Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Στο 7-0 Dirtus Bologna και Paltovic!

Στο 7-0 Dirtus Bologna και Paltovic!

Η Dirtus Bologna παρέμεινε αήττητη στον Α όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» κερδίζοντας με 61-39 τους Athens Supergrungers την 8η αγωνιστική. Αήττητοι και οι Paltovic που κέρδισαν με 59-55 τη Μαυρη Θύελλα, ενώ οι Pistons επικράτησαν με 71-65 της Jugoplastica. Οι Big Ballers παρέμειναν κοντά στην κορυφή μετά το 67-53 επί των Π.Σ.Γ., με τους Ατρόμητους να κάνουν ανατροπή και να παίρνουν τη νίκη με 62-60 επί των Τουβλέικερς.

Athens Supergrungers – Dirtus Bologna 39-61

Η Dirtus Bologna κέρδισε τους Athens Supergrungers με 39-61 με το ματς να ξεκινά με 6-3 για τους Athens Supergrungers από τον Χιμο και τον Παπαζαφειρίου, για να απαντήσουν ο Ξυπολιτας με τον Σπυροπουλο για το 6-7. Ο Χαλκιάς έφερε την ομάδα του στο 10-13 με δύο τρίποντα, με το Τσιπρα να κλείνει το δεκάλεπτο στο 12-13. Στη 2η περίοδο οι Athens Supergrungers δεν σκόραραν και η Dirtus Bologna με ένα σερί 0-11 από τον Σπυρόπουλο και τον Χαλκιά έφτασε στο 12-24 του ημιχρόνου. Στην 3η περίοδο ο Τσίπρας με τον Χιμο και τον Χρήστου μείωσαν σε 22-27 αλλά ο Χαλκιάς με τον Ειρηνάκης με τον Μαϊνα έφεραν το ματς στο 24-35. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Χαλκιάς με δύο τρίποντα έφερε το ματς στο 24-41 και με δύο ακόμα στο 26-47 για την Dirtus Bologna. Μετά το καλάθι του Μητρόπουλου ο Κατσαμπάνης σκόραρε για το 29-49, με την Dirtus Bologna να πηγαίνει με Σπυρόπουλο και Μητρόπουλο στο 31-59, πριν ο Λιουτας με τον Παπαζαφειρίου μειώσουν σε 39-61.

Για τους νικητές ο Χαλκιάς είχε 21 πόντους με 5 ριμπάουντ, ο Σπυρόπουλος 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα και ο Μητρόπουλος 7 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τους Athens Supergrungers ο Λιουτας και ο Τσίπρας είχαν από 8 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Big Ballers – Π.Σ.Γ. 67-53

Οι Big Ballers κέρδισαν με 67-53 τους Π.Σ.Γ. με το ματς να ξεκινά με 7-4 από τον Γιαννόπουλο για να ισοφαρίσει ο Ρέππας για τους Π.Σ.Γ., με τον Βασιλάκη και τον Λόντο να γράφουν το 16-11 για την ομάδα τους. Ο Ζαργάνης με τον Τολια έφεραν το ματς στο 16-15 στη 2η περίοδο, αλλά ο Φουκας βοήθησε τους Big Ballers να ξεφύγουν με 30-18. Ο Δημητρόπουλος με τον Ρέππα και τον Τσέκο ήταν που αντέδρασαν για τους Π.Σ.Γ. και τους κράτησαν στο ματς, 40-31 στο ημίχρονο, με τον Καντζιλάκη και τον Δημητρόπουλο να σκοράρουν στην 3η περίοδο για να μειώσουν οι Π.Σ.Γ. σε 49-44 στο 30ο λεπτό. Στη συνέχεια, ο Μπιζίκος έφερε τους Big Ballers στο 56-44 με τον Οικονομίδη να μειώνει σε 58-50, αλλά τον Λόνγο να γράφει το 61-50 με τον Φουκα να κλείνει το ματς στο 67-53.

Για τους νικητές ο Λόντος είχε 17 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Μαζαρακας 11 πόντους. Για τους Π.Σ.Γ. ο Τσέκος είχε 13 πόντους και ο Τολιας 9 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Μαύρη Θύελλα – Paltovic 55-59

Οι Paltovic κέρδισαν με 55-59 τη Μαύρη Θύελλα που είχε το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, 14-10, για να πάμε στο ημίχρονο με ισοπαλία, 22-22, ανάμεσα στις δύο ομάδες. Στην 3η περίοδο η Μαύρη Θύελλα προηγήθηκε με σερί 21-10 με 43-32, αλλά στην 4η περίοδο οι Paltovic αντέδρασαν και γύρισαν την εικόνα του αγώνα και το σκορ, το 12-27 που πέτυχαν εκεί τους έφερε στο 55-59 στο τέλος του αγώνα και στο 7-0 στον όμιλο.

Για τους νικητές ο Μελας είχε 20 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Μυλωνάς 14 πόντους. Για τη Μαύρη Θύελλα ο Κούρτης είχε 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Σταθόπουλος 11 πόντους.

Pistons – Jugoplastica 71-65

Οι Pistons κέρδισαν με 71-65 τη Jugoplastica με το παιχνίδι να ξεκινά από τον Στεργίου και τον Βαρλάγκα στο 5-4 για να απαντήσει ο Κοβάτσος για το 7-8. Ο Μάραντος έφερε το ματς στο 10-10 με τον Σπατιώτη να γράφει το 14-17 και τον Οικονόμου να κλείνει το δεκάλεπτο στο 16-17. Ο Κιτσάκης και ο Τσουραπης έγραψαν το 17-25 με τον Κοντογιάννη να απαντά για το 30-34 με το ημίχρονο να κλείνει από τον Κοβατσο στο 30-36 για την Jugoplastica. Στην επανάληψη Στεργίου και Οικονόμου έφεραν τους Pistons στο 40-38, με τον Κιτσάκη να απαντά για το 42-41 και τον Κοντογιάννη να γράφει το 49-43. Ο Μπαρμπερίδης μείωσε στους 4 αλλά ο Μάραντος έφερε τους Pistons στο 55-46 και το 58-48. Ο Τσολακίδης απάντησε για το 60-56, με τον Μάραντο να γράφει το 64-60. Ο Κιτσακης με τον Πετροβιτσο σκόραραν για το 66-64, με τον Στεργίου και τον Οικονόμου να απαντούν για το 69-65 και τον Μάραντο να κλείνει το παιχνίδι στο 71-65.

Για τους νικητές ο Μάραντος είχε 17 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Οικονόμου 18 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Κοντογιάννης 16 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Στεργίου 10 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για τη Jugoplastica ο Μπαρμπερίδης είχε 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ο Κιτσακης 15 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Τσολακίδης 13 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Ατρόμητοι – Τουβλέικερς 62-60

Οι Ατρόμητοι κέρδισαν με 62-60 τους Τουβλέικερς με ανατροπή στο τέλος παρότι το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για τους δεύτερους που προηγήθηκαν με 1-11. Οι Ατρόμητοι απάντησαν για το 8-11 στην περίοδο, αλλά οι Τουβλέικερς έφτασαν στο 9-19 λίγο μετά και το 14-22, πριν οι Ατρόμητοι μειώσουν σε 25-29 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη οι Ατρόμητοι ισοφάρισαν σε 29-29 και προσπέρασαν με 33-31, αλλά οι Τουβλέικερς απάντησαν για το 42-48 και το 45-52. Κράτησαν το προβάδισμα ως το 49-54 με τους Ατρόμητους να τρέξουν 9-3 σερί για να προσπεράσουν με 58-57 και να πάνε στο 60-57, με τον αγώνα να κλείνει στο 62-60.

Για τους νικητές ο Φουνταδάκης είχε 20 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Σιόλας Ν. 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Σιόλας Α. 10 πόντους και 3 ριμπάουντ. Για τους Τουβλέικερς ο Θειακούλης είχε 22 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Λαζάρου 14 πόντους, ο Μαρίνος 11 πόντους και ο Ανδρονικος 9 πόντους και 10 ριμπάουντ.