Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Μάχη μέχρι τέλους για το Α1!

Μάχη μέχρι τέλους για το Α1!

Οι Pistons κέρδισαν με 64-61 τους Big Ballers για τη 10η αγωνιστική του Α ομίλου του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να κρατούν την πρόκριση στα χέρια τους την τελευταία αγωνιστική. Οι Π.Σ.Γ. επικράτησαν με 47-40 των Athens Supergrungers για να πάνε κι αυτοί στο 5-4, ενώ η Μαύρη Θύελλα νίκησε με 42-34 τους Ατρόμητους. Τέλος, αήττητη παρέμεινε η Dirtus Bologna μετά το 78-63 επί των Τουβλέικερς.

Big Ballers – Pistons 61-64

Οι Pistons κέρδισαν με 61-64 τους Big Ballers με το παιχνίδι να ξεκινά καλύτερα για τους Big Ballers, ο Μαζαρακας με τον Φουκα σκόραραν για το 10-2. Ο Στεργίου απάντησε για να μειώσει σε 10-6, με τον Φουτση να γράφει το 15-6. Ο Κοντογιάννης έφερε την ομάδα του στο 15-11 με τον Μαράντο και τον Πλατανιά να ισοφαρίζουν σε 17-17. Ο Μαζαρακας έγραψε το 22-18, αλλά οι Pistons με τον Οικονόμου και τον Βαρλάγκα έτρεξαν σερί 2-13 για να προηγηθούν με 24-31 με το ημίχρονο να κλείνει στο 27-32. Στην επανάληψη ο Μαράντος έφερε το ματς στο 30-34 με τον Φουτση να ισοφαρίζει σε 34-34. Ο Οικονόμου σκόραρε για το 35-40 για να απαντήσει ο Χερουβείμ για το 40-41 πριν ο Φουτσης με τον Φουκα γράψουν το 48-42 και ο Χερουβείμ το 52-44 με το σερί των Big Ballers να φτάνει στο 19-4 για το 54-44. Ο Μαράντος με τον Στεργίου απάντησαν για το 56-53, ενώ μετά το καλάθι του Σταυριανόπουλου ο Οικονόμου με τον Βαρλάγκα έδωσαν προβάδισμα τους Pistons, 58-59, με τον Μαράντο και τον Στεργίου να γράφουν το 57-64 ολοκληρώνοντας ένα 3-20.

Για τους νικητές ο Μαράντος είχε 17 πόντους και 16 ριμπάουντ, ο Οικονόμου 14 πόντους, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα, ο Στεργίου 14 πόντους και 4 ριμπάουντ, και ο Κοντογιάννης 10 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για τους Big Ballers ο Φουτσης είχε 20 πόντους και 25 ριμπάουντ και ο Μαζαρακας 14 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τον Φούκα να προσθέτει 9 πόντους και 11 ριμπάουντ.

.

Athens Supergungers – Π.Σ.Γ. 40-47

Οι Π.Σ.Γ. κέρδισαν με 40-47 τους Athens Supergungers με το ματς να ξεκινά με 4-6 από τον Τολια για να απαντήσουν οι Athens Supergungers για το 6-6 στο δεκάλεπτο με τον Τσιπρα. Στη 2η περίοδο ο Τσιπρας έφερε το ματς στο 10-6, για να απαντήσει ο Ζαργανης, με τον Λιουτας με τον Θεοδώρου να φέρνουν την ομάδα τους στο 16-8, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Οικονομίδη στο 16-14 με δύο τρίποντα. Στην επανάληψη ο Τσίπρας με τον Βαρβαρίγο σκόραραν για το 20-16 για να ισοφαρίσει ο Ζαργάνης, και να πάρουν προβάδισμα οι Π.Σ.Γ. που έφτασαν στο 24-27 με τον Τσέκο. Ο Τσίπρας με τον Βαρβαρίγο απάντησαν για το 29-32 αλλά ο Τσέκος, ο Τολιας και ο Καντζιλάκης έφεραν τους Π.Σ.Γ. στο 31-46 στην 4η περίοδο. Ο Τσίπρας με τον Χιμο προσπάθησαν να μειώσουν, σερί 7-0 αλλά το ματς έκλεισε στο 40-47.

Για τους νικητές ο Καντζιλάκης είχε 12 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Τσέκος 12 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Ζαργάνης 8 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τους Athens Supergungers ο Τσίπρας είχε 17 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Βαρβαρίγος 7 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Μαύρη Θύελλα – Ατρόμητοι 42-34

Η Μαύρη Θύελλα κέρδισε με 42-34 τους Ατρόμητους, με το ματς να ξεκινά με 0-5 για να απαντήσει η Μαύρη Θύελλα για το 4-5 αλλά να κρατήσουν το προβάδισμα οι Ατρόμητοι με 6-11 στο δεκάλεπτο. Μετά το 10-17 στη 2η περίοδο η Μαύρη Θύελλα έτρεξε σερί 13-2 για να προσπεράσει με 23-19 για να κλείσει το ημίχρονο στο 27-21. Στην επανάληψη η διαφορά ανέβηκε στους 10 πόντους, 31-21 και 38-28 στο 30ο λεπτό για να μείνουν οι δυο ομάδες χαμηλά στο 4ο δεκάλεπτο και να κλείσει το ματς στο 42-34.

Για τους νικητές ο Σταθόπουλος είχε 15 πόντους, ο Βαμβακάς 8 και 11 ριμπάουντ. Για τους Ατρόμητους ο Σιολας Ν. είχε 11 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Τουβλέικερς – Dirtus Bologna 63-78

Η Dirtus Bologna κέρδισε με 63-78 τους Τουβλέικερς με το ματς νε ξεκινά με 2-6 και 6-12 από τον Σπυρόπουλο για να απαντήσει ο Ανδρονικος για το 8-15 με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 10-21. Στη 2η περίοδο ο Καρκανιας μείωσε σε 14-21, με τον Μητρόπουλο και τον Κυπολιτα να φέρνουν την ομάδα τους στο 19-32. Ο Λιβαδας απάντησε για το 29-32, με τον Σπυρόπουλο να γράφει το 29-37 και το ημίχρονο να κλείνει στο 32-39. Στην επανάληψη οι Τουβλέικερς πλησίασαν σε 35-41 με την Dirtus Bologna να απαντά και με Σπυρόπουλο και Κλεισιάρη να φτάνει στο 35-52. Ο Λαζάρου με τον Μαρίνο σκόραραν για το 46-52, για να απαντήσουν ο Χαλκιάς με τον Παππά. Στο 51-61 έφερε τον αγώνα ο Ανδρόνικος με τον Θειακούλη να γράφει το 55-62 στην 4η περίοδο. Όμως, με τον Χαλκιά η Dirtus Bologna έφτασε στο 55-68 για να κλείσει το ματς στο 63-78.

Για τους νικητές ο Σπυρόπουλος είχε 20 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Χαλκιάς 21 πόντους, ο Ξυπολιτάς 18 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για τους Τουβλέικερς ο Θειακούλης είχε 17 πόντους, ο Λαζάρου 8 πόντους και 9 ριμπάουντ.