Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Νίκες για Santa Nionios, Superhonics!

Νίκες για Santa Nionios, Superhonics!

Την πρόκρισή τους στο Α1 κέρδισαν οι Superhonics μετά τη νίκη τους με 64-50 επί των Red-dicolo για την 9η αγωνιστική στον Γ όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», αφού κλείδωσαν την 5η θέση του γκρουπ. Νίκη και για τον Santa Nionios, 65-49 την Oklaχώμα Thunder, ενώ ροζ φύλλο πήρε και ο Άφοβος Σεπολίων μετά το 81-21 επί του Μπίρι-μπίρι. Τέλος, η Αττική επικράτησε με 72-56 της Alondra B.C. για να παραμείνει δεύτερη.

Red-dicolo – Superhonics 50-64

Οι Superhonics κέρδισαν με 64-50 τους Red-dicolo και πήραν την πρόκριση στο Α1, αφού κλείδωσαν την 5η θέση του ομίλου (ευνοούνται και σε ενδεχόμενες τριπλές/τετραπλές ισοβαθμίες). Το παιχνίδι ξεκίνησε με 4-6 για να απαντήσουν ο Μακρής Ν. με τον Νίκου για το 9-9 και το 14-9 της ομάδας τους, ενώ ο Κρικας Κ. έφερε τον αγώνα στο 21-12 για τους Red-dicolo. Ο Αντωνιάδης με τον Μπαρδανη απάντησαν για το 21-21, αλλά ο Μακρής Ν. κράτησε μπροστά την ομάδα του με 28-23, με τον Κρικα Κ. να γράφει το 34-26 για τους Red-dicolo. Στην επανάληψη Οικονόμου και Αντωνιάδης έδωσαν προβάδισμα στους Superhonics, 34-35 με τον δεύτερο να γράφει το 34-39. Ο Σπυριδωνίδης προσπάθησε να απαντήσει και να μειώσει σε 39-44, αλλά ο Οικονόμου έγραψε το 39-47. Ο Κρικας Κ. με τον Εμμανουήλ έφεραν το ματς στο 45-50, όμως, μετά το 47-52 του Κρικα Α. ο Αντωνιάδης με τον Μαστοράκη έτρεξαν σερί 0-8 για τους Superhonics για το 47-60 και το τέλος του ματς.

Για τους νικητές ο Αντωνιάδης είχε 17 πόντους και 17 ριμπάουντ, ο Οικονόμου 17 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Μαστοράκης 13 πόντους. Για τους Red-dicolo ο Σπυριδωνίδης είχε 13 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Κρικας Κ. 14 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Oklaχώμα Thunder – Santa Nionios 49-65

Ο Santa Nionios κέρδισε με 49-65 την Oklaχώμα Thunder, μπαίνοντας καλύτερα στο ματς, για να προηγηθεί με 2-11 με τον Λεγγα και τον Ριγόπουλο. Η Oklaχώμα Thunder προσπάθησε να μειώσει και τα κατάφερε, με τον Στυλλο και τον Χαρίδημο μείωσε σε 11-14 γα να φέρει το ματς ο Γιαννιτσιώτης στο 17-20. Ο Γαλανόπουλος σκόραρε για το 24-31 του ημιχρόνου, με τον Santa Nionios να πηγαίνει στο 24-34 στην επανάληψη. Μπελεχάκης και Μάργαρης κράτησαν την ομάδα τους μακριά, 36-47, αλλά ο Χαρίδημος απάντησε για το 43-51. Ο Γαλανόπουλος σκόραρε για το 43-57 με τον Santa Nionios να φτάνει στο 45-61 στο δρόμο για το τελικό 49-65.

Για τους νικητές ο Μάργαρης είχε 20 πόντους, 14 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Τσαμπουκος 16 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Μπελεχάκης 9 πόντους και 8 ριμπάουντ με 3 κλεψίματα. Για την Oklaχώμα Thunder ο Χαρίδημος είχε 15 πόντους, ο Στύλλος 14 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Μπίρι-μπίρι – Άφοβος Σεπολίων 21-81

Ο Άφοβος Σεπολίων κέρδισε με 21-81 το Μπίρι-μπίρι με το ματς να ξεκινά με 0-12 πριν σκοράρει το Μπίρι-μπίρι για να κλείσει στο 2-20 το πρώτο δεκάλεπτο. Ο Άφοβος Σεπολίων πήγε στο 4-28 στη 2η περίοδο και στο 6-40 στο ημίχρονο, για να φτάσει μέχρι το 6-59 με σερί 0-29 σε 2ο και 3ο δεκάλεπτο. Η 3η περίοδος έκλεισε στο 14-62, με το ματς να φτάνει στο 21-81 στο τέλος του.

Για τους νικητές ο Καρουτας είχε 16 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Λοράνδος 10 πόντους, ο Μαζιώτης 10 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Συσκάκης 11 πόντους και 3 ριμπάουντ. Για το Μπίρι-μπίρι ο Παπανδρέου είχε 8 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Κουρουλης 4 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Αττική – Alondra B.C. 72-56

Η Αττική κέρδισε με 72-56 την Alondra B.C. με το ματς να ξεκινά κλειστό στην πρώτη περίοδο, ο Παντελάκης με τον Γιαννατση σκόραραν για το 15-14, με την Αττική να απαντά για το 21-14 με τον Χατζάκη. Ο Κολυβας έφερε το ματς στο 23-19 και ο Παντελάκης στο 25-21, με τον Χρυσοβέρη και τον Κωστούλα να σκοράρουν για το 36-22 της Αττικής και τον Χατζή να κλείνει το ημίχρονο στο 38-24. Μετά το καλάθι του Ασημάκου ο Χρυσοβέργης με τον Φάββα απάντησαν για το 42-26, ενώ ο Κωστούλας με τον Φάββα έγραψαν το 53-33 λίγο αργότερα. Ο Παντελάκης με τον Κολυβα προσπάθησαν να μειώσουν, 53-37, αλλά το δεκάλεπτο έκλεισε στο 57-37 για την Αττική. Ο Κουκουλης με τον Ασημάκο έφεραν το ματς στο 57-42, με τον Χατζάκη να απαντά και τον Κωστούλα να σκοράρει για το 65-47. Ο Παντελάκης μείωσε σε 66-54, με την Αττική να απαντά για το τελικό 72-56 με Χρυσοβέργη και Κωστούλα.

Για τους νικητές ο Φάββας είχε 28 πόντους και 6 ασίστ, ο Κωστούλας 17 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Χρυσοβέργης 13 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για την Alondra B.C. ο Παντελάκης είχε 19 πόντους και 3 κλεψίματα, ο Κολυβας 15 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Κουκουλης 6 πόντους, 12 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Κυπελλούχος η Τιρινίνι!

Η Τιρινίνι κατέκτησε το Summer Cup του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» κερδίζοντας στον τελικό με 78-67 τη …