στο 50-36. Κι ενώ η Μπιλμπάο έμοιαζε προβλέψιμη και χωρίς τρόπο να επιστρέψει, ένα 0-12 με Μουμπρού και Μπάνιτς την έφερε στο 69-65, αλλά τότε η Ρεάλ απάντησε με δικό της 11-1 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ροντρίγκεθ για να πάει στο 80-66 στο 37ο λεπτό και να μην απειληθεί στο φινάλε.

Όμιλος G

Ουνίκς Καζάν – Αρμάνι Μιλάνο 59-44 (36-20)

Ντόμερκαντ 16π. 5ρ. 7κ.φ., Σαμοϊλένκο 12π. 4ασ., Λαϊντέι 10π. 3ρ. 3κ.φ., ΜακΚάρτι 4π. 5ρ. // Μέλι 17π. 4ρ. 3κ.φ., Νίκολας 6π. 4ρ. 3ασ., Φώτσης 5π. 3ρ. 1ασ. 1κλ. (1/1δ. 1/4τρ.), Μπουρούσης 2π. 3ρ. (0/4δ. 0/2τρ. 2/2β.)

Αν γινόταν το Top-16 να λήξει νωρίτερα
, μάλλον ο Σκαριόλο θα το σκεφτόταν σοβαρά, καθώς η ομάδα του θυμίζει περισσότερο τραγωδία παρά σοβαρό σύλλογο. Τα λεφτά που δαπάνησε η Αρμάνι το καλοκαίρι έχουν ήδη πάει στον κάλαθο των αχρήστων στην Ευρωλίγκα, όπου οι Ιταλοί είναι σάκος του μποξ για κάθε αντίπαλο. Στη Ρωσία ήταν τραγικοί, είχαν 20 πόντους στο ημίχρονο και 27 μετά από 3 περιόδους, δεν κατάφεραν να φτάσουν ούτε τους 45 πόντους στο ματς και παρότι δεν έχουν αποκλειστεί μαθηματικά ακόμα, ούτε ο… Αρμάνι δεν πιστεύει ότι μπορούν να προκριθούν.

Η Ουνίκς με τον Ντόμερκαντ να είναι και πάλι πολύ καλός μπήκε στο ματς με 12-5, έκλεισε το δεκάλεπτο με 20-12 για να πάει στο 26-12 λίγο μετά. Η Αρμάνι σκόραρε… αραιά και πού, αποτέλεσμα ένα 12-0 της Ουνίκς ως το 32-12. Το ημίχρονο έληξε στο 36-20 με την Αρμάνι (αν γίνεται αυτό) να είναι ακόμα χειρότερη στην 3η περίοδο, 45-27 το σκορ μετά από 30 λεπτά αγώνα. Τρία μαζεμένα τρίποντα την έφεραν στο 50-40, αλλά φαινόταν ότι δεν είχε τρόπο να σκοράρει και ότι αυτό ήταν… τυχαίο. Έτσι, έκανε να ξαναβάλει καλάθι πάνω από 3 λεπτά, η Ουνίκς είχε πάει στο 57-40 ως τότε και το ματς είχε ήδη τελειώσει.

Όμιλος H

Καντού – Μακάμπι Τελ Αβίβ 82-74 (49-44)

Μίτσοφ 17π. 9ασ. 7κ.φ., Μαρκοϊσβίλι 11π. 7ρ. 3κ.φ., Σερμαντίνι 13π. 5ρ. 3κλ. 5κ.φ., Μπαζίλε 14π. 4ρ. // Χέντριξ 15π. 7ρ. 3κ. 5κ.φ., Λάνγκφορντ 16π. 5ρ. 6κ.φ., Παπαλουκάς 0π. 2ασ., Σχορτσανίτης 8π. 4ρ. 1κλ. 4κ.φ. (4/8δ.)

Σε περιπέτειες
και όχι… από τις ωραίες με πειρατές και δράκους μπήκε η Μακάμπι μετά την ήττα της στην Ιταλία από την Καντού. Αρχικά, η πρώτη θέση έκανε φτερά εννοείται, ενώ πλέον κινδυνεύει και με αποκλεισμό από τα προημιτελικά. Αν την ερχόμενη εβδομάδα δεν κερδίσει με τουλάχιστον 9 πόντους την Καντού στο Ισραήλ, τότε θα έχει μειονέκτημα στην ισοβαθμία και θα ψάχνει μια νίκη παραπάνω σε 2 αγώνες. Δύσκολα τα πράγματα…

Οι Ισραηλινοί παγιδεύτηκαν από την άμυνα των Ιταλών, το ματς πήγε πιο γρήγορα από εκεί που το προτιμά η Καντού, αλλά όταν η ιταλική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο έσπαγε κόκκαλα, η Μακάμπι σαν πληγωμένο ζώο κρύφτηκε στο λαγούμι της και δεν μπόρεσε να δείξει χαρακτήρα μεγάλης ομάδας που έχει στόχο το τρόπαιο. Λάνγκφορντ και Χέντριξ οι μόνοι που πάλεψαν, αόρατοι οι Ελιάχου, Σμιθ, Μπλου, Παπαλουκάς, Πνίνι και Σχορτσανίτης.

Ψηλά πήγε το σκορ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά με την άμυνα της Μακάμπι μέτρια, η Καντού μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα. Μπήκε με 10-4 στο ματς, έκλεισε στο 23-20 το πρώτο δεκάλεπτο και μετά το 26-26 κατάφερε να ξεφύγει με 43-31. Η Μακάμπι αντέδρασε και μείωσε σε 49-44 στην ανάπαυλα, με το ματς να είναι πολύ πιο κλειστό στην επανάληψη. Ο Μαλέτ έκανε το 57-55 με τρίποντο, αλλά ο Μίτσοφ ήταν σε μεγάλη μέρα και με τον Σερμαντίνι έκαναν το 66-60 στο τέλος της 3ης περιόδου. Η Μακάμπι προσπάθησε, αλλά χωρίς να βγάζει ενέργεια στην άμυνα ήταν πολύ δύσκολο να γυρίσει το ματς, Μαρκονάτο και Λέουνεν με τρίποντο έγραψαν το 80-70 στο 38ο λεπτό. Μετά τα καλάθι και φάουλ του Λάνγκφορντ ο Μπαζίλε κλείδωσε τη νίκη με σουτ στα 2 λεπτά για το 82-73.

Μπαρτσελόνα – Ζαλγκίρις Κάουνας 94-80 (42-43)

Λόρμπεκ 19π. 5ρ. 2ασ. 2κλ. 6κ.φ., Ναβάρο 16π. 3ρ. 3ασ. 5κ.φ., Χουέρτας 14π. 6ασ., Βάσκες 11π. 6ρ., Ινγκλς 5π. 2ρ. 3ασ. 5κ.φ., Μάικλ 11π. 3κ.φ. // Καλνιέτις 9π. 9ρ. 4ασ., Ουίμς 17π. 3κ.φ., Γιανκούνας 12π. 4ρ., Γιαφτόκας 13, Ράκοβιτς 12, Ντελινινκάιτις 11π. 4ρ.

«Μπαστούνια» για ένα ημίχρονο
τα βρήκε η Μπαρτσελόνα, αλλά όταν πας ματς απέναντι στους «μπλαουγκράνα» στους 90+ πόντους, τότε είσαι το… απόλυτο αουτσάιντερ. Η Ζαλγκίρις μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα για ένα ημίχρονο και να μείνει κοντά για 30 λεπτά, αλλά ήταν εμφανές ότι, με την Μπαρτσελόνα να τρέχει σα διαολεμένη στην 4η περίοδο (31 πόντους οι Καταλανοί), δεν θα ήταν δυνατόν να έχει καλύτερη τύχη. Η Μπαρτσελόνα πήγε στο 3-0, η Ζαλγκίρις στο 0-3 και την ερχόμενη εβδομάδα θα κριθούν πολλά και για τις δύο στο Κάουνας.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε στο ματς με 11-6 για να πάει στο 21-14 από τον Βάσκες, αλλά τη Ζαλγκίρις να μειώσει σει 23-18 στο δεκάλεπτο. Με σερί 1-11 οι Λιθουανοί ισοφάρισαν σε 29-29 στη δεύτερη περίοδο και μετά πήραν το προβάδισμα, πηγαίνοντας στο 31-35. Το κράτησαν ως την ανάπαυλα, 42-43. Η Μπαρτσελόνα με Ναβάρο και Μάικλ μπήκε στην επανάληψη πιο δυνατά και προσπέρασε με 53-49 για να κλείσει την 3η περίοδο στο 63-59. Κάπου εκεί κρίθηκε το ματς, καθώς οι Καταλανοί μέσα σε 2 λεπτά στην 4η περίοδο ολοκλήρωσαν ένα 10-0 ως το 71-59 και δεν άφησαν την αντίπαλό τους να ξαναπλησιάσει. Βρήκαν ρυθμό, έτρεξαν και έφτασαν στους 94 πόντους στο τέλος του ματς.