Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Νίκη για Αττική, αήττητοι οι Run ‘n’ Gun

Νίκη για Αττική, αήττητοι οι Run ‘n’ Gun

Η Αττική κέρδισε με 48-37 τον Άφοβο Σεπολίων για την 6η αγωνιστική του Γ ομίλου στο «Πάνος Ζαχαρογιάννης», ενώ οι Run ‘n’ Gun επικράτησαν με 95-62 των Superhonics για να παραμείνουν αήττητοι. Νίκη και για τον Ατρόμητο Αιγάλεω, 52-34 επί της Alondra B.C., ενώ οι Red-dicolo κέρδισαν με 41-36 την Oklaχώμα Thunder. Τέλος, ο Santa Nionios νίκησε με 66-37 το Μπίρι-μπίρι.

Άφοβος Σεπολίων – Αττική 37-48

Η Αττική κέρδισε τον Άφοβο Σεπολίων με 37-48 μπαίνοντας στο ματς με 2-8 με τον Φάββα για να πάει στο 3-10 και το 3-13 λίγο αργότερα. Ο Ντούφας απάντησε με τρίποντο για το 6-13, αλλά ο Χρυσοβέργης έφερε τον αγώνα στο 6-21. Ο Άφοβος Σεπολίων μείωσε με τον Καραπαναγιώτη και τον Συσκάκη σε 12-21, με το ημίχρονο να κλείνει στο 14-24. Στην επανάληψη ο Άφοβος Σεπολίων με τον Καρουτα και τον Καραντζούνη κατάφερε να μειώσει σε 23-26, ενώ ο Χαλούδης με τον Ντούφα έγραψαν το 30-27 στο παιχνίδι. Η Αττική απάντησε με δικό της σερί 1-13 με τον Φάββα πρωταγωνιστή και τον Χατζάκη να συνεπικουρεί για να φτάσει στο 31-40. Ο Καραντζούνης προσπάθησε να κρατήσει την ομάδα του κοντά, με τον Αλλαντίν και τον Χατζάκη να κλείνουν το ματς στο 37-48 για την Αττική.

Για τους νικητές ο Φάββας είχε 26 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Λωρίδας 5 πόντους και 14 ριμπάουντ. Για τον Άφοβο Σεπολίων ο Καραντζούνης είχε 8 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Καραπαναγιώτης 5 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Superhonics – Run ‘n’ Gun 62-95

Οι Run ‘n’ Gun κέρδισαν τους Superhonics με 62-95 με το παιχνίδι να ξεκινά κλειστό, ισοπαλία ως το 11-11 για να ανεβάσουν ρυθμό οι Run ‘n’ Gun στη συνέχεια και να φτάσουν στο 15-23 στην περίοδο και το 15-31 λίγο μετά με τον Ρήγα και τον Πανδή. Οι Superhonics απάντησαν με τον Αντωνιάδη για το 19-33 για να πάει το ματς στο 26-40 πριν οι Run ‘n’ Gun ξεφύγουν με 30-53 στο ημίχρονο. Παράσχος και Ρήγας έφεραν την ομάδα του στο 41-66 στην 3η περίοδο, με τον Κισκυρα και τον Βασιλείου να απαντούν πριν ο Αντωνίου γράψει το 45-71. Ο Καραλής έφερε τους Run ‘n’ Gun στο 53-83 με το παιχνίδι να πηγαίνει στο 57-87 λίγο πριν το τέλος του για να κλείσει στο 62-95.

Για τους νικητές ο Καραλής είχε 31 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 κλεψίματα, ο Πανδής 21 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ο Αντωνίου 11 πόντους και 4 ασίστ. Για τους Superhonics ο Αντωνιάδης είχε 23 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ο Οικονόμου 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Ατρόμητος Αιγάλεω – Alondra B.C. 52-34

Ο Ατρόμητος Αιγάλεω κέρδισε την Alondra B.C. με 52-34 με το παιχνίδι να ξεκινά με 8-1 για τους νικητές από τον Τζοβαρα για να απαντήσει η Alondra B.C. με τον Παπαθανασίου και τον Παντελάκη για το 8-8. Ο Ατρόμητος Αιγάλεω έτρεξε ένα 9-0 με τον Μυσιρλη, τον Παπαχρήστου και τον Βατιστα για να ξεφύγει με 17-8, με την Alondra B.C. και πάλι να πλησιάζει με τον Παντελάκη σε 17-14. Το ημίχρονο έκλεισε στο 25-16 και αφού πρώτα η διαφορά είχε περάσει τους 10 πόντους, για να μειώσει η Alondra B.C. σε 27-23 στην επανάληψη με τον Κουκουλη και τον Γραββάνη για να έρθει ο Παπαθανασίου για το 30-25. Ο Βαρτζης απάντησε, ενώ μετά το καλάθι του Παντελάκη για το 33-27 ο Ατρόμητος Αιγάλεω έτρεξε ένα 14-0 με τον Παπαχρήστου, τον Τζοβαρα και τον Πατιλα ως το 47-27 που έκρινε και το ματς. Ο Παντελάκης προσπάθησε να απαντήσει, αλλά ο Βαρτζης με τον Βατιστα κράτησαν την ομάδα τους σε απόσταση ασφαλείας ως το τελικό 52-34.

Για τους νικητές ο Τζοβαρας είχε 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 7 κλεψίματα, ο Παπαχρήστου είχε 12 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ο Βατίστας είχε 9 πόντους και 16 ριμπάουντ. Για την Alondra B.C. ο Παντελάκης είχε 19 πόντους, ο Κολυβας 2 με 14 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Παπαθανασίου 7 με 10 ριμπάουντ.

Red-dicolo – Oklaχώμα Thunder 41-36

Οι Red-dicolo κέρδισαν την Oklaχώμα Thunder με 41-36 με το ματς να ξεκινά με 4-3 από τον Μακρή Ν. για να έρθουν ο Πετρόπουλος με τον Τσάπαλο για το 4-7. Ο Τάγκαλος με τον Κρίκα Κ. απάντησαν για το 12-7 της ομάδας τους που συνέχισε με τον Μακρή Ν. το σερί της ως το 17-0 για να προηγηθεί με 21-7 στη 2η περίοδο. Ο Χρηστιάς σκόραρε για το 24-13, με το ημίχρονο να κλείνει στο 26-13 για τους Red-dicolo. Στην 3η περίοδο, μετά το 30-16 από τον Μακρή Ν. και τον Σπυριδωνίδη, η Oklaχώμα Thunder αντέδρασε και με 0-8 έφερε τον αγώνα στο 30-24. Στο 3ο δεκάλεπτο ο Βολτέας με τον Σουφλερη σκόραραν για το 32-29, ενώ ο Χαρίδημος έφερε το ματς στον πόντο, 32-31 και λίγο μετά στο 35-33. Ο Τάγκαλος απάντησε για το 38-33 με τον Σουφλερη να μειώνει και τον Κρίκα Α. να κλείνει το ματς με 2/2 βολές.

Για τους νικητές ο Μακρής Ν. είχε 13 πόντους, ο Κρίκας Κ. 11 πόντους κα 8 ριμπάουντ. Για την Oklaχώμα Thunder ο Πετρόπουλος είχε 9 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Χρηστιάς 9 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Μπίρι-μπίρι – Santa Nionios 37-66

Ο Santa Nionios κέρδισε με 37-66 το Μπίρι-μπίρι με το ματς να ξεκινά με 4-15 από τον Μπελεχάκη και τον Στέφο για να απαντήσει ο Ευαγγελίδης για το 7-17. Ο Λέγγας έφερε το ματς στο 7-22 στο δεκάλεπτο, με τον Παπανδρέου να σκοράρει αλλά τον Μπελεχάκη και τον Γαλανόπουλο να απαντούν για το 12-27. Ο Σαγιος μείωσε ως το 18-29 με το ημίχρονο να κλείνει στο 18-34 και τον Santa Nionios να πηγαίνει στο 18-38 στο ξεκίνημα της επανάληψης. Ο Γιαννιτσης απάντησε για το 22-40, με τον Ριγόπουλο να γράφει το 22-44 και τον Κουφαλη να σκοράρει για το 28-44. Ο Μπιθικιώτης έγραψε το 30-46 με τον Γαλανόπουλο και τον Στέφο να απαντούν για το 30-56. Στο 33-63 έφερε το ματς ο Λέγγας, με τον Μπιθικώτση να απαντά και τον Μπελεχάκη να κλείνει το παιχνίδι στο 37-66.

Για τους νικητές ο Μπελεχάκης είχε 24 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ο Λέγγας 9 πόντους και ο Τσαμπουκος 8 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για το Μπίρι-μπίρι ο Κουφαλης είχε 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, ενώ ο Γιαννιτσης με τον Μπιθικιώτη είχαν από 8 πόντους.