Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Σημαντικές νίκες για El Chapu, B. Celtics, 50άρα Παπουτσή!

Σημαντικές νίκες για El Chapu, B. Celtics, 50άρα Παπουτσή!

Ο Παπουτσής άγγιξε το ρεκόρ πόντων του πρωταθλήματος (53, Σκοπελίτης Κ.) με τους 50 που έβαλε στη νίκη του Γ.Σ. Κυψέλης κόντρα στους Aces με 86-44 για την 8η αγωνιστική του Ε ομίλου του “Πάνος Ζαχαρογιάννης”. Η El Chapu επέστρεψε στις νίκες με ροζ φύλλο με 79-71 στην παράταση επί των Lazers, ενώ ο Ρεμπελιακός συνέχισε με το 61-53 επί των Χωμάτων. Οι Byron Celtics έμειναν ψηλά μετά το 57-40 επί των Gademians, ενώ οι Faiters επικράτησαν με 75-42 της X-Team, αφήνοντας ανοιχτή τη μάχη 6 ομάδων για το Α1.

Γ.Σ. Κυψέλης – Aces 86-44

Ο Γ.Σ. Κυψέλης κέρδισε με 86-44 τους Aces με τον Παπουτσή Μ. να βάζει 50 πόντους στον αγώνα, και μάλιστα με μόλις 29 σουτ και 9 βολές! Αυτή η επίδοση είναι η 2η καλύτερη στην ιστορία του πρωταθλήματος πίσω από το απόλυτο ρεκόρ των 53 πόντων του Σκοπελίτη. Το ματς ξεκίνησε με 13-3 για τον Γ.Σ. Κυψέλης από τον Παπουτσή, τον Δερβίση και τον Αργυρόπουλο, για να πάμε στο 16-8, και να ξεφύγει ο Γ.Σ. Κυψέλης με 30-11 με τον Παπουτσή στο τέλος της περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Σιδηρόπουλος έγραψε το 36-13 με τον Κούπα να απαντά για το 38-20, αλλά τον Γ.Σ. Κυψέλης με τον Σαμορέλη, τον Ορφανουδάκη και τον Παπουτσή να πηγαίνει στο 55-23 στο ημίχρονο. Στην 3η περίοδο η διαφορά πήγε στο 61-26 από τον Παπουτσή, με τον Καλοπήτα να απαντά για το 66-32 και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 71-32. Στην 4η περίοδο ο Φελεμέγκας μείωσε σε 71-38, με τον Παπουτσή και τον Αργυρόπουλο να κλείνουν το ματς στο 80-40.

Για τους νικητές ο Παπουτσής είχε 50 πόντους και 8 ριμπάουντ με 8/9 βολές, 12/18 δίποντα και 6/11 τρίποντα, ενώ ο Δερβισης είχε 11 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για τους Aces ο Φελεμέγκας είχε 18 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Τσεκουρας 11 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Καλοπήτας 10 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Ρεμπελιακός – Χώματα 61-53

Ο Ρεμπελιακός κέρδισε τα Χώματα με 61-53 με το ματς να ξεκινάει με 3-9 για τα Χώματα για να απαντήσει ο Ρεμπελιακός, αλλά το πρώτο δεκάλεπτο να λήξει 6-16. Στη 2η περίοδο ο Ρεμπελιακός αντέδρασε και πλησίασε σε 15-16 για να κρατήσουν το προβάδισμα τα Χώματα ως το 23-27 με το ημίχρονο να κλείνει στο 27-27. Στην επανάληψη ο Ρεμπελιακός προηγήθηκε με 32-29, αλλά τα Χώματα απάντησαν για το 37-38 με το ματς να πηγαίνει στο 45-45. Τα Χώματα πήραν προβάδισμα για το 46-48 στο 4ο δεκάλεπτο με τον Ρεμπελιακό να απαντά για το 55-50. Τα Χώματα μείωσαν στο καλάθι, αλλά ένα 6-0 στο τέλος έδωσε τη νίκη στον Ρεμπελιακό.

Για τους νικητές ο Κοντογεώργης είχε 21 πόντους, ο Σαρρής 13 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Λαρεντζάκης 10 πόντους, ο Πλεξουσάκης 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα. Για τα Χώματα ο Γκάτσης Σ. είχε 17 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Ποζιόπουλος 12 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Byron Celtics – Gademians 57-40

Οι Byron Celtics κέρδισαν τους Gademians με 57-40 με το ματς να ξεκινά με 7-4 για να πάμε στο 7-8 και το 10-10. Οι Byron Celtics προηγήθηκαν με 16-11 για να κλείσει η πρώτη περίοδος στο 18-13 και να ξεφύγουν στη συνέχεια με 10 πόντους διαφορά, 23-13. Οι νικητές έφτασαν στο 32-17 για να κλείσει το ημίχρονο στο 32-19. Η ίδια κατάσταση συνεχίστηκε και στο 3ο δεκάλεπτο (οι Gademians έβαλαν από 6 πόντους σε 2η και 3η περίοδο) με τους Byron Celtics να προηγούνται με 36-19 και 42-25 στο 30ο λεπτό. Φτάσαμε στο 47-25 λίγο αργότερα και στο 50-28, με το ματς μετά το 53-32 να κλείνει στο 57-40.

Για τους νικητές ο Ρούσσος έχει 18 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Μακρυμίχαλος 14 πόντους, ο Αγγελόπουλος 9 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για τους Gademians ο Καραγγελης είχε 15 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Μπιτερνας 11 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 κλεψίματα.

.

Faiters – X-Team 75-42

Οι Faiters κέρδισαν με 75-42 την X-Team με το ματς να ξεκινά στο 6-2 από Ρήγα και Κοντινο για να ισοφαρίσει σε 6-6 ο Βήχος. Στο 15-8 πήγε τους Faiters ο Φιλακουρίδης, για να απαντήσει ο Νάσσιος, 19-13, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Κοντινο, που έφερε και την ομάδα του στο 23-13 λίγο μετά. Ο Κουτρης μείωσε σε 27-22 με τον Μαϊπα να γράφει το 29-25, για να φέρουν τους Faiters ο Κολλας με τον Καφφετζάκη στο 35-25 πριν κλείσει το ημίχρονο από τον Καπανιάρη στο 35-27. Στην επανάληψη ο Φιλακουρίδης με τον Κολλα σκόραραν για το 43-29, με τον Κολλά και τον Κοντινο να συνεχίζουν για το 51-31. Η X-Team μείωσε σε 51-37 με τον Μαϊπα και τον Καπανιάρη για να απαντήσουν οι Faiters με τον Δουκλιά, τον Κοντινο και τον Κολλα ως το 65-37 με σερί 14-0. Το σερί διέκοψε ο Μαϊπας, με το ματς να λήγει από Φιλακουριδη και Καφφετζάκη στο 75-42.

Για τους νικητές ο Κοντινος είχε 24 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Φιλακουρίδης 15 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Ρήγας 12 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Κολλας 11 πόντους, 12 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ο Καφφετζάκης 11 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για την X-Team ο Μαϊπας είχε 19 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

El Chapu – Lazers 79-71παρ.

Η El Chapu κέρδισε με 79-71 τους Lazers σε έναν αγώνα που κρίθηκε στην παράταση. Ο ματς ξεκίνησε με 2-3 από τον Στεριοπουλο, ενώ ο Λυμπερης με τον Πιτενη έφεραν την ομάδα τους στο 9-11. Ο Τσουφης ισοφάρισε σε 11-11, με τον Καναρίδη έγραψαν το 17-13 λίγο μετά. Στη δεύτερη περίοδο η El Chapu με τον Γιαννόπουλο Θ. έφτασε στο 23-15 για να γράψει ο Τσούφης το 23-15. Ο Πιτενης με τον Λυμπέρη απάντησαν για το 23-23 με την El Chapu να κρατα το προβάδισμα, ο Γιαννόπουλος Κ. έγραψε το 30-26 και ο Τσούφης το 32-26 με το ημίχρονο να κλείνει στο 34-29. Στην επανάληψη ο Λυμπέρης με τον Πιτενη μείωσαν σε 36-35, για να ισοφαρίσει ο Τσαρουχας και να βάλει ο ίδιος με 42-44 μπροστά την ομάδα του. Γιαννόπουλος Θ. και Ζώτος σκόραραν για το 50-47 της El Chapu στο 30ο λεπτό, με τον Πιτενη και τον Λυμπέρη να απαντούν για το 52-55. Ο Στεριόπουλος έφερε την ομάδα του στο 54-57 για να γράψουν Πιτενης και Λυμπέρης το 57-62 λίγο μετά, αλλά να καταφέρει η El Chapu να ισοφαρίσει σε 64-64 με τον Ζώτο, οδηγώντας το ματς στην παράταση. Εκεί ο Λυμπέρης έγραψε το 67-658, αλλά ο Γιαννόπουλος Κ. με τον Γιαννόπουλο Θ. απάντησαν για το 72-68 της ομάδας τους, που παρά τις προσπάθειες του Στεριοπουλου και του Λυμπέρη πήρε τη νίκη με 79-71.

Για τους νικητές ο Γιαννόπουλος Θ. είχε 28 πόντους και 7 ριμπάουντ με 10/12 σουτ, ο Γιαννόπουλος Κ. 15 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Τσουφης 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα. Για τους Lazers ο Λυμπέρης είχε 24 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Πιτενης 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ο Στεριόπουλος 19 πόντους και 5 ριμπάουντ.