Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Μπασκετάρα και 5-0!

Μπασκετάρα και 5-0!

Ο Ολυμπιακός απέδωσε εκπληκτικό μπάσκετ απέναντι στη Γαλατασαράι για την 5η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, κέρδισε με 93-66 τους Τούρκους και πήγε στο 5-0 στον όμιλο. Οι «ερυθρόλευκοι» είναι 2 νίκες πάνω από τη 2η θέση και 3 νίκες πάνω από την 3η θέση, ουσιαστικά είναι σε κούρσα του ενός για την πρωτιά στο γκρουπ, δείχνοντας από νωρίς ότι είναι το απόλυτο αφεντικό!

Ο Ολυμπιακός έπαιξε φοβερό μπάσκετ στο ματς, έβρισκε πολύ εύκολα τη σωστή επιλογή και σούταρε με πολύ καλές προϋποθέσεις σχεδόν σε κάθε φάση. Οι «ερυθρόλευκοι» έφταναν τις επιθέσεις τους ως το τέλος, έκαναν μόλις 6 λάθη σε έναν αγώνα που πήραν 74 κατοχές. Ο Ολυμπιακός έδωσε 26 ασίστ και είχε 71% στα δίποντα και 41% στα τρίποντα στο ματς, νούμερα απίστευτα για αγώνα τέτοιου επιπέδου.

Ο Σπανούλης με 16 πόντους και 7 ασίστ ήταν ο καλύτερος, με τον Χάντερ να έχει 17 πόντους και 10 ριμπάουντ με 8/9 σουτ. Ο Μάντζαρης είχε 6/6 σουτ και 15 πόντους σε 25 λεπτά, ενώ ο Αγραβάνης έγραψε 10 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, δείχνοντας ότι είναι έτοιμος να αρπάξει την ευκαιρία από τα μαλλιά. Καλός και ο Ντάνστον με 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, καλοί και οι Λαφαγιέτ (9 πόντοι, 5 ασίστ), Ντάρντεν (7 πόντοι, 3 ριμπάουντ), αλλά και ο Πετγουέι με 7 πόντους, 3 ασίστ και 2 τάπες.

Απ’ την άλλη η Γαλατασαράι είχε 38% στα δίποντα και 29% στα τρίποντα, μόλις 9 ασίστ, 12 λάθη, ενώ μόνο ο Αρόγιο ουσιαστικά απείλησε τον Ολυμπιακό, με τον Γκονλούμ και τον Τζαγουάι να ακολουθούν σε απόδοση. Όμως, οι Τούρκοι παραδόθηκαν πολύ εύκολα και πολύ γρήγορα χωρίς να είναι καν ανταγωνιστικοί στο 4ο δεκάλεπτο, έχοντας παρατήσει εντελώς το παιχνίδι.

Αυτό είναι το δεύτερο συνεχόμενο ματς που ο Ολυμπιακός παίζει πολύ καλό μπάσκετ. Και μιλάμε για μια ομάδα που παίζει χωρίς 2 παίκτες πεντάδας αυτή τη στιγμή. Στο Βελιγράδι οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν 40 λεπτά διάρκεια, αλλά αυτή τη φορά δεν επέτρεψαν στη Γαλατά ούτε να σκεφτεί ότι μπορεί να ξαναμπεί στο ματς. Γρήγορο μπάσκετ, καλές επιλογές, σωστά σουτ, αλλά και πλουραλισμός στην επίθεση. Χαρακτηριστικό είναι ότι Πετγουέι, Χάντερ, Ντάνσον, Αγραβάνης, Μάντζαρης, Λαφαγιέτ, Ντάρντεν και Σπανούλης, δηλαδή 8 παίκτες έκαναν 5-11 σουτ ο καθένας στο ματς.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς με 4 διαφορετικούς σκόρερ για το 9-2, Μάντζαρης, Ντάρντεν, Πετγουέι και Ντάνστον σκόραραν, τέσσερα καλάθια με 3 ασίστ κι έναν αιφνιδιασμό από κλέψιμο. Η Γαλατασαράι απάντησε με τον Γκιουλέρ, αλλά ο Σπανούλης με τον Ντάνστον έγραψαν το 13-5. Ο Έρτσεγκ προσπάθησε να κρατήσει την ομάδα του κοντά, αλλά Λαφαγιέτ και Χάντερ έφεραν τον Ολυμπιακό στην πρώτη διψήφια διαφορά στο ματς, 20-9. Ένα καλάθι και φάουλ του Σπανούλη κι ένα τρίποντο του Κατσίβελη έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 26-13.

Ο Αγραβάνης με τον Χάντερ ανέβασαν τη διαφορά, 31-15, η Γαλατά προσπάθησε να μειώσει με τον Αραντόρι, αλλά ο Αγραβάνης με τον Λαφαγιέτ έφεραν το ματς στο 35-20. Η διαφορά έπεσε στους 11 από τον Μίτσοφ και τον Αρόγιο, 40-29, με τον Σπανούλη να φέρνει τον Ολυμπιακό ως το 47-35 με 7 πόντους, τον Αρσλάν να μειώνει στους 10 και τον Τζαγουάι να γράφει το 47-39 με βολές για να κλείσει ο Μάντζαρης το ημίχρονο στο 49-39.

Στο πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός είχε 15/20 δίποντα και 5/11 τρίποντα με τις ασίστ να είναι 13-4 και τα λάθη 4-7. Η Γαλατά είχε καταφέρει να παραμείνει μέσα στο ματς από τις 17/19 βολές που είχαν οι παίκτες της. Μόλις ο Ολυμπιακός διόρθωσε αυτή την ατέλεια στον τρόπο άμυνας, οι Τούρκοι έβλεπαν καλάθι μόνο μετά από αίτηση.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός μπήκε με Ντάρντεν και Ντάνστον για το 53-39 για να τον φέρει ο Χάντερ στο 57-41 λίγο μετά. Ο Αρόγιο κράτησε τη διαφορά στους 11 πόντους, αλλά ο Πετγουέι με τον Ντάρντεν και τον Χάντερ πυροδότησαν ένα ακόμα «ερυθρόλευκο» ξέσπασμα για το 64-46. Η Γαλατά βρέθηκε στο -14 με τον Μίτσοφ και στο -13 με τον Αρόγιο, 66-53, με τον Χάντερ να σκοράρει στην εκπνοή της περιόδου από την ωραία ενέργεια του Σλούκα.

Το 4ο δεκάλεπτο κύλησε όπως το πρώτο ουσιαστικά με τον Ολυμπιακό να κάνει επίδειξη δύναμης και τη Γαλατασαράι να υποτάσσεται ολοκληρωτικά. Ο Ντάνστον έφερε το ματς στο 70-55, με τον Τζαγουάι να κρατά τη Γαλατά ως το 34ο λεπτό, 75-62 και 75-65 από τον Αρσλάν. Όμως στα τελευταία 6 λεπτά του αγώνα οι Τούρκοι πέτυχαν μόλις 1 πόντο και δέχτηκαν 18 από τον Ολυμπιακό που με το 18-1 έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του. Λαφαγιέτ, Σπανούλης και Αγραβάνης έγραψαν το 82-65, από Χάντερ και Σπανούλη το σερί έφτασε στο 13-0 του 88-65, με τον Μάντζαρη και τον Αγραβάνη να γράφουν το 93-65. Μέσα σε 5 λεπτά ένα 18-0 του Ολυμπιακού που ισοπέδωσε την τουρκική ομάδα.

Η συνέχεια λέει Βαλένθια στο ΣΕΦ για τον Ολυμπιακό που ξέρει ότι πια είναι πολύ δύσκολο να χάσει την πρωτιά στον όμιλο. Ακόμα και με μόνο τα εντός έδρας παιχνίδια οι «ερυθρόλευκοι» θα βγουν πρώτοι, αφού τους φτάνει το 8-2 για να κατακτήσουν την πρώτη θέση, ενώ είναι πιθανό (ανάλογα με το ποιες νίκες θα κάνουν) να τους αρκέσει και το 7-3. Προς το παρόν αυτά δεν τα σκέφτεται κανείς, ο Ολυμπιακός είναι στο 5-0 και πάει για το 6-0 απέναντι στη Βαλένθια που είναι τελευταία στον όμιλο με 1-4, αλλά παλεύει ακόμα για την πρόκριση, άρα δεν θα έρθει για τουρισμό στην Ελλάδα.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 49-39, 68-53, 93-66.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πετγουέι 7 (1τρ. 3ασ. 2κ.), Χάντερ 17 (10ρ.), Ντάνστον 8 (6ρ. 2κλ.), Σπανούλης 16 (1τρ. 7ασ. 6κ.φ.), Σλούκας 1, Χριστοδούλου, Αγραβάνης 10 (3ρ. 3ασ.), Μάντζαρης 15 (3), Καββαδάς, Κατσίβελης 3 (1), Λαφαγιέτ 9 (2τρ. 3ρ. 5ασ.), Ντάρντεν 7 (1τρ. 3ρ.).

Γαλατασαράι (Αταμάν): Μίτσοφ 8 (1τρ. 4ρ.), Έρτσεγκ 5 (1), Τζαγουάι 9 (4ρ.), Γκονλούμ 6 (5ρ.), Βουγιούκας 3 (3ρ.), Αλντεμίρ, Αραντόρι 7, Αρόγιο 14 (2), Γκιουλέρ 4 (4ρ.), Αρσλάν 10 (2), Αράρ, Ουράλ.