Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Νίκες για Τιρινίνι, Allsafe B.C.!

Νίκες για Τιρινίνι, Allsafe B.C.!

Η Τιρινίνι κέρδισε με 80-70 τους Havalakers για την 4η αγωνιστική του ΣΤ ομίλου του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», ενώ ροζ φύλλο πήραν και τα Κουλουβάχατα, 80-38 επί των Σουβλέηκερς. Νίκη για την Allsafe B.C., 76-43 επί της Drink Team, με τους Halia Mavericks να επικρατούν με 33-21 των Remal Madri.

Τιρινίνι – Havalakers 80-70

Η Τιρινίνι κέρδισε τους Havalakers με 80-70 με το ματς να ξεκινά από Νίκολιτς και Τσατσάνη με 8-3 για να απαντήσει ο Σταθούσης για το 8-7. Ο Νίκολιτς έγραψε το 15-7 για να φέρει το ματς ο Τσατσάνης στο 18-10. Μετά το καλάθι του Ανδρεαδάκη οι Havalakers απάντησαν και μείωσαν σε 21-16 στο τέλος της περιόδου. Ο Αντωνόπουλος με τον Λεγάκη έφεραν το ματς στο 28-18 στη 2η περίοδο με τον Καρακώστα να απαντά για να μειώσουν οι Havalakers σε 31-27 πριν κλείσει ο Τσατσάνης το ημίχρονο στο 34-30. Στην επανάληψη οι Havalakers πλησίασαν με τον Σταθούση σε 36-35 για να καταφέρουν με τον ίδιο λίγο αργότερα να προσπεράσουν για πρώτη φορά στο ματς, 40-41. Η Τιρινίνι απάντησε με σερί 10-0 από Νίκολιτς και Λεγάκη για το 50-41 με τον Κοκκινο να κλείνει το δεκάλεπτο στο 50-43. Ο Νίκολιτς με τον Λεγάκη έγραψαν το 58-45 στην 4η περίοδο με τους Havalakers να αντιδρούν από το τρίποντο και με τον Καρακώστα να πλησιάζουν σε 62-53. Ο Νίκολιτς έφερε το ματς στο 66-55, με τον Λαζαράκο Γ. να σκοράρει για το 68-60. Μετά το 74-65 ο ίδιος ήταν που με τρίποντο έγραψε το 74-68 για να σκοράρει ο Μανουζας για το 76-70 λίγο μετά, αλλά να πάρει η Τιρινίνι τη νίκη με 80-70 στο φινάλε.

Για τους νικητές ο Νίκολιτς είχε 26 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Τσατσάνης 21 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Λεγάκης 17 πόντους και 2 ριμπάουντ. Για τους Havalakers ο Σταθούσης είχε 16 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Καρακώστας 15 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Λαζαράκος Γ. 15 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Κουλουβάχατα – Σουβλέηκερς 80-38

Τα Κουλουβάχατα κέρδισαν τους Σουβλέηκερς με 80-38 με το ματς να ξεκινά με 7-2 από Κοκονίδη και Καπέλη για να απαντήσουν οι Σουβλέηκερς για το 7-6 με τον Βάσση. Ο Καπέλης έφερε την ομάδα του στο 14-8, ενώ μετά την απάντηση των Σουβλέηκερς τα Κουλουβάχατα σκόραραν για το 23-10. Ο Κοτίνης έφερε τον αγώνα στο 35-12 με τη βοήθεια του Κοκονίδη, ενώ ο Βάσσης προσπάθησε να απαντήσει. Ο Κοτίνης ξανά με τον Παπαδόπουλο σκόραραν για το 43-18 του ημιχρόνου με τα Κουλουβάχατα να φτάνουν το σερί τους στο 16-0 για το 53-18. Οι Σουβλέηκερς απάντησαν αλλά η διαφορά έφτασε στους 40 πόντους, 62-22 με τον Βάσση και τον Γιαννικάκη να σκοράρουν και τον Καπέλη να φέρνει την ομάδα του στο 72-30. Ο Βάσσης συνδέθηκε ξανά ως το 78-36 με το ματς να κλείνει στο 80-38 από τον Κοκονίδη.

Για τους νικητές ο Κοτίνης είχε 17 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Καπέλης 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα με 8/11 δίποντα, ο Παπαδόπουλος 17 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Κοκονίδης 13 πόντους. Για τους Σουβλέηκερς ο Βάσσης είχε 26 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Allsafe B.C. – Drink Team 76-43

Η Allsafe B.C. κέρδισε με 76-43 την Drink Team με το ματς να ξεκινάει με 11-7 για να πάνε οι δυο ομάδες στο 13-11 στη συνέχεια. Μετά το 17-16 του δεκαλέπτου η Drink Team ισοφάρισε σε 22-22 για να απαντήσει η Allsafe B.C. με σερί 14-0 ως το 36-22 με το ημίχρονο να κλείνει στο 36-25. Στην επανάληψη η Drink Team έμεινε κοντά ως το 38-27 και το 43-29 λίγο αργότερα για να ξεφύγει η Allsafe B.C. με 47-29 και 52-32 στη συνέχεια. Το ματς πήγε στο 60-35 για να φτάσει στους 30 πόντους, 68-38, λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Απαλοδήμας είχε 22 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Ψυρίδης 19 πόντους και 4 κλεψίματα, ο Τζανετάκος 20 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για την Drink Team ο Κατσοχειράκης είχε 18 πόντους και 17 ριμπάουντ και ο Κώτσογλου 10 πόντους.

Halia Mavericks – Remal Madri 33-21

Οι Halia Mavericks κέρδισαν με 33-21 τους Remal Madri σε ένα παιχνίδι που οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο. Το ματς ξεκίνησε με 6-2 για τους νικητές από τον Κλιμαντήρη για να απαντήσουν οι Remal Madri με τον Σιδηρόπουλο, 8-7. Στη 2η περίοδο ο Διακονικολάου έφερε το ματς στο 12-8 με τους Halia Mavericks να σκοράρουν για το 14-9 και τους Remal Madri να απαντούν με τον Σιδηρόπουλο για το 14-11. Στην επανάληψη ο Κλιμαντήρης σκόραρε για το 18-11 για να απαντήσει ο Μανίνας για το 18-15 και ο Καλος για το 18-17. Ο Κυριαζόπουλος έφερε το ματς στο 22-18 για να κάνει το 24-18 ο Κλιμαντήρης με τους Halia Mavericks να φτάνουν στο 27-18 λίγο μετά. Μετά την απάντηση του Βιλιώτη για το 27-20 ο Κλιμαντήρης ήταν που έφερε το ματς στο 31-21.

Για τους νικητές ο Κλιμαντήρης είχε 14 πόντους και 13 ριμπάουντ. Για τους Remal Madri ο Σιδηρόπουλος είχε 7 πόντους και 9 ριμπάουντ.