Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Προελαύνουν οι Δικαστές, σημαντική νίκη για Γιανγκ Μπόυζ!

Προελαύνουν οι Δικαστές, σημαντική νίκη για Γιανγκ Μπόυζ!

Αήττητοι παραμένουν οι Δικαστές μετά από 8 αγωνιστικές στον Β όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», κερδίζοντας με 70-48 τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων. Οι Γιανγκ Μπόυζ επικράτησαν με 56-47 των Shooting Stars, ενώ οι Red Devils κέρδισαν με 61-34 τους Τριπόντιους. Τέλος, η Α.Ε.Π.Ε. νίκησε με 64-29 τους Raptors.

Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων – Δικαστές 48-70

Οι Δικαστές κέρδισαν με 48-70 τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων με το ματς να ξεκινά με 3-1 και 5-7 για να ξεφύγουν μετά το 7-12 οι Δικαστές με 9-19 και 14-25 στην περίοδο. Στο 2ο δεκάλεπτο το σκορ έγινε 16-30 και 18-35 στο ημίχρονο για να πάμε στο 20-42 και το 24-46 λίγο αργότερα. Μετά το 26-51 οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων προσπάθησαν να αντιδράσουν ως το 34-56, αλλά οι Δικαστές κράτησαν τον έλεγχο, 39-62 και 43-64, για να φτάσουν στη νίκη με 48-70.

Για τους νικητές ο Συκαράς είχε 24 πόντους, ο Λιόλιος 22 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Στρατηγάκος 11 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων ο Παπαπροκοπίου είχε 21 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Σαρικάκης 12 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Γιανγκ Μπόυζ – Shooting Stars 56-47

Οι Γιανγκ Μπόυζ κέρδισαν με 56-47 τους Shooting Stars με το παιχνίδι να ξεκινά από Λουδάρο και Σαλτούρο στο 4-6 για να απαντήσουν οι νικητές με Κατσικλή και Κρανιώτη για το 12-8 και το 14-12 στην περίοδο. Ο Κατσικλής τους έφερε στο 18-12, με τον Λουδάρο να απαντά και τους Shooting Stars να ισοφαρίζουν σε 22-22 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη ο Στεφανιώτης με τον Κατσικλή σκόραραν για το 27-24 με τον Λουδάρο να απαντά. Ο Χατζημιχαήλ έγραψε το 33-27, ενώ με τον Κατσικλή οι Γιανγκ Μπόυζ έφτασαν στο 41-33. Οι Shooting Stars απάντησαν για το 41-36 και το 43-39 με τον Σοφιανόπουλο, αλλά ο Κατσικλής έφερε την ομάδα του στο 49-39. Ο Ζαφειράκος μείωσε σε 49-44, όμως, οι Γιανγκ Μπόυζ κράτησαν το προβάδισμα και τη νίκη.

Για τους νικητές ο Κατσικλής είχε 32 πόντους, 13 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Χατζημιχαήλ 4 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 τάπες. Για τους Shooting Stars ο Λουδάρος είχε 16 πόντους, ο Νικολάκης 8 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα.

Red Devils – Τριπόντιοι 61-34

Οι Red Devils κέρδισαν με 61-34 τους Τριπόντιους, σε ένα ματς που κρίθηκε στη 2η περίοδο. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι νικητές μπήκαν με 8-2 για να πάμε στο 11-6. Μετά το 16-6 οι Τριπόντιοι μείωσαν σε 16-10 για να τρέξουν από εκείνο το σημείο και ως το τέλος του ημιχρόνου οι Red Devils σερί 17-0 και να καθαρίσουν τη νίκη, 33-10 στην ανάπαυλα (15-0 στο 2ο δεκάλεπτο). Στην επανάληψη το ματς πήγε στο 33-13 και το 40-17 με τους Τριπόντιους να μειώνουν σε 40-22 αλλά τους Red Devils να απαντούν για το 48-23, πριν πάμε στο 50-29 και το 55-32 στο δρόμο για το τελικό 61-34.

Για τους νικητές ο Κρινής είχε 18 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Χατζηδημητράκης 9 πόντους και 3 ριμπάουντ. Για τους Τριπόντους, ο Φαλελάκης είχε 9 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Τραχάνης 9 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Α.Ε.Π.Ε. – Raptors 64-29

Η Α.Ε.Π.Ε. κέρδισε τους Raptors με 64-29 σε ένα ματς στο οποίο είχε τον έλεγχο από τα μισά της πρώτης περιόδου. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Μολιο να σκοράρει για το 4-4 και τον Γρανισιώτη για το 7-6, για αν απαντήσουν Κωνσταντίνο και Καταραχιάς Θ. για το 13-6. Μετά το 13-9 από τον Ταμβακολόγο, η Α.Ε.Π.Ε. έτρεξε σερί 22-0 για να φτάσει το 35-9 με τον Κωνσταντινόπουλο. Το σερί διέκοψαν ο Φανερος με τον Σπανό για να τελειώσει το ημίχρονο στο 35-15. Στην επανάληψη, Τσάμης και Γρανισιώτης έφεραν το ματς στο 41-17, με την Α.Ε.Π.Ε. να φτάνει στο 49-21 και τον Τσάμη να γράφει το 51-21 λίγο αργότερα. Μολιος και Καταραχιάς Θ. έφεραν το ματς στο 55-23 για να σκοράρουν ο Γκανετσος με τον Γιωτάκη για το 59-27. Ο Καρουμπής με τον Ζαφειρόπουλο έφεραν στο τέλος την Α.Ε.Π.Ε. στο 64-29.

Για τους νικητές ο Κουτσιαρας είχε 13 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Πρινιωτάκης 10 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Τσάμης 10 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για τους Raptors ο Μολιος είχε 6 πόντους και 6 ριμπάουντ.