Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Εξωγήινη Μακάμπι, νεύρα από ατσάλι ο Ροντρίγκεθ!

Εξωγήινη Μακάμπι, νεύρα από ατσάλι ο Ροντρίγκεθ!

Άκρως εντυπωσιακό ήταν το κυρίως πιάτο της 3ης αγωνιστικής του Top-16 στην Ευρωλίγκα. Η Μακάμπι ήταν διαστημική και διέσυρε την Ολίμπια με 104-67, ενώ πολύ εύκολα κέρδισε και η Μπαρτσελόνα τη Ρόμα, αφού το 80-56 ήρθε χωρίς καν οι Ισπανοί να χρειαστεί να ιδρώσουν.

Απ’ την άλλη, όλο το ζουμί ήταν στα υπόλοιπα παιχνίδια. Η Ρεάλ Μαδρίτης έκλεψε τη νίκη… δύο φορές από την Εφές Πίλσεν κερδίζοντας 89-86 στην παράταση για να αποκτήσει σαφές προβάδισμα για την πρώτη θέση και να κάνει και τη χάρη στη Σιένα, που επικράτησε της Παρτιζάν στο Βελιγράδι με 58-66 έχοντας τον έλεγχο σε όλο το ματς και αποδεικνύοντας την υψηλής της κλάση. Τέλος, η Μάλαγα γλίτωσε στην 4η περίοδο τα δράματα, ανέτρεψε την εικόνα του παιχνιδιού και κέρδισε στο τέλος με 98-91 τη Λιέτουβος Ρίτας.

Όμιλος E

Ουνικάχα Μάλαγα-Λιέτουβος Ρίτας 98-91 (45-52)
Σινάνοβιτς 15π. 8ρ., Φρίλαντ 12π. 8ρ. 4ασ., Τρίπκοβιτς 15π. 4ασ., Άρτσιμπαλντ 13π. 3ρ., ΜακΙντάιρ 12π. 5ασ., Μπέρνι 10π. 6ασ. // Βαλανσιούνας 12π. 7ρ., Νιούλι 12π. 6ρ., Ελ-Αμίν 14π. 8ασ., Γιασάιτις 13π. 4ρ., Μπιέλιτσα 12π. 5ρ., Γκεσεβίτσιους 11π. 4ασ.
Πολύ καλή ήταν η Λιέτουβος στην Ισπανία, όπου κυνήγησε και σχεδόν άγγιξε το δεύτερο διπλό της στο Top-16. Η Μάλαγα έμοιαζε να δυσκολεύεται πάρα πολύ σε άμυνα και επίθεση για 30 λεπτά και οι Λιθουανοί παραλίγο να καταφέρουν ένα ροζ φύλλο που θα τους έφερνε αίφνης ανάμεσα στα φαβορί για την πρόκριση.

Σε ένα ματς που οι δύο ομάδες έπαιξαν καταπληκτικά επιθετικά, με τη Μάλαγα να κάνει 7 λάθη και τη Λιέτουβος 9 σκοράροντας μαζί 189 πόντους, η επίθεση ήταν, βεβαίως, αυτή που κέρδισε τον αγώνα. Οι δύο ομάδες είχαν μαζί 13 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, κανένας εκ των οποίων δεν έβαλε πάνω από 15!

Η Λιέτουβος μπήκε καλύτερα, ξεκίνησε με 2-11, έμεινε μπροστά ως το 27-26, αλλά κράτησε τον έλεγχο ως το 30ο λεπτό ξεφεύγοντας με 45-52 πριν τελειώσει το ημίχρονο. Και στην τρίτη περίοδο έμοιαζε να πατάει καλύτερα στα πόδια της, παρά το αρχικό 7-0 της Μάλαγα. Οι Λιθουανοί προηγήθηκαν με 57-65 και με 62-70 στο 30ο λεπτό, δείχνοντας ότι δεν θα αφήσουν εύκολα τη νίκη.

Κι όμως, η Μάλαγα έκανε πιθανότατα το τέλειο δεκάλεπτο για να διαλύσει την αντίπαλό της με 36-21 στην τελευταία περίοδο, σκοράροντας με κάθε τρόπο και με απίστευτη ευκολία. Η διαφορά είχε εξαφανιστεί ως το 73-73, η Λιέτουβος άντεξε ως το 90-88, παρότι είχε μείνει πίσω με 85-80, αλλά στο τέλος, ένα 5-0 της Μάλαγα από τον Μπέρνι και τον ΜακΙντάιρ καθάρισαν το ματς.

Η Μάλαγα είχε 12/17 σουτ εντός παιδιάς και 11/12 βολές, τελειώνοντας με 7/8 σουτ και 7/8 βολές στα τελευταία 5 λεπτά! Λογικό ήταν όσο καλά κι αν έπαιξε η Λιέτουβος κάποια στιγμή να μην μπορέσει να ακολουθήσει την αντίπαλό της στο σκορ. Οι δυο τους άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς και το ποιος θα έχει ελπίδες για την πρόκριση (αλλά και το ποιος από τους άλλους δύο θα πρέπει να προβληματιστεί) θα φανεί στο επόμενο ματς τους.

Όμιλος F

Μακάμπι Τελ Αβίβ-Ολίμπια Λιουμπλιάνας 104-67 (49-26)
Ελιάχου 20π. 6ρ., Πάργκο 21π. 5ρ. 6ασ., Έιντσον 8π. 4ρ. 6ασ. 3κλ., Πέρκινς 8π. 7ρ. 3ασ., Σχορτσανίτης 10π. 2ρ. (5/8δ.) // Σερμαντίνι 15π. 5ρ., Μάρκοτα 14π. 8ρ., Γκρέγκορι 14π. 4ρ. 3ασ.
Οι διαιτητές έκαναν το τζάμπολ και αμέσως μετά το διαστημόπλοιο της Μακάμπι απογειώθηκε για ένα από τα πιο θεαματικά 40λεπτα ταξίδια της σεζόν. Απέναντι σε μια ομάδα πολύ σκληρή, που το έχει αποδείξει με κάθε αντίπαλο φέτος, η Μακάμπι έκανε τέτοια επίδειξη δύναμης που έστρεψε πάνω της τα βλέμματα όλης της Ευρώπης.

Το 28-10 του πρώτου δεκαλέπτου τελείωσε το ματς και έδειξε ότι όταν βγει το παιχνίδι στη Μακάμπι, μπορεί να διασύρει απίστευτα τον αντίπαλό της. Οι Ισραηλινοί έκαναν 16-0 σερί ως το 37-10 και παρότι δύο φορές μέσα στο ματς χαλάρωσαν αρκετά (0-10 ως το 37-20 και 0-10 ως το 71-49) έπαιξαν απίστευτο μπάσκετ.

Γρήγορο, θεαματικό, σκληρό στην άμυνα και αποτελεσματικό στην επίθεση, με το πόδι στο γκάζι και στα 40 λεπτά, μοιάζοντας σα να προετοιμάζονται για την Μπαρτσελόνα και το ματς που θα κρίνει την πρωτιά. Η Ολίμπια δεν άντεξε και το τελικό -37 ουσιαστικά της αφαιρεί τις ελπίδες που είχε για πρόκριση (με νίκη και διαφορά στο επόμενο ματς).

Πάντως, η Μακάμπι θα θέλει τη νίκη επί των Σλοβένων σε δυο βδομάδες οπωσδήποτε, σε μια έδρα καυτή με την Ολίμπια να μετράει 5-1 και την ήττα να είναι με 1 πόντο στο τελευταίο σουτ.

Μπαρτσελόνα-Ρόμα 80-56 (45-36)
Βάσκες 7π. 5ρ. 3κ., Άντερσον 16, Πέροβιτς 13, Ναβάρο 13π. 5ασ., Ρούμπιο 0π. 5ρ. 5ασ. 4κλ. // Τραορέ 17, Ουάσινγκτον 16π. 3ρ., Γκόρντιτς 13, Ντατόμε 4π. 10ρ.
Έχει ανέβει η Ρόμα, αλλά μάλλον ούτε η ίδια δεν ενδιαφέρεται για την υστεροφημία της στη φετινή Ευρωλίγκα. Μετά από ένα καλούτσικο (προς μέτριο) πρώτο ημίχρονο, στο οποίο κράτησε σε μονοψήφια τιμή τη διαφορά απέναντι στην Μπαρτσελόνα, η Ρόμα κατάφερε να βάλει όλους κι όλους 20 πόντους στην επανάληψη και να χάσει πάλι με 20+.

Μόλις 9 πόντοι στο 3ο δεκάλεπτο, 11 στο 4ο και τα 3/18 τρίποντα να μοιάζουν με κακόγουστο αστείο μπροστά στις 21 ασίστ της Μπαρτσελόνα. Η πραγματικότητα είναι ότι η Ρόμα πήγε για να χάσει… λίγο στη Βαρκελώνη και τελικά έχασε πολύ. Δεν πάλεψε, δεν έδειξε πάθος, έχει αποδεχτεί τη μοίρα της και απλά χρησιμοποιεί ως προπόνηση τα ματς της Ευρωλίγκας. Ουσιαστικά άντεξε ως το 30-30, αλλά μετά ακολούθησε ένα 15-4 που τελείωσε τον αγώνα.

Ο Φιλιπόφσκι είπε ότι η ομάδα του δεν είναι έτοιμη να παίξει ακόμα 40 λεπτά καλού μπάσκετ σε υψηλό ρυθμό και ότι θα χρησιμοποιεί την Ευρωλίγκα για να βελτιώνεται για τις εγχώριες υποχρεώσεις της.

Όμιλος G

Παρτιζάν-Σιένα 58-66 (26-31)
Τζιστ 15π. 7ρ., Τζέρελς 13π. 3ασ., Βέσελι 9π. 3ρ. 3κλ. // Μικελόρι 15π. 5ρ., Καουκένας 14, Ζήσης 13π. 3ρ. 3ασ. 2κλ. (3/7δ. 2/3τρ. 1/2β.), Καραρέτο 10
Επίδειξη κλάσης έκανε η Σιένα στο Βελιγράδι. Σε μια από τις πιο καυτές έδρες στην Ευρώπη, χωρίς Λαβρίνοβιτς, ΜακΚάλεμπ, μπροστά σε 18.000 κόσμο, οι πρωταθλητές Ιταλίας ήταν μπροστά στο σκορ από την αρχή ως το τέλος του ματς, κράτησαν την αντίπαλό τους κάτω από τους 60 πόντους, έκαναν μια πολύ πειστική εμφάνιση και κέρδισαν χωρίς να αντιμετωπίσουν πρόβλημα.

Χαρακτηριστικό της κυριαρχίας της Σιένα στο ματς είναι το γεγονός ότι οι Ιταλοί προηγήθηκαν από το 0-2 ως το φινάλε, χωρίς να βρεθούν ούτε μια στιγμή πίσω στο σκορ στα 40 λεπτά του ματς. Η κυριαρχία της Σιένα ήταν μια κυριαρχία εκνευριστική, σκληρή και αποκαρδιωτική για τον αντίπαλο. Ό,τι κι αν προσπαθούσε η Παρτιζάν προσέκρουε σε αμυντικό τείχος, με τους Ιταλούς να νιώθουν πολύ άνετα στο να κερδίζουν αγώνες στου 60-65 πόντους.

Από το 18ο λεπτό είχαν ξεφύγει με διψήφια διαφορά και δεν επέτρεψαν στην αντίπαλό τους να πλησιάσει ποτέ ξανά κάτω από το -5, ενώ το τελικό -8 ήταν η πιο μικρή απόσταση που έφτασε η Παρτιζάν από το 31ο λεπτό και μετά! Η άμυνα της Σιένα μεταφράστηκε σε 22 λάθη από τους Σέρβους, ενώ παρότι οι Ιταλοί έκαναν 29 φάουλ (19 η Παρτιζάν), οι 20/32 βολές των δεινοπαθούντων Σέρβων έδειχναν ότι δεν έχουν ανάσες στο ματς.

Η Σιένα παρέμεινε ζωντανή στην πρόκριση, αφού η Ρεάλ κέρδισε την Εφές, επιβάλλεται αν κερδίσει την 4η αγωνιστική και μετά θα παίξει τα ρέστα της.

Ρεάλ Μαδρίτης-Εφές Πίλσεν 89-86παρ. (40-46, 79-79)
Φίσερ 15π. 12ρ. 3κλ. 3κ., Πριτζιόνι 17, Τάκερ 19π. 4ρ. 4ασ., Ροντρίγκεθ 13π. 3ρ. 7ασ., Μίροτιτς 12π. 5ρ. // Θόρντον 18π. 8ρ., Γκονλούμ 13π. 9ρ., Ρόμπερτς 10π. 4ρ., Ρακόσεβιτς 16π. 3ρ. 8κ.φ., Βούισιτς 9π. 3ρ. 4κ.φ.
Τρομερό παιχνίδι στη Μαδρίτη, με τη Ρεάλ να κερδίζει στην παράταση την Εφές, αφού πρώτα δύο φορές της πήρε το παιχνίδι μέσα από τα χέρια. Οι Τούρκοι θα πρέπει να χτυπήσουν το κεφάλι τους στον τοίχο, καθώς είχαν μια τεράστια ευκαιρία να πάρουν τη νίκη και να γίνουν το πρώτο φαβορί για την 1η θέση του ομίλου. Το μόνο καλό της υπόθεσης είναι ότι το -3 μπορεί να ανατραπεί σε δύο εβδομάδες, αν και η εκτός έδρας νίκη της Ρεάλ στην Ιταλία περιπλέκει την κατάσταση ως προς το αν οι Ισπανοί θα πρέπει να ανησυχήσουν για διαφορές στο τέλος.

Η Εφές είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς χωρίς να μπορεί να απομακρυνθεί ιδιαίτερα. Το αρχικό 2-10 έβαλε τους Τούρκους μπροστά και η τεράστια υπεροχή στη ρακέτα στο πρώτο ημίχρονο τους κράτησε εκεί. Η Ρεάλ δεν πέτυχε πόντο από τη ρακέτα στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ συνολικά στο πρώτο ημίχρονο το σκορ στη ρακέτα ήταν 10-30 για την Εφές!

Όμως, η κατάσταση άλλαξε με τον Φίσερ να κάνει καταπληκτικό παιχνίδι (30 ranking, ξεκάθαρα ο MVP της αγωνιστικής) και να βοηθάει την ομάδα του να ισορροπήσει από το 40-46 στο 54-54 και το 65-65 λίγο αργότερα. Η Εφές προηγήθηκε με 70-76 πλησιάζοντας στο τελευταίο τρίλεπτο, αλλά ο Τάκερ και το φοβερό τρίποντο του Πριτζιόνι μείωσαν σε 75-76. Ο Γκονλούμ έβαλε ένα τρίποντο τόσο μεγάλο όσο το μπόι του με 20 δευτερόλεπτα να μένουν για να κάνει το 76-79 και μετά άρχισε η απέλπιδα προσπάθεια της Ρεάλ να κερδίσει. Η Εφές επέλεξε να μην κάνει φάουλ, ο Μίροτιτς έχασε ένα ξεμαρκάριστο τρίποντο, αλλά ο Φίσερ πήρε το ριμπάουντ έδωσε στον Τάκερ, που έχασε νέο τρίποντο, αλλά ο Μίροτιτς πήρε το ριμπάουντ και έδωσε στον Σέρχιο Ροντρίγκεθ, που χωρίς ισορροπία και χωρίς ελπίδα ουσιαστικά σούταρε από τη γωνία, για να κερδίσει φάουλ από τον Θόρντον και να πάει στη γραμμή. Η Εφές ήθελε απλώς ένα ριμπάουντ για να πάρει το ματς, αλλά δεν μπόρεσε να το πάρει…

Ο Ροντρίγκεθ αποδείχτηκε ότι είχε νεύρα από ατσάλι και πέτυχε 3/3 βολές παρότι και στις 3 είχε το βάρος ότι με μια χαμένη χανόταν το ματς, για να στείλει το ματς στην παράταση. Εκεί η Ρεάλ προηγήθηκε με 87-86 με λιγότερο από ένα λεπτό να απομένει, αλλά η Εφές δεν μπόρεσε να σκοράρει, καθώς ο Φίσερ έκλεισε τον Τουντζερί για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Το παιχνίδι στην Τουρκία αναμένεται πολύ «καυτό» με την Εφές να θέλει οπωσδήποτε τη νίκη για να μην είναι στην ίδια μοίρα με τη Σιένα μετά (και ουσιαστικά η Σιένα σβήσει το μειονέκτημα της εντός έδρας ήττας, τουλάχιστον όσον αφορά τη μάχη της 2ης θέσης). Το σημαντικότερο για τη Ρεάλ; Ότι ήταν μια από τις πρώτες φορές που έδειξε ομάδα με χαρακτηριστικά Μεσίνα, με τον Ιταλό να βοηθά από τον πάγκο και να παίρνει αυτό που θέλει από τους παίκτες του. Αν το διατηρήσει τότε το φάιναλ φορ αποκτά έναν ακόμη πολύ ισχυρό μνηστήρα.