Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Νίκες για Νεροχύτες, Devils, Dirtus!

Νίκες για Νεροχύτες, Devils, Dirtus!

Οι Red Devils κέρδισαν με 62-58 τους Superhonics για την 11η αγωνιστική στον 1ο όμιλο του Α1 στο «Πάνος Ζαχαρογιάννης», ενώ η Dirtus Bologna συνέχισε αήττητη μετά το 75-58 επί των Π.Σ.Γ.. Τέλος, οι Νεροχύτες σε ματς της 12ης αγωνιστικής νίκησαν την Τιρινίνι με 65-54.

Superhonics – Red Devils 58-62

Οι Red Devils κέρδισαν με 58-62 τους Superhonics με το ματς να ξεκινά με 0-6 από τον Μελισσινό και τον Χατζηδημητράκη. Ο Οικονόμου απάντησε για το 9-11, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 10-12 και τον Χατζησταύρου να γράφει το 14-14 στη 2η περίοδο. Ο Στόλης με τον Τριανταφύλλου και τον Χατζηδημητράκη έφεραν την ομάδα τους στο 14-26 στη 2η περίοδο, αλλά οι Superhonics απάντησαν και με τον Οικονόμου μείωσαν σε 21-26 με το ημίχρονο να κλείνει στο 23-32 από τον Οικονόμου, αφού πρώτα ο Πουμπορίδης είχε φέρει την ομάδα του στο 21-32. Στην επανάληψη ο Μελισσινός με τον Κρινή σκόραραν για το 25-38, με τον Οικονόμου να απαντά και με τη βοήθεια του Αντωνιαδη και του Γογιου να φέρνουν το ματς στο 36-49 στο 30ο λεπτό. Στην 4η περίοδο ο Αντωνιάδης με τον Οικονόμου μείωσαν σε 42-49 και 45-51 λίγο μετά, με τους Superhonics να φτάνουν ως το 51-55 για να απαντήσει ο Τριανταφύλλου για το 51-57. Ο Οικονόμου έφερε το ματς στο 55-57, με τον Στόλη να απαντά και τους Red Devils να φεύγουν τελικά με τη νίκη, 58-62.

Για τους νικητές ο Τριανταφύλλου είχε 24 πόντους, ο Στόλης 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Μελισσινός 10 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για τους Superhonics ο Γογιος είχε 19 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Οικονόμου 16 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Αντωνιάδης 15 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα.

Dirtus Bologna – Π.Σ.Γ. 75-58

Η Dirtus Bologna κέρδισε τους Π.Σ.Γ. με 75-58 με το ματς να ξεκινά με 8-2 για τους νικητές από τον Μαϊνα και τον Ξυπολιτά, για να απαντήσει ο Τσεκος. Ο Ξυπολιτάς με τον Σπυρόπουλο και τον Χαλκιά σκόραραν για το 15-6, με τον Παπαδόπουλο και τον Τσέκο να απαντούν για το 17-8 και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 24-12. Στη 2η περίοδο ο Ζαργανης με τον Τολια μείωσαν σε 24-16, με τον Σπυρόπουλο και τον Κλεισιαρη να απαντούν για το 36-18, με το ημίχρονο να κλείνει στο 39-21. Στην επανάληψη ο Τολιας με τον Τσεκο μείωσαν σε 39-28, για να φέρει ο Τολιας το ματς στο 41-32 λίγο μετά. Ο Σπυρόπουλος με τον Μαϊνα και τον Κλεισιάρη απάντησαν για το 48-32 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 50-36. Ο Γεωργουσης μείωσε σε 56-43, με τον Σπυρόπουλο να φέρνει το ματς στο 65-43. Ο Ράνης έγραψε το 71-49 λίγο μετά με το ματς να κλείνει από τον Τολια και τον Τσεκο στο 75-58.

Για τους νικητές ο Σπυρόπουλος είχε 27 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Ράνης 13 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Ξυπολιτάς 11 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Χαλκιάς 11 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για τους Π.Σ.Γ. ο Τολιας είχε 20 πόντους και 16 ριμπάουντ, ο Τσεκος 16 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Ζαργανης 7 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα.

Τιρινίνι – Νεροχύτες 54-65

Οι Νεροχύτες κέρδισαν με 54-65 την Τιρινίνι με το ματς να ξεκινά με 5-4 από τον Ευθυμίου και τον Λεγάκη, για να απαντήσουν οι Νεροχύτες με τον Βρέλλη και τον Κωστόπουλο για το 5-11. Με 8-0 η Τιρινίνι προσπέρασε με 13-11 με τον Παπαναστασίου και τον Λογοθέτη, για να ισοφαρίσει ο Βρέλλης, ενώ μετά το 15-13 του Παπαναστασίου ο Νίνας έφερε το ματς στο 17-19 στο δεκάλεπτο. Στη 2η περίοδο ο Ξενουδάκης μείωσε σε 20-21, με τον Γαλανόπουλο να γράφει το 22-24, πριν οι Νεροχύτες με τον Κωστόπουλο πάνε στο 24-30. Ως το ημίχρονο ο Λεγάκης μείωσε σε 28-31. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, μετά το 30-31 οι Νεροχύτες με τον Κωστόπουλο, τον Βρέλλη και τον Νίνα έφτασαν στο 30-44 με σερί 0-13. Μετά το 34-44 ο Βρέλλης έφερε την ομάδα του στο 34-50 με την 3η περίοδο να κλείνει στο 37-52 από τον Γιαμαίο. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Λεγάκης μείωσε σε 43-53, με τον Νίνα και τον Κωστόπουλο να απαντούν για το 43-58. Ο Βρέλλης έφερε το ματς στο 45-61, με τον Νίνα να γράφει το 48-65 και τον Λεγάκη να απαντά για το 54-65 στο τέλος.

Για τους νικητές ο Κωστόπουλος είχε 24 πόντους και 16 ριμπάουντ, ο Βρέλλης 20 πόντους, 16 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Νίνας 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για την Τιρινίνι ο Λεγάκης είχε 17 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Γιαμαίος 10 πόντους, 6 ριμπάουντ.