Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Μεγάλες νίκες για Paraliers, Γ.Σ. Κυψέλης!

Μεγάλες νίκες για Paraliers, Γ.Σ. Κυψέλης!

Οι Cleveland Paraliers κέρδισαν με 57-54 την S-Parta B.C. για την 4η αγωνιστική του 2ου ομίλου στο Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», ενώ ο Γ.Σ. Κυψέλης επικράτησε με 70-51 της Αττικής. Οι Γιανγκ Μπόυζ νίκησαν με 56-51 τους Miners, ενώ η Α.Ε.Π.Ε. πήρε το ροζ φύλλο με 55-43 επί των Big Ballers.

Cleveland Paraliers – S-Parta B.C. 57-54

Οι Cleveland Paraliers κέρδισαν με 57-54 την S-Parta B.C. με το ματς να ξεκινά από Κωνσταντίνου και Τσακαρισιάνο στο 11-4 για τους νικητές για να απαντήσουν ο Λουπασης με τον Μακρίδη για το 13-11 της περιόδου. Μάλιστα, ο δεύτερος ισοφάρισε τον αγώνα λίγο μετά σε 14-14, με τον Πιτλογλου να σκοράρει για το 19-14. Ο Ορνιθόπουλος με τον Κουζοβουνά έφεραν το ματς στο 21-20, αλλά ο Πίτλογλου με τον Ντάσκα και τον Κωνσταντίνου απάντησαν για το 29-20 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη η S-Parta B.C. μείωσε με τον Λουπαση σε 29-25, για να απαντήσουν ο Κοντοπυράκης με τον Πίτλογλου για το 35-25. Στο 37-33 μείωσε ο Μακρίδης, με το δεκάλεπτο να κλείνει από των Κωνσταντίνου στο 41-34 για τους Cleveland Paraliers. Στην 4η περίοδο ο Λουπασης με τον Κωνσταντόπουλο ισοφάρισαν σε 41-41, ενώ ο Ορνιθόπουλος έφερε το ματς στο 43-44 για την S-Parta B.C. για να γράψει ο Μακρίδης το 43-49. Οι Cleveland Paraliers απάντησαν με τον Ντάσκα, τον Κοντοπυράκη και τον Τσακαρισιάνο για το 49-51, ενώ μετά την απάντηση του Κωνσταντόπουλου, ο Πίτλογλου με τον Σύρμο έφεραν την ομάδα τους μπροστά με 54-53. Με 1/2 βολές ο Τσακαρισιάνος έγραψε το 55-53, με την S-Parta B.C. να έχει την ευκαιρία να ισοφαρίσει λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά με 1/2 βολές να μειώνει απλώς σε 55-54 για να πάρουν τη νίκη οι Cleveland Paraliers.

Για τους νικητές ο Κωνσταντίνου είχε 14 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Τσακαρισιάνος 10 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Κοντοπυράκης 8 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για την S-Parta B.C. ο Μακρίδης είχε 16 πόντους, ο Λουπασης 12 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Γ.Σ. Κυψέλης – Αττική 70-51

Ο Γ.Σ. Κυψέλης κέρδισε την Αττική με 70-51 με το ματς να ξεκινά με 7-2 για τους νικητές από Παπουτσή και Δερβίση, για να απαντήσουν ο Κωστούλας με τον Χατζάκη για το 9-8. Ο Παπουτσής με τον Αγγελόπουλο σκόραραν για το 16-9, ενώ ο Χρυσοβέργης μείωσε σε 16-14 για να κλείσει ο Παπουτσής το δεκάλεπτο στο 20-14. Στη 2η περίοδο ο Φάββας μείωσε σε 22-19, με τον Παπουτσή και τον Ορφανουδάκη να απαντούν για το 27-21 για να φέρουν το ματς ο Αγγελόπουλος με τον Δερβίδη στο 35-23 για την ομάδα τους. Στην επανάληψη η Αττική μείωσε σε 38-31 και 40-33 με τον Αλαντίν, για να απαντήσει ο Γ.Σ. Κυψέλης για το 43-33 με τον Τραντζα. Ο Χρυσοβέργης με τον Βήχο έγραψαν το 45-40, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Τραντζα στο 51-42. Στην 4η περίοδο ο ίδιος έγραψε το 55-43, με τον Χατζή να απαντά, αλλά τον Παπουτσή να φέρνει την ομάδα του στο 59-45 και το 65-49 για να γράψει το 67-49 ο Αγγελόπουλος.

Για τους νικητές ο Παπουτσής είχε 28 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Δερβίσης 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, ο Αγγελόπουλος 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Τραντζας 11 πόντους. Για την Αττική ο Φάββας είχε 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Βήχος 13 πόντους και 16 ριμπάουντ.

.

Γιανγκ Μπόυζ – Miners 56-51

Οι Γιανγκ Μπόυζ κέρδισαν με 56-51 τους Miners με το ματς να ξεκινά με 4-4 και 8-8 από τον Σμαραϊδο και τον Αγαθο για να φτάσουν οι Γιανγκ Μπόυζ στο 19-12 με τον Κατσικλή και τον Παπακωνσταντίνου. Ο Κατσικλής έγραψε στη 2η περίοδο το 24-15, με τους Miners να απαντούν με Χρονόπουλο, Αγαθο και Σταματίου για το 24-22. Όμως, το ημίχρονο έκλεισε από τον Παπακωνσταντίνου και τον Κατσικλή στο 31-22. Στην επανάληψη ο Κοζαδίνος έφερε το ματς στο 36-26, με τον Τίμπα να γράφει το 45-32 και να κλείνει την περίοδο στο 46-34. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Παπαδόγιαννης με τον Αγαθο μείωσαν σε 48-46 με 6:22 για το τέλος, για να απαντήσει ο Κατσικλής. Οι Miners με τον Κωτσίδη και τον Χασομέρη έφτασαν στο 5-50 με 1:39 για το φινάλε, για να έρθει τρίποντο από τον Παπακωνσταντίνου αμέσως μετά. Ο Σταματίου έβαλε μια βολή για το 53-51, ενώ μετά από κλέψιμο στα 31 δευτερόλεπτα οι Γιανγκ Μπόυζ πήραν φάουλ και με 1/2 βολές έγραψαν το 54-51, με τους Miners να αστοχούν σε δύο τρίποντα στα τελευταία δευτερόλεπτα, πριν ο Κατσικλής γράψει το τελικό 56-51.

Για τους νικητές ο Τίμπας είχε 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Κατσικλής 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα. Για τους Miners ο Παπαδόγιαννης είχε 14 πόντους και 4 κλεψίματα, ο Αγαθος 13 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Κωτσίδης 10 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Α.Ε.Π.Ε. – Big Ballers 55-43

Η Α.Ε.Π.Ε. κέρδισε τους Big Ballers με 55-43 με το ματς να ξεκινά με 2-5 από τον Λόντο για να απαντήσουν ο Κωνσταντίνου με τον Ζαφειρόπουλο για το 7-5. Ο Λόντος απάντησε για το 9-11, με τον Πρινιωτάκη να ισοφαρίζει και τον Ζαννη να κλείνει το δεκάλεπτο στο 14-13 μετά το καλάθι του Κυριαζίδη. Στη 2η περίοδο ο Κωνσταντίνου με τον Καρουμπή, τον Τσάμη και τον Πρινιωτάκη έφεραν το ματς στο 26-14 για να απαντήσουν ο Θεοδωρακίδης με τον Μπιζίκο για το 27-20, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Γιαννόπουλο στο 30-22. Στην επανάληψη οι Big Ballers με τον Φούτση και τον Βασιλάκη μείωσαν σε 30-28, αλλά η Α.Ε.Π.Ε. κράτησε το προβάδισμα για το 36-28 με τον Πρινιωτάκη, ενώ ο Τσάμης έγραψε το 38-30. Ο Βασιλάκης με τον Θεοδωρακίδη μείωσαν σε 38-34 στο 30ο λεπτό, για να έρθει ο Μπιζίκος για το 40-38. Η Α.Ε.Π.Ε. απάντησε με Τσάμη και Πρινιωτάκη για το 48-39, για να γράψει ο Ζαννης το 51-41, με τον Πρινιωτάκη να φέρνει το ματς στο 55-43.

Για τους νικητές ο Τσάμης είχε 18 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Πρινιωτάκης 17 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Κωνσταντίνου 8 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για τους Big Ballers ο Λόντος είχε 10 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Θεοδωρακίδης 6 πόντους και 13 ριμπάουντ.