Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Οριακές νίκες για Σφυριά, Τουβλέικερς!

Οριακές νίκες για Σφυριά, Τουβλέικερς!

Τα Σφυριά μπήκαν με νίκη στον 2ο όμιλο του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» κερδίζοντας για την 1η αγωνιστική τους Shooting Stars με 52-51. Οριακή νίκη και για τους Τουβλέικερς που επικράτησαν με 64-63 της Alondra B.C., ενώ οι Pistons κέρδισαν τους Κέρβερους με 85-62. Τέλος, η Boom Shakalaka νίκησε με 51-22 το Μπίρι Μπίρι.

Shooting Stars – Τα Σφυριά 51-52

Τα Σφυριά κέρδισαν τους Shooting Stars με 51-52 με ανατροπή στην 4η περίοδο. Το παιχνίδι ήταν στο 15-11 στο 1ο δεκάλεπτο με το ημίχρονο να κλείνει στο 25-21. Στην επανάληψη οι Shooting Stars ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά, φτάνοντας στο 43-36 στο 30ο λεπτό, για να αντιδράσουν τα Σφυριά στην 4η περίοδο, με 8-16 επιμέρους σκορ κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ και να πάρουν τη νίκη με το οριακό 51-52.

Για τους νικητές ο Κοτσαμπάς είχε 35 πόντους και 12 ριμπάουντ, με τον Μούρτζο να προσθέτει 6 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για τους Shooting Stars ο Σταμάτης είχε 22 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Σαλτούρος 8 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Alondra B.C. – Τουβλέικερς 63-64

Οι Τουβλέικερς κέρδισαν την Alondra B.C. με 64-63 με το παιχνίδι να ξεκινά καλύτερα για τους νικητές που με τον Θειακούλη έφτασαν ως το 3-11. Ο Κολυβας απάντησε για το 9-13, με τον Λαζάρου να απαντά. Ο Κολυβας με τον Παντελάκη σκόραραν για το 15-15, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει για την Alondra B.C. και τον Κολυβα με τον Γραββάνη να στέλνουν το ματς στο 23-17 στις αρχές της 2ης περιόδου. Ο Λαζάρου απάντησε για το 25-23 και το 28-25, με τον Κολυβα να γράφει το 31-25 αλλά και το 35-27 στο τέλος του ημιχρόνου. Η Alondra B.C. έφτασε στο 39-30 στις αρχές της επανάληψης, ενώ ο Κουκουλης με τον Παντελάκη έγραψαν το 44-33 για να φέρει το ματς στο 51-37 ο Κολυβας. Οι Τουβλέικερς απάντησαν και με τον Καραγιανάκη και τον Λιβαδα μείωσαν σε 53-47 στο τέλος της 3ης περιόδου. Ο Κολυβας κράτησε την ομάδα του μπροστά ως το 55-49, αλλά οι Τουβλέικερς κατάφεραν να απαντήσουν με σερί 0-8 για να προσπεράσουν με 55-57. Ο Λαζάρου έγραψε το 58-63, με τον Παντελάκη να απαντά για το 61-63, αλλά τους Τουβλέικερς να παίρνουν στο τέλος τη νίκη με το οριακό 63-64.

Για τους νικητές ο Λαζάρου είχε 21 πόντους και 17 ριμπάουντ, ο Μαρίνος 17 πόντους, ο Θειακούλης 13 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για την Alondra B.C. ο Κολυβας είχε 32 πόντους και 20 ριμπάουντ, ο Παντελάκης 16 πόντους, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα και ο Κουκουλης 11 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Pistons – Κέρβεροι 85-62

Οι Pistons κέρδισαν τους Κέρβερους με 85-62 με το ματς να ξεκινά κλειστό, 4-4 από τον Συλιγνάκη, 9-9 από τον Μαράντο, πριν ο Οικονόμου με τον Κοντογιάννη φέρουν τους Pistons στο 20-12. Ο Κανέλλος απάντησε, με τον Οικονόμου και τον Στεργίου να γράφουν το 24-14 και το 28-14 λίγο μετά. Ο Κανέλλος με τον Καρύδη σκόραραν για το 29-22, αλλά ο Οικονόμου με τον Βαρλαγκα έφεραν την ομάδα τους στο 40-27 λίγο πριν το ημίχρονο. Ο Μπιτζιλεκης κράτησε τη διαφορά στο 47-34 με τον Στεργίου να γράφει το 52-34. Ο Αρώνης απάντησε για τους Κέρβερους, αλλά από τον Μπιτζιλέκη οι Pistons ξεπέρασαν το +20, 59-38. Ο Αντώνης σκόραρε για το 61-44, με τον Μαράντο να γράφει το 68-45 και το 71-47, πριν ο Βαρλάγκας φέρει το ματς στο 74-47. Ο Καρύδης μείωσε σε 75-56, αλλά οι Pistons κράτησαν ψηλά τη διαφορά, έφτασαν στο 80-58 και το 85-60 λίγο μετά.

Για τους νικητές ο Οικονόμου είχε 20 πόντους, 6 ασίστ και 4 κλεψίματα, ο Μαράντος 14 πόντους, 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Κοντογιάννης 13 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Βαρλάγκας 13 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Μπιτζιλέκης 11 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για τους Κέρβερους ο Κανέλλος είχε 15 πόντους, ο Συλιγνάκης 9 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα και ο Αντώνης 6 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Boom Shakalaka – Μπίρι Μπίρι 53-22

Η Boom Shakalaka κέρδισε το Μπίρι Μπίρι με 51-22 μπαίνοντας με 20-5 στο πρώτο δεκάλεπτο, για να ανεβάσει τη διαφορά στο 30-14 στο ημίχρονο. Το ματς έφτασε στο 41-16 στο 30ο λεπτό για να κλείσει στο 53-22.

Για τους νικητές ο Ηλιόπουλος Κ. είχε 15 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Χαραλάμπους 10 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Κουτσοθανάσης 6 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Ηλιόπουλος Γ. 7 πόντους και 3 κλεψίματα. Για το Μπίρι Μπίρι ο Βήχας είχε 10 πόντους, ο Παπανδρέου 2 πόντους και 16 ριμπάουντ, ο Κουφαλης 5 πόντους και 5 ριμπάουντ.