Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Αήττητα τα Κούλουβάχατα, νίκη για Halia Mavericks!

Αήττητα τα Κούλουβάχατα, νίκη για Halia Mavericks!

Τα Κουλουβάχατα έφτασαν στο 6-0 μετά τη νίκη τους με 82-56 επί των Houston Rockets για την 7η αγωνιστική του ΣΤ ομίλου του «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Νίκη για τους Halia Mavericks, 57-49 επί της Allsafe B.C., για να μείνουν σε τροχιά πρόκρισης στο Α1. Οι Havalakers κέρδισαν με 69-41 τους Remal Madri, ενώ η Τιρινίνι επικράτησε με 51-35 των Boom Shakalaka.

Κουλουβάχατα – Houston Rockets 82-56

Τα Κουλουβάχατα κέρδισαν τους Houston Rockets με 82-56 μαπίνοντας στο παιχνίδι με τον Χρηστάκο και τον Παπαδόπουλο για το 7-3 και το 11-5, για να φτάσουν στη συνέχεια στο 17-5 με τον Πανόπουλο να απαντά. Στο 25-12 έφερε το ματς ο Χρυσικόπουλος με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 27-13 και τον Μπάιλαν με τον Χρυσικόπουλο να γράφουν το 35-15 λίγο μετά. Η διαφορά ανέβηκε περισσότερο, 46-21, για να κλείσει το ημίχρονο στο 53-29. Στην επανάληψη οι Houston Rockets άρχισαν να μειώνουν, με τον Γεωργακίου, τον Τσιρη και τον Μπασδανη πλησίασαν σε 53-36, για να συνεχίσουν και με τον Πανόπουλο να φτάσουν στο 60-51 στο 30ο λεπτό. Τα Κουλουβάχατα αντέδρασαν στην 4η περίοδο και με σερί 19-1 ανέβασαν τη διαφορά στους 27 πόντους, 79-52, με το παιχνίδι να κλείνει στο 82-56.

Για τους νικητές ο Κοτίνης είχε 20 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Παπαδόπουλος είχε 18 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Καπέλης 14 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Χρυσικόπουλος 11 πόντους και ο Καραγιάννης 10 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τους Houston Rockets ο Πανόπουλος είχε 18 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Μπασδανης 13 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Halia Mavericks – Allsafe B.C. 57-49

Οι Halia Mavericks κέρδισαν με 57-49 την Allsafe B.C. μπαίνοντας πολύ δυνατά στο παιχνίδι με 9-0 από τον Διακονικολάου και τον Κλιμαντήρη Σ. για να απαντήσουν ο Ψυρίδης με τον Απαλοδήμα, 15-6. Ο Αγγελιδέλης έγραψε το 18-6, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 18-11 από τον Ψυρίδη και τον Τζανετάκο με τον πρώτο να μειώνει σε 18-13. Οι Halia Mavericks απάντησαν με τον Κυριαζόπουλο και τον Αγγελωνίτη Π. για το 27-15, για να κλείσουν το ημίχρονο στο 33-21. Στην επανάληψη ο Τζανετάκος μείωσε σε 35-25, με τον Κλιμαντήρη Σ. και τον Κλιμαντήρη Δ. να απαντούν για το 44-27 και το 47-31 για να γράψει ο Διακονικολάου το 49-31. Ο Απαλοδήμας απάντησε για το 51-38, με τον Αγγελωνίτη Π. να σκοράρει και τον Τζανετάκο με τον Ψυρίδη να μειώνουν σε 53-48 αλλά τους Halia Mavericks να κρατούν τη νίκη, 57-49.

Για τους νικητές ο Κλιμαντήρης Σ. είχε 25 πόντους και 12 ριμπάουντ με 10/16 σουτ, ο Διακονικολάου είχε 14 πόντους και 4 κλεψίματα. Για την Allsafe B.C. ο Τζανετάκος είχε 15 πόντους και 3 κλεψίματα, ο Ψυρίδης 13 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Remal Madri – Havalakers 41-69

Οι Havalakers κέρδισαν τους Remal Madri με 41-69 με το ματς να ξεκινά με 4-1 για να απαντήσουν με 0-9 οι νικητές για το 4-10 με την περίοδο να κλείνει στο 6-12. Ο Λαζαράκος Γ. έφερε την ομάδα του στο 9-18, για να πάνε οι Havalakers στο 11-22 και το 14-27 λίγο μετά, με το ημίχρονο να τελειώνει στο 19-29 από τον Μοτσαρο. Στην επανάληψη οι Remal Madri μείωσαν σε 30-38 αλλά οι Havalakers απάντησαν με σερί 1-7 για το 31-45 του 30ου λεπτού. Ανέβασαν τη διαφορά περισσότερο στην επανάληψη, 36-53 και 39-59 στο δρόμο για το 41-69 με σερί 2-10 στο τέλος.

Για τους νικητές ο Λαζαράκος Γ. είχε 26 πόντους, ο Μανουζας Ζ. 12 και 10 ριμπάουντ και ο Καρακώστας 12 και 8 ριμπάουντ. Για τους Remal Madri ο Μοτσαρος είχε 12 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Βιλιωτης 8 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Τιρινίνι – Boom Shakalaka 51-35

Η Τιρινίνι κέρδισε με 51-35 την Boom Shakalaka με το ματς να ξεκινά με 6-1 για να πάει στο 12-3 και να κλείσει η πρώτη περίοδος στο 16-5. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκορ ανέβηκε στο 22-7 και το 26-8 με το ημίχρονο να τελειώνει στο 28-10. Στην επανάληψη η Boom Shakalaka ισορρόπησε το παιχνίδι, από το 28-12 πήγαμε στο 34-18 και το 38-22 για να φτάσουμε στο 40-26 στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου. Η Τιρινίνι απάντησε για το 47-28 και το 49-31 με το ματς να πέφτει στο 49-35 για να κλείσει ο αγώνας στο 51-35.

Για τους νικητές ο Ανδρεαδάκης είχε 14 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Παπαναστασίου 12 πόντους. Για την Boom Shakalaka ο Φωτόπουλος είχε 7 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Κουβατης 4 πόντους και 12 ριμπάουντ.