Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Ήττα με κάτω τα χέρια

Ήττα με κάτω τα χέρια

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στην Τουρκία με 84-62 από τη Φενέρμπαχτσε για την 8η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, χάνοντας μαζί με τον αγώνα και τη διαφορά στην ισοβαθμία (είχε κερδίσει με 18 πόντους) με αποτέλεσμα να χαθεί ουσιαστικά η 2η θέση του ομίλου. Οι απουσίες του Μπατίστα και του Μαυροκεφαλίδη γονάτισαν τη ρακέτα του Παναθηναϊκού που δεν μπόρεσε να κάνει την υπέρβαση, ιδίως από τη στιγμή που ο Δημήτρης Διαμαντίδης έπαιξε 5:38 στον αγώνα φεύγοντας τραυματίας για να μην επιστρέψει ως το τέλος.

Το κακό δεν είναι μεγάλο, ο Παναθηναϊκός καλείται να προστατεύσει διαφορά 27 πόντων στο Μιλάνο για να κλειδώσει την ερχόμενη εβδομάδα την 3η θέση στον όμιλο (ακόμα και με δύο ήττες ως το τέλος), αφού έχει 5-3 και η Αρμάνι 3-5 και στο πρώτο ματς την είχε κερδίσει με 90-63. Η λογική λέει ότι η 2η θέση χάθηκε (θα πρέπει οι «πράσινοι» να πάνε 2-0 ως το τέλος και η Φενέρ 0-2) και είναι πιθανό να χάθηκε γι’ αυτούς τους 4 πόντους στη διαφορά πόντων.

Στην Τουρκία ο Παναθηναϊκός είχε από την αρχή θέμα στην άμυνα στη ρακέτα, αλλά όσο σκόραρε στην πρώτη περίοδο έμενε στον αγώνα. Όμως, δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τη Φενέρ, ως το ημίχρονο μόνο, η 3η περίοδος ήταν καταστροφική, 31-16 για τους Τούρκους, που έφτασαν στο 67-48 και έκαναν περίπατο το τελευταίο δεκάλεπτο για το θέμα της νίκης, με τις δυο ομάδες να ασχολούνται με τη διαφορά. Ή, μάλλον, να μην ασχολούνται ούτε καν με αυτή, αφού στο τέλος του αγώνα και οι δύο έκαναν αλλαγές, ο Παναθηναϊκός στα 13 δευτερόλεπτα έχασε την μπάλα στο -19 αλλά δεν έκανε φάουλ, κάτι που δείχνει ότι δεν ενδιαφέρθηκε ο Ιβάνοβιτς για το +18 του πρώτου αγώνα. Τώρα αν το έκανε επειδή δεν πιστεύει ότι θα ισοβαθμήσουν οι δυο ομάδες (Μπαρτσελόνα εκτός και Μπάγερν μέσα η Φενέρ, Αρμάνι εκτός και Μπαρτσελόνα μέσα ο Παναθηναϊκός) ή αν το έκανε κοιτώντας τα διασταυρώματα του Top-16 σε κάθε περίπτωση, μάλλον δεν θα το μάθουμε ποτέ.

Τέλος πάντων, όλα αυτά μικρή σημασία μοιάζει να έχουν, το πιο σημαντικό για τον Παναθηναϊκό είναι ότι ο Διαμαντίδης δεν έχει κάτι σοβαρό, ήδη την Παρασκευή προπονήθηκε κανονικά.

Ο Παναθηναϊκός είχε 47% στα δίποντα, 31% στα τρίποντα (58% και 37% η Φενέρ αντίστοιχα), ενώ τα ριμπάουντ ήταν 40-30 με 14-9 τα επιθετικά, οι ασίστ 17-13, τα κλεψίματα 12-6 και τα λάθη 12-16. Σε όλα δηλαδή ήταν χειρότερος στο παιχνίδι, η στατιστική κάρτα αντικατοπτρίζει την εικόνα του ματς. Ο Ιβάνοβιτς στάθηκε στα λάθη και στη νοοτροπία των παικτών του που δεν πάλεψαν στο 4ο δεκάλεπτο, αυτό το τελευταίο ίσως είναι κάτι που πρέπει να δει ο Παναθηναϊκός για τη συνέχεια.

Διακριθέντες δύσκολα θα βρει κάποιος, ο Σλότερ είχε 20 πόντους με 6/15 σουτ και υπήρχαν διαστήματα που πάλευε μόνος, ο Γκιστ 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Χαραλαμπόπουλος ήταν καλός στα 17 λεπτά που έπαιξε. Απ’ την άλλη ο Ράιτ μπήκε καλά αλλά χάθηκε, ο Μπλουμς είχε 0/6, ο Γιάνκοβιτς ίσως επηρεασμένος και από έναν (επιπόλαιο όπως αποδείχτηκε) τραυματισμό στο δάκτυλο είχε 1/5, ο Φώτσης σκόραρε μόνο από κοντά, ο Παππάς είχε 4 πόντους.

Το ματς ξεκίνησε με 0-4 για τον Παναθηναϊκό που είδε τον Πρέλντζιτς να απαντά και τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν ως το 9-8. Ο Ερντέν έγραψε το 12-8 για την ομάδα του με τη Φενέρ να χτυπά από τη ρακέτα. Ο Μποχωρίδης και ο Σλότερ σκόραραν τρίποντα για το 16-16 με την περίοδο να κλείνει στο 18-18 από τον Παππά. Η Φενέρ πήγε στο 26-20 με τον Χίκμαν και στο 31-22 με Μαχμούτογλου και Βέσελι στο 2ο δεκάλεπτο, η απουσία του Διαμαντίδη γινόταν ήδη αισθητή στην ανάπτυξη του παιχνιδιού του Παναθηναϊκού, αλλά ο Σλότερ με τον Φώτση μείωσαν σε 34-29 με τον Χαραλαμπόπουλο να κλείνει το ημίχρονο στο 36-32.

Στην επανάληψη ο Γκιστ σκόραρε τρίποντο για το 36-35 αλλά κάπου εκεί πήγαν όλα λάθος για τον Παναθηναϊκό που στο 3ο δεκάλεπτο δεν μπόρεσε να παίξει ούτε καν στοιχειώδη άμυνα, με αποτέλεσμα οι Τούρκοι να σκοράρουν με όποιον τρόπο ήθελαν και να πετύχουν 31 πόντους στην περίοδο. Με Γκάντλοκ έφτασαν στο 42-35 με δυο τρίποντα, άλλα δύο τρίποντα από τον ίδιο και τον Χίκμαν έγραψαν το 48-37 με σερί 12-2 μέσα σε ένα δίλεπτο.

Τελευταία φορά που ο Παναθηναϊκός βρέθηκε σε μονοψήφια απόσταση ήταν στο 48-41 με τον Σλότερ, αλλά ο Μπιέλιτσα έγραψε το 52-41 και ο Ερντέν έφερε το ματς στο 58-41 για να κάνει ο Χίκμαν το 60-41 με επιμέρους σκορ 24-6 μέσα σε περίπου 6 λεπτά. Ο Γκάντλοκ πέτυχε το 4ο τρίποντο στο δεκάλεπτο για το 65-45 και το πρώτο +20, με την περίοδο να κλείνει από τον Γιάνκοβιτς στο 67-48.

Το 4ο δεκάλεπτο ήταν ουσιαστικά σαν να μην υπήρχε, σίγουρα εκνευριστικό για όλους τους φίλοςυ της ομάδας, επί 10 λεπτά… δεν έγινε τίποτα, αυτός ήταν και ο λόγος που γκρίνιαζε ο Ιβάνοβιτς για τη νοοτροπία των παικτών του. Η διαφορά επί 10 λεπτά κυμάνθηκε από τους 22 ως τους 17 πόντους, μάλιστα στους 17 έφτασε μόνο μια φορά, στο 75-58, ενώ στους 22 πήγε μόνο στην εκπνοή από τρίποντο του Μπογκντάνοβιτς από τα 9 μέτρα. Εν ολίγοις σε 10 λεπτά είχαμε το ματς να πηγαίνει από τους 21 ως τους 18 πόντους, με καμία από τις δύο ομάδες να μην ασχολείται ούτε στο ελάχιστο. Είδαμε μέχρι και παίκτες να περπατάνε για να γυρίσουν άμυνα μετά από φάση, προφανώς γι’ αυτό και ο Ιβάνοβιτς χτυπιόταν στο τέλος, γιατί η Φενέρ κέρδιζε και τα έκανε, ο Παναθηναϊκός ήταν 20 πόντους πίσω και έπαιζε λες και έκανε τουρισμό.

Το ματς τελείωσε, η συνέχεια λέει Μιλάνο. Εκεί, όπως προείπα, τα αυτονόητα χρειάζεται ο Παναθηναϊκός για να μη χάσει την 3η θέση στον όμιλο. Ήττα μέχρι και με 26 πόντους τον αφήνει 3ο ό,τι κι αν γίνει στο τελευταίο παιχνίδι. Βέβαια, μια νίκη, αν και αδιάφορη βαθμολογικά, θα ήταν ό,τι πρέπει για να ανακάμψει η ομάδα μετά το ματς της Πόλης και ενόψει του αγώνα με την Μπαρτσελόνα και των γιορτών.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 36-32, 67-48, 84-62.

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Γκάντλοκ 18 (4τρ. 3ρ. 2κλ.), Χίκμαν 10 (2τρ. 3ρ. 4κλ.), Μπιέλιτσα 6 (3ασ.), Ερντέν 14 (7ρ.), Μαχμούτογλου 6, Μπογκντάνοβιτς 5 (1τρ. 8ρ. 4ασ.), Σαβάς 4, Ζόριτς 6 (3ρ.), Ουγκουρλού, Βέσελι 12, Σιπάχι (4ρ.), Πρέλντζιτς 3 (1τρ. 3ρ. 3ασ.).

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 7 (1τρ. 3ρ.), Σλότερ 20 (4τρ. 3ρ.), Μποχωρίδης 5 (1), Γιάνκοβις 3 (1τρ. 3ασ.), Φώτσης 6 (4ρ.), Παππάς 4, Διαμαντίδης 2 (2κλ.), Γκιστ 9 (1τρ. 4ρ. 5ασ.), Διαμαντάκος, Μπλουμς, Ράιτς 6 (3ρ.).