Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Στην εκπνοή τελικός για τα Peronia B.C.!

Στην εκπνοή τελικός για τα Peronia B.C.!

Τα Peronia B.C. κέρδισαν τους Eternals στην εκπνοή του τρομερού ημιτελικού του Stars Battle με 77-75 για να πάρουν την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσουν τους Over the River.

Peronia B.C. – Eternals 77-75

Τα Peronia B.C. κέρδισαν τους Eternals στον ημιτελικό με 77-75 με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι 4 δέκατα πριν τη λήξη του ματς! Το ματς ξεκίνησε με 0-5 και 2-7 για τους Eternals από τον Χιώτη και τον Κοντογεώργη, για να απαντήσει ο Κομνηνός. Ο Πανδής με τον Χιώτη έφεραν το ματς στο 5-12, για να μειώσει ο Λαγιος Δ., πριν ο Κοντογεώργης σκοράρει για το 8-16. Ο Δόξας έφερε το ματς στο 13-21, με τον Κοχλυδάκη να γράφει το 15-23, και την περίοδο να κλείνει με τρίποντο του Πανδή στην εκπνοή, 17-26, με το καλάθι του Γκίκα. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ρήγας έφερε την ομάδα του σε διψήφια διαφορά, 17-28, με τα Peronia B.C. να απαντούν με τον Γκίκα, τον Σταματόπουλο και τον Αφαλίδη για να μειώσουν σε 25-30. Ο Αφαλίδης έφερε το ματς στο 29-34, με τον Χιώτη να απαντά, πριν ο Αφαλίδης ξανά μειώσει σε 33-36 και τα Peronia B.C. κλείσουν με τον ίδιο (10 συνεχόμενοι πόντοι στο τέλος τ

ης περιόδου) το ημίχρονο στο 37-38. Στην επανάληψη τα Peronia B.C. με τον Αφαλίδη να φτάνει τους 14 συνεχόμενους πόντους προσπέρασαν με 41-38, ολοκληρώνοντας την ανατροπή με 24-10 σερί. Οι Eternals απάντησαν με Δόξα και Πανδή για το 41-41 με το ματς να πηγαίνει σε συνεχόμενες ισοπαλίες, 43-43 από τον Γκίκα, 47-47 από τον Κοντογεώργη και 50-50 από τον Κοντογεώργη ξανά. Ο Χιώτης με τον Σκαλωμένο έφεραν την ομάδα τους στο 50-56, με τον Κομνηνό να γράφει τρίποντο. Ο Σκαλωμένος με τον Δόξα έγραψαν το 53-60, για να κλείσει το 3ο δεκάλεπτο στο 58-60 από τον Αφαλίδη και τον Λαγιο Δ.. Στην 4η περίοδο ο Ρήγας με τον Σκαλωμένο έφεραν τους Eternals στο 58-64, με τον Αφαλίδη και τον Τζεβρενίδη να απαντούν για το 66-64 της ομάδας τους. Ισοπαλία στο 66-66 από τον Δόξα, απάντηση για το 70-66 από Τζεβρενίδη και Αφαλίδη, για να μειώσουν οι Eternals με τον Ρήγα και τον Δόξα σε 72-71 και να ισοφαρίσουν με τον Σκαλωμένο σε 74-74 μετά το καλάθι του Τζεβρενίδη. Ο Αφαλίδης είχε 1/2 βολές για το 75-74, με τον Σκαλωμένο να απαντά με 1/2 δικές του στα 17 δευτερόλεπτα για το 75-75. Τα Peronia B.C. είχαν την τελευταία επίθεση, αστόχησαν αλλά ο Λαγιος Δ. από επιθετικό ριμπάουντ κατάφερε να σκοράρει 4 δέκατα πριν την εκπνοή του αγώνα χαρίζοντας τη μεγάλη πρόκριση στην ομάδα του!

Για τους νικητές ο Αφαλίδης είχε 29 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Λαγιος Δ. 13 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Τζεβρενίδης 12 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Γκίκας 11 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Κομνηνός 8 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για τους Eternals ο Σκαλωμένος είχε 18 πόντους, ο Χιώτης 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Δόξας 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 τάπες, ο Πανδής 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Κοντογεώργης 11 πόντους, 3 κλεψίματα.