Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Ζωντανοί οι Miners, νίκη για Pick ‘n’ Troll!

Ζωντανοί οι Miners, νίκη για Pick ‘n’ Troll!

Οι Miners κέρδισαν με 66-61 τους Νεροχύτες για την 10η αγωνιστική του Ζ ομίλου του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να μείνουν ζωντανοί στο κυνήγι της 3ης θέσης. Οι Pick ‘n’ Troll πέτυχαν τη 2η τους νίκη απέναντι στην Ήρεμη Δύναμη με 51-49, ενώ η Victorious συνέχισε αήττητη μετά το 66-40 με τον Γ.Α.Σ.Τ.. Τέλος οι Filoiadelfia 76ers κέρδισαν με 64-37 τη Havana Rum.

Νεροχύτες – Miners 61-66

Οι Miners κέρδισαν με 61-66 τους Νεροχύτες με ανατροπή στο τέλος του αγώνα. Το ματς ξεκίνησε πολύ καλά για τους νικητές που προηγήθηκαν με Παπαδόγιαννη, Κωτσίδη, Χασομέρη και Σταματίου με 3-15 στο ξεκίνημα για να αντιδράσει πρώτος ο Κωστόπουλος απαντώντας για το 7-17 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 9-20. Στη 2η περίοδο ο Βρέλλης με τον Κωστόπουλο σκόραραν για το 14-20, ενώ μετά την απάντηση του Παπαδόγιαννη ο Κιούσης με δύο τρίποντα έφερε το ματς στο 20-21. Οι Νεροχύτες κατάφεραν μάλιστα να προσπεράσουν με Κιούση και Νατζαρίδη, 28-25, για να απαντήσει ο Σταματίου για το 28-32. Μετά το καλάθι του Χασομέρη ο Κιούσης και πάλι ήταν που έκλεισε το ημίχρονο στο 34-35. Στην επανάληψη ο Θεοδοσίου ισοφάρισε σε 37-37, με τον Παπαδόγιαννη να κρατά την ομάδα του μπροστά, 39-47, αλλά τον Βρέλλη να απαντά για το 44-47 και τον Κωστόπουλο με τον Θεοδοσίου να μειώνουν σε 50-51 στο 30ο λεπτό. Ο Κωστόπουλος έδωσε προβάδισμα στους Νεροχύτες, 54-53, με τον Νίνα να γράφει το 57-54, ενώ ο Βρέλλης σκόραρε για το 61-56 της ομάδας του αλλά αποχώρησε τραυματίας αμέσως μετά. Οι Miners κατάφεραν να τρέξουν σερί 0-10 στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα, ο Κυνηγόπουλος με τον Παπαδόγιαννη έγραψαν το 61-60 με τον Σιούτη και τον Κωτσίδη να φέρνουν την ομάδα τους στο 61-64 στο δρόμο για τη νίκη.

Για τους νικητές ο Παπαδόγιαννης είχε 21 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Κωτσίδης 10 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Σταματίου 11 πόντους και 12 ριμπάουντ και ο Χασομέρης 12 πόντους. Για τους Νεροχύτες ο Βρέλλης είχε 17 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Θεοδοσίου 9 πόντους, 10 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ο Κωστόπουλος 15 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Κιούσης 15 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Ήρεμη Δύναμη – Pick ‘n’ Troll 49-51

Οι Pick ‘n’ Troll κέρδισαν με 49-51 την Ήρεμη Δύναμη με το ματς να ξεκινά με 2-8 για τους νικητές από Χιουτακακο και Κατσα, για να απαντήσει η Ήρεμη Δύναμη με τον Κωλετσα για το 6-8. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 8-10 με τον Κωλετσα να ισοφαρίζει και την Ήρεμη Δύναμη να παίρνει κεφάλι στη συνέχεια με 12-10. Οι Pick ‘n’ Troll απάντησαν με τον Αντωνόπουλο, τον Τσοπανάκη Γ. και τον Χιουτακάκο για να προσπεράσουν με 14-18, με τον Βλάχο και τον Κωλετσα να αντιδρούν για το 21-18 με το ημίχρονο να κλείνει στο 22-20. Στην επανάληψη μετά το 27-28 η Ήρεμη Δύναμη πήρε κεφάλι με 32-30 με τον Βλάχο για να απαντήσει ο Κατσας και ο Τσοπανάκης Γ. με τον Τσοπανάκη Ν. να φέρουν την ομάδα του στο 32-38. Η Ήρεμη Δύναμη μείωσε σε 37-39 στο 30ο λεπτό, αλλά οι Pick ‘n’ Troll απάντησαν για το 37-46. Ο Χατζηιωαννίδης μείωσε ξανά, με τον Κατσα να απαντά για το 40-48. Ο Βλάχος έφερε το ματς στο 49-50, αλλά οι Pick ‘n’ Troll πήραν τη νίκη με 49-51.

Για τους νικητές ο Τσοπανάκης Γ. είχε 17 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Κατσας 13 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα. Για την Ήρεμη Δύναμη ο Τσιρκος Κ. είχε 10 πόντους και 27 ριμπάουντ, ο Βλάχος 12 πόντους.

Havana Rum – Filoiadelfia 76ers 37-64

Οι Filoiadelfia 76ers κέρδισαν με 37-64 τη Havana Rum σε ένα ματς που κρίθηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 5-4 και 11-9 για τη Havana Rum με τον Παπαδημητρίου, για να απαντήσουν ο Διαμαντης με τον Μπελιώτη για το 14-16 της περιόδου. Οι δυο τους ήταν που έφεραν το ματς στο 17-25 στο 2ο δεκάλεπτο, με τον Μπακαυγά Α. και τον Ραδόπουλο να απαντούν για το 21-27 με το ημίχρονο να κλείνει από τον Διαμαντή στο 21-29. Στην επανάληψη ο Μανικας σκόραρε για το 23-34, με τους Filoiadelfia 76ers να τρέχουν σερί 1-11 για να προηγηθούν με τον Ζιαγκα Β. με 24-45 στο 30ο λεπτό. Ο Μπακαυγάς Α. προσπάθησε να απαντήσει αλλά ο Μαζωνάκης με τον Ζιάγκα Α. και τον Καυκα έφεραν τον αγώνα στο 34-60 με τον Μπακαυγά Γ. να κλείνει το ματς στο 37-64.

Για τους νικητές ο Διαμαντής είχε 16 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Μπελιώτης 14 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Ζιάγκας Α. 13 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για τη Havana Rum ο Παπαδημητρίου 14 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Ραδόπουλος 8 πόντους και 11 ριμπάουντ.

.

Γ.Α.Σ.Τ. – Victorious 40-66

Η Victorious κέρδισε με 40-66 τον Γ.Α.Σ.Τ. με το ματς να ξεκινά με 2-9 για τους νικητές για να απαντήσει ο Γ.Α.Σ.Τ. για το 5-11 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 5-17 και τη Victorious να ανεβάζει ακόμα περισσότερο τη διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο με το ημίχρονο να πηγαίνουμε στο 16-31. Στην επανάληψη η Victorious έφτασε ως το 23-49 στο 30ο λεπτό, για να πάει στο 26-53 λίγο μετά. Ο Γ.Α.Σ.Τ. σκόραρε για το 32-58, ενώ μετά το 32-62 μείωσε στο τελικό 40-64.

Για τους νικητές ο Τσιοτσιος είχε 17 πόντους, ο Χριστόπουλος 12, ο Παγουλάτος 11 πόντους και 12 ριμπάουντ. Για τον Γ.Α.Σ.Τ. ο Χαλδαίος είχε 16 πόντους.