Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Σημαντικές νίκες για Santa Nionios, Red-dicolo!

Σημαντικές νίκες για Santa Nionios, Red-dicolo!

Ο Santa Nionios κέρδισε με 66-54 τον Ατρόμητο Αιγάλεω για να διατηρήσει ζωντανές τις ελπίδες του για τη 2η θέση στον Γ όμιλο μετά τη 10η αγωνιστική του «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Οι Red-dicolo νίκησαν με 64-42 την Αττική μένοντας ζωντανοί στο κυνήγι της πρώτης πεντάδας, ενώ οι πρωτοπόροι και αήττητοι Run ‘n’ Gun νίκησαν με 105-69 την Alondra B.C..

Ατρόμητος Αιγάλεω – Santa Nionios 54-66

Ο Santa Nionios κέρδισε με 54-66 τον Ατρόμητο Αιγάλεω με το ματς να ξεκινά με 6-4 και 11-9, για να απαντήσει ο Santa Nionios και να προσπεράσει με 11-13 και 14-16 για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 16-18. Στη 2η περίοδο ο Ατρόμητος Αιγάλεω ισοφάρισε σε 24-24 για να προσπεράσει με 31-24 με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 31-28. Ο Ατρόμητος Αιγάλεω κράτησε το προβάδισμα και στην 3η περίοδο, 34-30 και 40-36, με τον Santa Nionios να πλησιάζει σε 43-42 και να προσπερνά στη συνέχεια με 43-47. Ο Ατρόμητος Αιγάλεω απάντησε για το 48-45, με τον Santa Nionios να ισοφαρίζει ξανά σε 53-53 και να κλείνει το ματς με σερί 1-13 για να πάρει τη σημαντική νίκη με 54-66.

Για τους νικητές ο Τσούλφας είχε 24 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Μπελεχάκης 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ο Τσαμπουκος 10 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Λέγγας 10 πόντους και 3 ασίστ. Για τον Ατρόμητο Αιγάλεω ο Τζοβαρας είχε 24 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Βατίστας 8 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Κανάρης 11 πόντους.

Red-dicolo – Αττική 42-64

Μεγάλη νίκη για τους Red-dicolo επί της Αττικής με 64-42 ε το ματς να ξεκινά με 6-0 από τον Ταγκαλο και τον Μακρή Ν. για τους νικητές για να απαντήσουν ο Χατζής με τον Χρυσοβέργη για το 6-7. Ο Κρικας Κ. με τον Νίκου έφεραν την ομάδα τους στο 11-7, για να μειώσει ο Λωρίδας σε 16-14, πριν ο Κρίκας Α. γράψει το 22-18. Ο Χατζής έβαλε μπροστά την Αττική με 22-25, για να κλείσει ο Τάγκαλος το ημίχρονο στο 24-25. Στην επανάληψη ο Χατζής με τον Χρυσοβέργη σκόραραν για το 26-30, με τους Red-dicolo να απαντούν για να προσπεράσουν με Τάγκαλο, Νίκου και Μακρή με 35-33, ενώ λίγο μετά ανέβηκαν στο 42-34 και στο 45-37 στο 30ο λεπτό. Στην 4η περίοδο ο Τάγκαλος με τον Κρικα Α. και τον Κρικα Κ. έφεραν την ομάδα τους στο 55-38 με σερί 10-1 το οποίο διέκοψε ο Αλλαντίν. Στου 20 η διαφορά ήγε από τον Εμμανουήλ, 62-42, για να κλείσει το ματς ο Κρικας Α..

Για τους νικητές ο Τάγκαλος είχε 18 πόντους, ο Κρικας Κ. 9 πόντους, 13 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Μακρής 11 πόντους και ο Κρίκας Α. 13 πόντους και 5 ασίστ. Για την Αττική ο Χρυσοβέργης είχε 13 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Χατζής 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Λωρίδας 8 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Alondra B.C. – Run ‘n’ Gun 69-105

Οι Run ‘n’ Gun κέρδισαν με 69-105 την Alondra B.C.. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 0-8 για τους νικητές με τον Χιώτη, για να απαντήσει η Alondra B.C. με Παπαθανασίου και Κολυβα για το 6-10. Ο Ρήγας έφερε την ομάδα του στο 6-14, με τον Ξενάκη και τον Παντελάκη να γράφουν το 13-16. Ο Ξενάκης με τον Παπαθανασίου κράτησαν τη διαφορά ως το 17-22, ενώ ο Ασημάκος με τον Παντελάκη έγραψαν το 23-24. Οι Run ‘n’ Gun έμειναν μπροστά με Χιώτη και Καραλή, αλλά ο Παντελάκης ισοφάρισε σε 30-30. Ο Καραλής με τον Πανδή και τον Χιώτη έτρεξαν σερί 0-12 για να ξεφύγουν οι Run ‘n’ Gun με 32-45, ενώ Κουκουλης και Χιώτης έκλεισαν το ημίχρονο στο 35-47. Στην επανάληψη ο Πανδής με τον Καραλή έφεραν την ομάδα τους το 40-61 για να γράψει το 40-67 ο Μόντι. Η Alondra B.C. απάντησε με Παντελάκη και Κολυβα για να σκοράρει ο Χιώτης για το 44-71 και ο Πανδής για το 48-78. Ο Παντελάκης με τον Παπαθανασίου έφεραν το ματς στο 54-78, με τον Πανδή να απαντά για το 54-85, ενώ μετά το καλάθι του Κολυβα ο Πανδής με τον Ρήγα και τον Μόντι σκόραραν για το 60-96. Ο Παντελάκης απάντησε για το 69-99, με τον Πανδή και τον Μόντι να κλείνουν το ματς στο 69-105.

Για τους νικητές ο Πανδής είχε 32 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Χιώτης 28 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Μόντι 17 πόντους, ο Καραλής 16 πόντους, ο Αντωνίου 6 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Για την Alondra B.C. ο Παντελάκης είχε 31 πόντους με 14/16 σουτ, ο Κολυβας 16 πόντους και 11 ριμπάουντ.