Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Νίκη και… σχεδόν πρωτιά

Νίκη και… σχεδόν πρωτιά

Ο Ολυμπιακός κέρδισε με 89-79 τη Νεπτούνας στο ΣΕΦ για την 8η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, για να φτάσει στο 7-1 στον όμιλο, κλειδώνοντας τη 2η θέση για να βρεθεί μια ανάσα από την πρωτιά. Του φτάνει ακόμα και να χάσει έως 5 πόντους από τον Ερυθρό Αστέρα την ερχόμενη εβδομάδα (κι ας κάνει 2 ήττες στα δυο τελευταία ματς) ή ακόμα κι αν χάσει περισσότερο, να ηττηθεί ο Ερυθρός Αστέρας. Ουσιαστικά η πρωτιά είναι στην τσέπη του και το τσεπάκι κλείνει με φερμουάρ.

Η Νεπτούνας δεν μπόρεσε να κοντράρει τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, ήταν πίσω σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ουσιαστικά χωρίς να ανησυχήσει τους «ερυθρολεύκους» που δεν δυσκολεύτηκαν παρά τις απουσίες (Πρίντεζης, Λοτζέσκι, Παπαπέτρου, Κατσίβελης) να κερδίσουν.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πολύ εύστοχοι, 53% στα δίποντα και 44% στα τρίποντα (51% και 33% η Νεπτούνας), έχασαν τα ριμπάουντ, 32-38 με 11-15 τα επιθετικά, αλλά οι ασίστ ήταν 21-12, τα κλεψίματα 10-7 και τα λάθη 9-16.

Ο Σπανούλης ήταν καταπληκτικός στο παιχνίδι με 13 πόντους, 9 ασίστ, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 9 κερδισμένα φάουλ, ο Πετγουέι έκανε από τα καλύτερα ματς του με τη φανέλα του Ολυμπιακού, 20 πόντοι με 4/8 τρίποντα και 4 τάπες, ο Ντάνστον είχε 15 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Λαφαγιέτ 12 πόντους με 3/4 τρίποντα. Συνολικά 6 παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό ranking από τους 9 που έπαιξαν.

Ο Ολυμπιακός κυκλοφόρησε πολύ καλά την μπάλα, η διαφορά στα λάθη ήταν πολύ μεγάλη στο πρώτο ημίχρονο (3-11), ενώ οι παίκτες του Σφαιρόπουλου έβγαζαν πολύ εύκολα ελεύθερα σουτ και καλές φάσεις με εύκολο σκορ. Από τη στιγμή που η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 10 πόντους (29-19) δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 7, ενώ μετά από το 41-31 με 3:53 για το ημίχρονο η Νεπτούνας βρέθηκε σε μονοψήφια απόσταση μόνο για τρεις άμυνες στο ματς στο 3ο και 4ο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να ανεβαίνει πολύ γρήγορα ξανά στους 15 περίπου πόντους.

Στην άμυνα οι «ερυθρόλευκοι» δεν τα πήγαν όσο καλά θα ήθελαν, δέχτηκαν αρκετά εύκολα καλάθια, αλλά και έχασαν ριμπάουντ, όμως σε ένα ματς με περισσότερες από 165 κατοχές δεν είναι πολύ κακό νούμερο το «79» ιδίως όταν σε όλο τον αγώνα έχεις προβάδισμα και απόσταση από τον αντίπαλο ελέγχοντας την αναμέτρηση.

Η Νεπτούνας μπήκε καλύτερα στον αγώνα, με Μπουτκεβίτσιους, Γκαΐλιους και Μπένσον προηγήθηκε με 6-13 στο πρώτο πεντάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να κάνει λαθάκια και να είναι άστοχος. Όμως, δύο τρίποντα από Ντάρντεν και Αγραβάνη ισορρόπησαν τον αγώνα με τον Σπανούλη να βάζει 8 πόντους από εκείνο το σημείο ως το δεκάλεπτο (ανάμεσά τους και buzzer beater τρίποντο στο τέλος) για το 24-19.

Ο Λαφαγιέτ άνοιξε το 2ο δεκάλεπτο με τρίποντο για το 27-19 με τον Πετγουέι να σκοράρει τους πρώτους του πόντους για το 29-19. Η Νεπτούνας έμεινε κοντά με Ζαβάτσκας και Μπουτκεβίτσιους ως το 33-25 και το 36-29 από τον Σακούρ, με τον Ολυμπιακό να απαντά και να γράφει το 41-31 με τρίποντο του Λαφαγιέτ για να ανέβει με τον Ντάνστον στο 45-31 και τον Αγραβάνη στο 47-33.

Ο Βασίλιους μείωσε σε 47-36 στο ημίχρονο με τη Νεπτούνας να έχει 14/19 δίποντα (η κακή άμυνα που λέγαμε) στο πρώτο μέρος. Ο Σακούρ μείωσε σε 47-39 στο ξεκίνημα της επανάληψης, αλλά ο Πετγουέι με τον Ντάνστον έγραψαν το 52-39, με τον πρώτο να ανεβάζει το ματς στο 56-41. Στους 13 ο Πετγουέι (8 στο δεύτερο μέρος) για το 60-45, ενώ το τρίποντο του Σλούκα έφερε το ματς στο 64-47.

Δύο τρίποντα από Γκαΐλιους και Σίνιτσα έφεραν το ματς στο 64-53 αναγκάζοντας τον Σφαιρόπουλο να πάρει τάιμ άουτ, αλλά ο Λαφαγιέτ ήταν και πάλι εκεί, απάντηση για το 67-53 και δύο βολές για το 69-53 στο δεκάλεπτο. Ο Μπουτκεβίτσιους με τον Ζαβάτσκας μείωσαν σε 69-60 στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, ο Ζαβάτσκας πάλι σε 71-62 λίγο μετά, αλλά ο Ολυμπιακός δεν κινδύνευσε, τρίποντο από Πετγουέι, κάρφωμα από Ντάνστον, 76-62, με τους δυο τους να ανεβάζουν τη διαφορά στους 16 πόντους λίγο μετά, 80-64. Το ματς είχε χαλαρώσει πολύ, η Νεπτούνας με τρίποντα πλησίασε σε 80-70 με τον Ολυμπιακό να μένει πάνω από τους 10, ο Πετγουέι έγραψε το 85-72 με λέι απ από επιθετικό ριμπάουντ, ενώ ο Σλούκας έφερε το ματς στο 89-75 στα 30 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Η συνέχεια λέει Ερυθρός Αστέρας για τη συνέχεια, ο Ολυμπιακός είναι στο 7-1, ο Ερυθρός Αστέρας στο 5-3 και τη 2η θέση. Με νίκη η πρωτιά κλείνει, με ήττα 1-5 πόντους το ίδιο (είχε κερδίσει με 5 εκτός ο Ολυμπιακός), ακόμα και με μεγάλη ήττα εφόσον ο Ερυθρός Αστέρας χάσει την τελευταία αγωνιστική ή κερδίσει ο Ολυμπιακός. Το μας θα έχει ενδιαφέρον και για τον τρόπο που θα υποδεχτούν οι φίλοι του Ολυμπιακού την ομάδα του Ερυθρού Αστέρα, στη Σερβία είχαμε δει μοναδικές στιγμές από τους οπαδούς του Αστέρα.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 47-36, 69-53, 89-79.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πετγουέι 20 (4τρ. 4κ.), Χάντερ 8 (6ρ.), Ντάνστον 15 (4ρ.), Σπανούλης 13 (1τρ. 5ρ. 9ασ. 2κλ. 9κ.φ.), Σλούκας 7 (1τρ. 5ασ.), Αγραβάνης 5 (1), Μάντζαρης (3ασ. 3κλ.), Λαφαγιέτ 12 (3τρ. 3ρ.), Ντάρντεν 9 (1τρ. 3ρ. 2κλ.).

Νεπτούνας (Μακσβίτις): Γκιρντζιούνας 2, Σίνιτσα 6 (2τρ. 4ρ.), Ντίμσα, Γκαΐλιους 9 (2τρ. 4ρ.), Σακούρ 9 (2τρ. 3ασ.), Μπένσον 11 (8ρ.), Ζαβάτσκας 15 (1τρ. 4ρ. 3ασ.), Βασίλιους 8 (1), Μπουτκεβίτσιους 11 (1τρ. 5ρ.).