Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / 1-1 στην παράταση για Athens Supergrungers!

1-1 στην παράταση για Athens Supergrungers!

Οι Athens Supergrungers κέρδισαν στην παράταση με 76-73 την Ήρεμη Δύναμη στον 2ο προημιτελικό του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να κάνουν το 1-1 στη σειρά, με τις δύο ομάδες να λύνουν πια τις διαφορές τους σε 3ο, do or die, παιχνίδι.

Ήρεμη Δύναμη – Athens Supergrungers 73-76παρ.
(Σκορ σειράς: 1-1)

Οι Athens Supergrungers κέρδισαν το παιχνίδι με 73-76 με το ματς να ξεκινά με 6-3 από τον Βλάχο για την Ήρεμη Δύναμη με τον Θεοδώρου να απαντά για το 6-6. Οι Athens Supergrungers με τον Κατσαμπανη και τον Λιουτα ξέφυγαν με 10-16 για να απαντήσει ο Τσιβρας για το 13-16 στην περίοδο. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Μιλιτσης ήταν που έφερε την Ήρεμη Δύναμη μπροστά, με τον Κωλετση να ολοκληρώνει ένα 11-0 για την ομάδα του, 21-16. Ο Βαρβαρίγος απάντησε, αλλά ο Τσιβράς ήταν που έγραψε το 26-19, με τον Μπίτσικα να σκοράρει για το 32-23 λίγο αργότερα. Η Ήρεμη Δύναμη πήγε πάνω από τους 10 πόντους στο 37-25 του Τσιβρά, με τους Athens Supergrungers να μειώνουν με τον Παπαζαφειρίου στο 37-28 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Κατσαμπανης έφερε την ομάδα του στο σουτ, 39-36, με τον Τσιβρά να απαντά. Ο Θεοδώρου μείωσε σε 44-43, με την Ήρεμη Δύναμη να κρατά το προβάδισμα με τον Τσιβρά, 48-45. Ο Παπαζαφειρίου ισοφάρισε τον αγώνα, αλλά ο Κωλετσης με τον Βλάχο σκόραραν για το 52-48 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 54-51 από τον Βαρβαρίγο. Στην 4η περίοδο ο Τσιβράς με τον Τσιρκο έγραψαν το 58-51, ενώ ο δεύτερος σκόραρε για το 60-54. Ο Κατσαμπανης με τον Λιουτα απάντησαν για το 60-58, με τον Κατσαμπάνη να φέρνει την ομάδα του μπροστά με 60-62 λίγο πριν το τέλος. Ο Τσιρκος με τον Βλάχο ισοφάρισαν δυο φορές σε 62-62 και 64-64 με τον Τσιβρά να βάζει την ομάδα του μπροστά και τον Θεοδώρου να ισοφαρίζει για να στείλει το ματς στην παράταση! Εκεί η Ήρεμη Δύναμη προηγήθηκε με 71-68, για να απαντήσουν οι Athens Supergrungers για το 71-74 με τον Κατσαμπανη και τον Βαρβαρίγο. Ο Βλάχος μείωσε σε 73-75, αλλά στο τέλος οι Athens Supergrungers κρατήθηκαν στο προβάδισμα και πήραν τη νίκη με 73-76.

Για τους νικητές ο Κατσαμπανης είχε 25 πόντους και 18 ριμπάουντ, ο Θεοδώρου 22 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, ο Βαρβαρίγος 11 πόντους, 15 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ο Λιουτας 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Παπαζαφειρίου 9 πόντους, 4 ριμπάουντ. Για την Ήρεμη Δύναμη ο Τσιβρας είχε 26 πόντους και 2 ασίστ, ο Τσιρκος 16 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Βλάχος 13 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Κωλέτσης 7 πόντους, 4 ριμπάουντ.