Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Μεγάλες νίκες για Rockets, Santa Nionios!

Μεγάλες νίκες για Rockets, Santa Nionios!

Οι Rockets κέρδισαν την Αττική με 61-58 για την 7η αγωνιστική του Γ ομίλου του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», ενώ ο Santa Nionios επικράτησε με 65-48 του Άφοβου Σεπολίων. Οι Superhonics νίκησαν με 60-48 τον Ατρόμητο Αιγάλεω, με τους Red-dicolo να κερδίζουν 54-52 την Alondra B.C. και τους Run ‘n’ Gun να μένουν αήττητοι μετά το 87-34 επί του Μπίρι-μπίρι.

Αττική – Rockets 58-61

Οι Rockets κέρδισαν την Αττική με 58-61 μπαίνοντας πολύ καλά στο ματς με Μπαξα, Προφήτη και Μπαμπούνη για το 1-11 για να απαντήσει ο Μαργελος για την Αττική, αλλά ο Μπαμπούνης με τον Προφήτη να φέρουν τους Rockets στο 5-18. Η Αττική απάντησε για να πλησιάσει με τον Μαργελο και τον Λωριδα σε 16-20, αλλά οι Rockets κράτησαν το προβάδισμα και με τον Μπαμπουνη έφτασαν στο 19-27 με το ημίχρονο να κλείνει από Αναγνωστόπουλο και Μαργελο στο 25-27. Στην επανάληψη ο Χατζάκης ισοφάρισε τον αγώνα, 29-29, με τον Μπαμπουνη και τον Σταύρου να γράφουν το 29-35. Ο Χατζάκης μείωσε και πάλι και ο Μαργελος έγραψε το 38-39 για να προσπεράσει η Αττική με τον Χατζάκη, 41-39. Στην 4η περίοδο οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, 41-41 και 43-43, με τον Αναγνωστόπουλο και τον Χατζή η Αττική πήρε κεφάλι για να απαντήσει ο Μοσχόπουλος, ενώ ο Μαργελος έγραψε το 53-52. Ο Σταύρου με τον Μοσχόπουλο σκόραραν για το 53-57 της ομάδας τους που πήρε τη νίκη παρά τις προσπάθειες του Αναγνωστόπουλου.

Για τους νικητές ο Μπαμπουνης είχε 27 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Σταύρου 10 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Μπαξας 6 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για την Αττική ο Μαργελος είχε 24 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα, ο Αναγνωστόπουλος 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Χατζάκης 10 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Alondra B.C. – Red-dicolo 52-54

Οι Red-dicolo κέρδισαν την Alondra B.C. με 52-54 με το ματς να ξεκινά με 3-0 από τον Κολυβα για να πάμε στο 13-10 και το 19-12 από τον Παντελάκη, με την περίοδο να κλείνει στο 19-14 από τον Μακρή Ν.. Στο 2ο δεκάλεπτο η Alondra B.C. κράτησε το προβάδισμα, 20-17 και 27-23, με τους Red-dicolo να μειώνουν και τον Σπυριδωνίδη να κλείνει το ημίχρονο στο 27-27. Στην επανάληψη οι Red-dicolo πέρασαν μπροστά με τον Μακρή Ν. για να απαντήσει η Alondra B.C. με τον Κολυβα και τον Κουκουλη και να ισοφαρίσει σε 34-34 και ξανά στο 38-38 με τον Μακρή Ν. να γράφει το 41-44. Ο Κουκουλης έφερε μπροστά την ομάδα του, 49-46, αλλά ο Κρικάς Α. με τον Σπυριδωνίδη απάντησαν για το 49-53 των Red-dicolo. Μετά το 52-53 από τον Γιαννατσή, ο Κρικάς Κ. σφράγισε από τη γραμμή τη νίκη της ομάδας του.

Για τους νικητές ο Μακρής Ν. είχε 17 πόντους, ο Κρικάς Κ. 15 με 11 ριμπάουντ και ο Τάγκαλος 11 και 6 ριμπάουντ. Για την Alondra B.C. ο Κουκουλης είχε 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Κολυβας 12 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Παντελάκης 9 πόντους, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα.

.

Santa Nionios – Άφοβος Σεπολίων 65-48

Ο Santa Nionios κέρδισε τον Άφοβο Σεπολίων με 65-48 μπαίνοντας στο ματς με 8-2 για να απαντήσει ο Άφοβος Σεπολίων για το 12-11 και να κλείσει η περίοδος στο 15-14. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Άφοβος Σεπολίων προσπέρασε με 17-21 για να απαντήσει ο Santa Nionios για το 25-24 με το ημίχρονο να κλείνει στο 26-27. Στην 3η περίοδο ο Santa Nionios κυριάρχησε απόλυτα και έτρεξε σερί 18-1 το οποίο και του χάρισε τη νίκη. Με τον Μπελεχάκη, τον Τσούλφα, τον Γαλανόπουλο και τον Ριγόπουλο έφτασε ως το 44-28 στο 30ο λεπτό. Ο Άφοβος Σεπολίων απάντησε στην 4η περίοδο, με τον Ντούφα και τον Κολλεγγα προσπάθησε να πλησιάσει, 48-38, αλλά ο Ριγόπουλος με τον Λέγγα κράτησαν τον Santa Nionios μπροστά, 53-40 και 58-43 ως το 63-43, με το ματς να κλείνει στο 65-48.

Για τους νικητές ο Τσούλφας είχε 19 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Μπελεχάκης 14 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Ριγόπουλος 11 πόντους, ο Λέγγας 10. Για τον Άφοβο Σεπολίων ο Ντούφας είχε 13 πόντους, ο Καρουτας 10 με 5 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Μπίρι-μπίρι – Run ‘n’ Gun 34-87

Οι Run ‘n’ Gun κέρδισαν με 34-87 το Μπίρι-μπίρι με το ματς να ξεκινά με 6-5 και 8-7 για να απαντήσουν οι Run ‘n’ Gun με σερί 0-18 για να ξεφύγουν με 8-25 και το ημίχρονο να κλείσει μετά το 12-33 στο 15-33. Στην επανάληψη οι Run ‘n’ Gun έφτασαν στο 15-41 για να απαντήσει το Μπίρι-μπίρι για το 21-46 και μετά να πάμε στο 21-52 και το 22-64. Το Μπίρι-μπίρι σκόραρε για το 25-68 με το ματς να πηγαίνει στο 32-81 και το 34-87 στο τέλος.

Για τους νικητές ο Χιώτης είχε 27 πόντους, 11 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα, ο Καραλής 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Ρήγας 20 πόντους και 8 ριμπάουντ με 10/10 σουτ, ενώ ο Παράσχος είχε 14 πόντους και ο Περρής 15 ριμπάουντ. Για το Μπίρι-μπίρι ο Σαγιας είχε 15 πόντους.

Ατρόμητος Αιγάλεω – Superhonics 48-60

Οι Superhonics κέρδισαν με 48-60 τον Ατρόμητο Αιγάλεω με το παιχνίδι να ξεκινά καλύτερα για τους νικητές, από τον Οικονόμου και τον Καϊτσα στο 2-8 για να το φέρει ο Αντωνιάδης στο 3-11 λίγο μετά. Ο Τζοβαρας απάντησε για το 5-11 με τον Τσουνια να σκοράρει για το 11-13. Οι Superhonics έμειναν μπροστά στο σκορ, 13-23 με Μπαρδάνη και Κοτσιρα, για να απαντήσει ο Τσούνιας για το 18-24 και το ημίχρονο να κλείνει από τον Κότσιρα στο 18-26. Στην επανάληψη ο Κότσιρας με τον Βασιλείου, τον Οικονόμου και τον Αντωνιάδη έφεραν τους Superhonics στο 20-39 με σερί 0-11. Ο Ατρόμητος Αιγάλεω προσπάθησε να μειώσει και με τον Τζοβάρα έφτασε ως το 35-46 αλλά ο Βασιλείου κράτησε την ομάδα του σε απόσταση ασφαλείας, 36-52 για να πάμε στο 41-54. Ο Καναρης απάντησε για το 45-56 και το 48-58 αλλά πια ήταν αργά και οι Superhonics πήραν τη νίκη.

Για τους νικητές ο Αντωνιάδης είχε 17 πόντους και 16 ριμπάουντ, ο Οικονόμου 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ο Βασιλείου 13 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για τον Ατρόμητο Αιγάλεω ο Τσούνιας είχε 16 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Τζοβάρας 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα.