Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Την ποδοπάτησε!

Την ποδοπάτησε!

Ο Παναθηναϊκός διέλυσε την Αρμάνι Μιλάνο με 90-63 στο ΟΑΚΑ για την 4η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, πιάνοντας καταπληκτική απόδοση στο παιχνίδι και ανεβάζοντας πάρα πολύ τη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο. Οι «πράσινοι» είχαν 7 παίκτες με διψήφιο ranking στο ματς, σούταραν με 59% εντός παιδιάς και ανάγκασαν τους Ιταλούς από πολύ νωρίς σε ρόλο κομπάρσου για να φτάσουν στο 3-1 και να συνεχίσουν να κυνηγούν την Μπαρτσελόνα, πλέον μόνοι απ’ τη 2η θέση.

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε πολύ ωραίο μπάσκετ, συνδυάστηκε όμορφα σε πάρα πολλές φάσεις, βρήκε ελεύθερα σουτ, έτρεξε, πίεσε στην άμυνα, έδειξε αυτό που είπαμε και την περασμένη εβδομάδα, κλασσική (καλή) ομάδα Ιβάνοβιτς. Απέναντί του είχε μια Αρμάνι χωρίς αρχή και τέλος, που δεν άλλαζε δεύτερη πάσα και που με αυτή τη νοοτροπία δεν πρόκειται να κάνει τίποτα στη σεζόν, παρά το ρόστερ που έχει.

Οι «πράσινοι» είχαν 61% στα δίποντα και 56% στα τρίποντα (48% και 25% η Αρμάνι) με τα ριμπάουντ να είναι 37-23 (9-7 τα επιθετικά), τις ασίστ 23-15, τα λάθη 14-13. Πάνω απ’ όλα το τι έγινε στο ματς, εκτός από το τελικό αποτέλεσμα, το δείχνουν τα νούμερα που «έγραψαν» οι παίκτες της Αρμάνι.

Ο Τζεντίλε έπαιξε 20 λεπτά και έμεινε άποντος με 1 σουτ, ο Κλέιζα έπαιξε 21 λεπτά και είχε 4 πόντους με 1/5 σουτ και 1 ριμπάουντ, ο Τζέιμς 16 λεπτά και είχε 3 πόντους, ο Μος 24 λεπτά και είχε 5 πόντους με 2/5 σουτ, ο Μέλι 19 λεπτά και έμεινε άποντος με 0/3, ενώ ο Χάκετ είχε σε 24 λεπτά 9 πόντους και 3 κλεψίματα, αλλά με 2/10 σουτ. Προφανώς όταν όλοι αυτοί μαζί πρόσφεραν στην ομάδα τους 21 πόντους με 6/27 σουτ η Αρμάνι δεν θα μπορούσε να περιμένει κάτι καλύτερο από τη συντριβή που γνώρισε, όσο κι αν προσπαθούσαν ο Ράγκλαντ με τον Σάμουελς. Ο Σάμουελς πάλευε αρκετές φορές μόνος και έχανε τις μάχες στη ρακέτα χωρίς βοήθεια, τελείωσε με 18 πόντους και 7/8 δίποντα, ο Ράγκλαντ είχε 13 πόντους και 7 ασίστ, ενώ ο Μπρουκς είχε 11 πόντους. Χαρακτηριστικό είναι ότι κανείς παίκτης της Αρμάνι δεν είχε πάνω από 3 ριμπάουντ στο παιχνίδι (είναι που λέμε ότι δεν τους έπιασε καν το φιλότιμο για το πάρτι που έκανε ο Παναθηναϊκός στη ρακέτα τους, ώστε να σπρώξουν λίγο) με τους «πρασίνους» να κυριαρχούν απόλυτα.

Ο Μπατίστα για ακόμα μία φορά έσυρε το χορό στην επίθεση, 15 πόντοι σε 19 λεπτά με 6/10, ο Γκιστ είχε 4/4 σουτ και 6 ριμπάουντ, ο Ράιτ 9 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Μπλουμς 8 πόντους με 3/3 σουτ. Ο Σλότερ είχε 11 πόντους, ο Γιάνκοβιτς 9, ο Παππάς 11 με 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Τέλος, ο Δημήτρης Διαμαντίδης έκανε ένα ξεχωριστό οργανωτικά παιχνίδι, 6 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 κερδισμένα φάουλ με 1 σουτ εντός παιδιάς (!).

Αξίζει ιδιαίτερη μνεία το γεγονός ότι ο φετινός Παναθηναϊκός δεν χρειάζεται τον Διαμαντίδη να εκβιάζει προσπάθειες και να σκοράρει πολύ. Σίγουρα θα χρειαστεί κι αυτό κάποιες φορές στη σεζόν, αλλά προς το παρόν οι ρόλοι και ο επιθετικός πλουραλισμός, συν τον τρόπο που τους έχει ο Ιβάνοβιτς βάλει να παίζουν, απελευθερώνει τον Διαμαντίδη εντελώς απ’ το σκοράρισμα και του επιτρέπει να ασχολείται με ό,τι εκείνος προτιμά στο παιχνίδι και όχι να κυνηγά το σκορ.

Πόσες φορές έχουμε δει τον Διαμαντίδη να σουτάρει μία φορά σε ένα ματς; Τον είδαμε τον Δεκέμβρη του 2012 τελευταία φορά, αλλά τότε (στο ματς με τη Ζαλγκίρις) έπαιξε 4 λεπτά πριν φύγει τραυματίας. Για να βρούμε ματς που έπαιξε κανονικά και πήρε ένα σουτ πρέπει να φτάσουμε στον Οκτώβριο του 2011 και το παιχνίδι με την ΚΚ Ζάγκρεμπ στην Κροατία (συνολικά 7 φορές στα 11 χρόνια που παίζει Ευρωλίγκα). Όμως, το ξεχωριστό ήταν ότι ο Παναθηναϊκός δεν έδειξε να ασφυκτιά χωρίς τα σουτ του Διαμαντίδη, αλλά το ενσωμάτωσε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στο ματς και εκμεταλλεύτηκε άλλες πτυχές του παιχνιδιού του, λειτουργώντας σαν καλολαδωμένη μηχανή.

Η Αρμάνι δεν κατάφερε να σταθεί ούτε για ένα δεκάλεπτο όρθια στο ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός μπήκε με τρία τρίποντα στο ματς από Φώτση, Διαμαντίδη, Γιάνκοβιτς για το 9-5, με τον Σλότερ να φέρνει την ομάδα του στο 11-5 (αρχή με 4/4 σουτ). Ο Μπατίστα έγραψε το 13-5, ενώ Φώτσης και Γιάνκοβιτς έφεραν τον Παναθηναϊκό στο 18-7. Δεν είναι μόνο ότι η Αρμάνι έπαιζε λες και… δεν είχαν ξανασυναντηθεί οι παίκτες της, είναι κυρίως ότι ο Παναθηναϊκός το εκμεταλλεύτηκε αυτό το πρώτο λεπτό του αγώνα. Ο Διαμαντίδης με βολές και ο Ράιτ έφεραν το ματς στο 22-8, με τον Σάμουελς να απαντά και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 23-13 από τον Ράγκλαντ.

Αρχή στη 2η περίοδο με τρίποντο του Μπλουμς, ενώ η τελευταία φορά που η Αρμάνι έκανε αισθητή την παρουσία της στον αγώνα ήταν όταν Τζέιμς και Ράγκλαντ μείωσαν σε 28-21 για να έρθει ο Μος για το 28-24 με 6:15 για το ημίχρονο. Μπλουμς και Μπατίστα απάντησαν αμέσως με ένα 7-0 για το 35-24, ενώ ο Μπατίστα είχε άλλους 7 μαζεμένους πόντους (11 από τους 14 δηλαδή) για το 42-28 με τον Γκιστ να καρφώνει για το 44-30 του ημιχρόνου.

Η 3η περίοδος ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να ολοκληρώνει με Φώτση, Σλότερ και Γιάνκοβιτς ένα 10-0 για να ξεφύγει με 52-30, πριν απαντήσει ο Σάμουελς. Ο Σλότερ και ο Μπατίστα σκόραραν για το 58-33 με τον Σάμουελς να παλεύει μόνος του, 58-36, και τον Κλέιζα να κάνει… guest εμφάνιση για το 58-38 με ντράιβ. Ο Μπάνκι χτυπιόταν στον πάγκο αλλά οι παίκτες του έπαιζαν λες και δεν είχαν καθόλου εγωισμό, παιχνιδάκι στα χέρια των «πρασίνων», 62-38 από 4 πόντους του Παππά, με τον Ράιτ να παίρνει συνεχόμενες επιθέσεις για το 66-43 πριν ο Γκιστ μας χαρίσει τη φάση του αγώνα με φόλοου κάρφωμα σε βολή, 68-43, για να κλείσει ο Παππάς την περίοδο στο 71-43.

Το +28 ήταν η μεγαλύτερη διαφορά στο ματς (το έπιασε 3 φορές ο Παναθηναϊκός) με την 4η περίοδο να ξεκινά με τον Χάκετ να μειώνει σε 71-47 πριν ο Γκιστ σκοράρει για το 75-47 και ο Μαυροκεφαλίδης για το 77-49. Ο Χάκετ είχε 6 πόντους για το 77-55, αλλά Σλότερ και Μαυροκεφαλίδης απάντησαν για το 82-55 στα τελευταία 3:30 του ματς. Ο Μπρουκς έριξε τη διαφορά στους 22 πόντους, ο Μπάνκι φώναζε για να ξυπνήσει τους παίκτες του να μειώσουν κι άλλο (προφανώς σκεπτόμενος την περίπτωση της ισοβαθμίας στο τέλος, αν και όπως παίζει αυτή η Αρμάνι δεν το βλέπω και πολύ πιθανό να φτάσει τις νίκες που θα κάνει ο Παναθηναϊκός κι ενώ βρίσκεται ήδη πίσω με 2 λιγότερες), αλλά ο Παππάς έβαλε 5 πόντους για το 87-60 με τον Γκιστ να γράφει τρίποντο για το 90-63 λίγο μετά.

Τώρα το πρόγραμμα έχει Βαρκελώνη και Μπαρτσελόνα για τον Παναθηναϊκό, στο ντέρμπι κορυφής του ομίλου. Με νίκη περνάει στην πρώτη θέση, με ήττα μένει 2 νίκες πίσω από την Μπαρτσελόνα. Θεωρώ ότι ο ματς είναι το πιο «αδιάφορο» για τον Παναθηναϊκό, μπορεί να κερδίσει αλλά δεν θα σκάσει αν χάσει. Ακολουθούν εκείνα με Τούροβ (εκτός) και Μπάγερν τα οποία πρέπει οπωσδήποτε να πάρει για να σιγουρέψει θέση στην πρώτη τριάδα του ομίλου του. Πάντως, κανείς δεν είπε όχι σε ένα θετικό αποτέλεσμα και με το μπάσκετ που παίζει εδώ και δυο εβδομάδες ο Παναθηναϊκός σίγουρα έχει πολλές πιθανότητες, ενώ σε κάθε περίπτωση το ματς στη Βαρκελώνη θα είναι ένα κρας τεστ.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 44-30, 71-43, 90-63.

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος, Σλότερ 11 (1), Μποχορίδης (3ασ.), Γιάνκοβιτς 9 (2), Φώτσης 7 (1τρ. 3ρ.), Παππάς 11 (1τρ. 4ρ. 3ασ.), Μαυροκεφαλίδης 5 (2ασ.), Διαμαντίδης 6 (1τρ. 7ρ. 8ασ. 2κλ.), Γκιστ 9 (1τρ. 6ρ.), Μπατίστα 15 (4ρ.), Μπλουμς 8 (2), Ράιτ 9 (5ρ.).

Αρμάνι Μιλάνο (Μπάνκι): Ράγκλαντ 13 (3τρ. 7ασ.), Μπρουκς 11 (1), Τζεντίλε (4ασ.), Μέλι (3ρ.), Μίτσαμ, Κλέιζα 4, Τζέιμς 3 (3ρ.), Χάκετ 9 (1τρ. 3κλ.), Σάμουελς 18 (3ρ.), Μος 5 (1τρ. 2ασ.).