Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Αήττητοι οι Paltovic, νίκη για Π.Σ.Γ.

Αήττητοι οι Paltovic, νίκη για Π.Σ.Γ.

Οι Paltovic πήγαν στο 4-0 μετά την 4η αγωνιστική στον Α όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» κερδίζοντας με 69-59 τους Pistons. Νίκη για τον Π.Σ.Γ., κέρδισε με 52-28 τους Σαπάκια Kings, ενώ ροζ φύλλο πήραν και οι Big Ballers, 56-46 τη Μαύρη Θύελλα. Οι Ατρόμητοι κέρδισαν με 63-51 τη Jugoplastica, ενώ οι Athens Supergrungers επικράτησαν με 62-40 των Τουβλέικερς.

Pistons – Paltovic 59-69

Οι Paltovic κέρδισαν τους Pistons με 59-69 ανατρέποντας την κατάσταση μετά το πρώτο δεκάλεπτο. Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 20-9 για τους Pistons αλλά στη 2η περίοδο ένα επιμέρους 5-24 των Paltovic έφερε το παιχνίδι στην πλευρά τους με το ημίχρονο να κλείνει στο 25-33. Στην επανάληψη η κατάσταση δεν άλλαξε, το 20-20 της 3ης περιόδου μας έφερε στο 45-53, ενώ παρά τις προσπάθειες των Pistons οι Paltovic κράτησαν το προβάδισμα και στο 4ο δεκάλεπτο για το τελικό 59-69.

Για τους νικητές ο Μητράκος είχε 18 πόντους, ο Σαραφης 16 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Μυλωνάς 16 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για τους Pistons ο Στεργίου είχε 22 πόντους, ο Μάραντος 21 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Κακας 12 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Big Ballers – Μαύρη Θύελλα 56-46

Οι Big Ballers κέρδισαν με 56-46 τη Μαύρη Θύελλα με το ματς να ξεκινά καλύτερα για τους νικητές, ο Λόντος με τον Φουκα έφεραν την ομάδα τους στο 5-0 και το 13-3 στην αργή, με τον Σταθόπουλο να απαντά για το 15-8 πριν ο Γιαννιός με τον Σταματελόπουλο κλείσουν την περίοδο στο 17-11. Στο 2ο δεκάλεπτο η Μαύρη Θύελλα μείωσε σε 18-16 με τον Κουρτη, για να απαντήσουν οι Big Ballers με τον Κυριαζίδη. Στο 27-20 τους έφερε ο Λόντος, για να μειώσει ο Σταθόπουλος και να κλείσει ο Βασιλάκης το ημίχρονο στο 29-22. Στην επανάληψη ο Ζήσης μείωσε σε 29-27 και λίγο μετά ισοφάρισε σε 33-33, με τον Βασιλάκη να κρατά την ομάδα του μπροστά ως το 40-33 για να κλείσει ο Σταματελόπουλος την περίοδο στο 40-36. Ο ίδιος ήταν που έφερε το ματς στο 44-43 στο 4ο δεκάλεπτο, αλλά ο Μαζαράκας με τον Γιαννόπουλο απάντησαν για το 53-44 δίνοντας πλεονέκτημα στους Big Ballers, πλεονέκτημα που κράτησαν ως το τέλος.

Για τους νικητές ο Λόντος είχε 16 πόντους, ο Βασιλάκης 15, ο Γιαννιός 5 με 9 ριμπάουντ και ο Μαζαράκας 9 πόντους. Για τη Μαύρη Θύελλα ο Κούρτης, ο Σταματελόπουλος και ο Ζήσης είχαν από 9 πόντους, ενώ ο Σταθόπουλος 6 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Jugoplastica – Ατρόμητοι 51-63

Οι Ατρόμητοι κέρδισαν τη Jugoplastica με 51-63 με το ματς να ξεκινά μοιρασμένο, 5-2 από τον Τσακαλη, με τον Κελαϊδή να μειώνει σε 7-6 και τον Αναδιώτη να φέρνει το ματς στο 8-11. Η Jugoplastica απάντησε με Σπατιώτη και Χουλιάρα για το 18-11, για να μειώσουν Αντωνιάδης και Αναδιώτης, 18-15. Ο Τσακαλης έγραψε το 22-17, με τη Jugoplastica να μένει μπροστά παρά τις προσπάθειες του Σιόλα Ν. που μείωσε σε 26-22, ο Χατζηγιάννης έκλεισε το ημίχρονο στο 28-22. Στην επανάληψη ο Λαρεντζάκης έφερε την ομάδα του στο 30-22, αλλά ο Σιόλας Ν. με τον Φουνταδάκη απάντησαν για το 30-30 με τους Ατρόμητους να φτάνουν το σερί τους στο 0-11 για το 30-33. Η Jugoplastica κα πάλι προσπέρασε με τον Τσουραπη, 34-33, αλλά οι Ατρόμητοι με τον Κελαϊδή και τον Φουνταδάκη έφτασαν στο 35-40. Ο Χουλιάρας μείωσε σε 41-42, αλλά ο Φουνταδάκης με τον Σιόλα Α. έτρεξαν σερί 0-9 για το 41-51 της ομάδας τους. Ο Σιόλας Ν. έφερε τους Ατρόμητους στο 47-59 για να κριθεί οριστικά το ματς, που έληξε στο 51-63.

Για τους Ατρόμητους ο Φουνταδάκης είχε 17 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Σιόλας 15 πόντους και ο Κανελλόπουλος 12 ριμπάουντ, με τον Αναδιώτη να προσθέτει 8 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για τη Jugoplastica ο Χουλιάρας είχε 17 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Τσακαλης 15 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Σπατιώτης 5 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Σαπάκια Kings – Π.Σ.Γ. 28-52

Ο Π.Σ.Γ. κέρδισε τους Σαπάκια Kings με 28-52 με το ματς να ξεκινά με 6-2 για τους Σαπάκια Kings από τον Βεργούλη και τον Μιαμη για να απαντήσει ο Π.Σ.Γ. με τον Καντζιλάκη και τον Στασινάκη για το 9-9 στο δεκάλεπτο. Στη 2η περίοδο άνοιξε ο αγώνας, παρά τις προσπάθειες του Σαπλαούρα ο Ρέππας με τον Ζαργάνη και τον Τσέκο έτρεξαν σερί 2-14 για να φέρουν την ομάδα τους μετά το 12-13 στο 14-27 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη ο Π.Σ.Γ. συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με τον Ζαργάνη να γράφει το 16-31 για να προσπαθήσουν να απαντήσουν Βασιλείου και Γκιόκας αλλά ο Τσέκος έφερε τον αγώνα στο 21-41. Η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 20 από τον Καντζιλάκη, 25-48, με τον Βλαχογιώργο να απαντά, αλλά τον Καντζιλάκη να κλείνει το ματς στο 28-52.

Για τους νικητές ο Στασινάκης είχε 12 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Ζαργάνης 10 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Ρέππας 10 πόντους και ο Παπαδόπουλος 8 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για τους Σαπάκια Kings ο Γκιόκας είχε 5 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Γρηγορόπουλος 7 ριμπάουντ.

Τουβλέικερς – Athens Supergrungers 40-62

Οι Athens Supergrungers κέρδισαν τους Τουβλέικερς με 40-62 με το ματς να ξεκινά με 9-4 για τους Τουβλέικερς με τον Παισοπουλο και τον Κεραμιδα, για να απαντήσει ο Κατσαμπάνης. Ο Μαρίνος έφερε την ομάδα του στο 15-6, αλλά οι Athens Supergrungers μείωσαν με τον Βαρβαρίγο και τον Θεοδώρου σε 15-14 ως το δεκάλεπτο. Στη 2η περίοδο πήραν κεφάλι στο σκορ, ο Καλουσης με τον Λιουτα τους έφεραν στο 15-22, ενώ μετά την απάντηση του Μαρίνου ο Τσίπρας έγραψε το 17-28 μαζί με τον Λιουτα για να κλείσει το ημίχρονο ο Μαρίνος, 20-28. Στην επανάληψη ο Θειακούλης με τον Κεραμιδα σκόραραν για το 26-30, αλλά οι Athens Supergrungers έτρεξαν σερί 0-12 με τον Καλούση, τον Θεοδώρου και τον Χιμο για να φτάσουν στο 26-42. Ο Κατσαμπάνης τους έφερε στο 28-46 λίγο μετά, με τον Μαρίνο και τον Θειακούλη να μειώνουν σε 33-47 και τον Κεραμιδα σε 37-51, για να έρθουν ο Θεοδώρου με τον Χιμο για το 40-60 των Athens Supergrungers.

Για τους νικητές ο Χιμος είχε 18 πόντους, ο Βαρβαρίγος 10 με 14 ριμπάουντ, ο Κατσαμπάνης 10 με 8 ριμπάουντ και ο Καλούσης 4 με 10 ριμπάουντ. Για τους Τουβλέικερς ο Μαρίνος είχε 17 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Θειακούλης 13 πόντους.