Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Αδιάφορο… δώρο και Top-16

Αδιάφορο… δώρο και Top-16

Ο Ολυμπιακός ήταν αδιάφορος βαθμολογικά στην Τουρκία στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας, αφού είχε ήδη τερματίσει πρώτος στον όμιλο. Ηττήθηκε με 79-74 από τη Γαλατασαράι, η οποία με τη νίκη αυτή και σε συνδυασμό με το αποτέλεσμα της Βαλένθια, πήρε την πρόκριση για το Top-16 της διοργάνωσης. Εκεί, ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει τις ΤΣΣΚΑ Μόσχας, Φενέρμπαχτσε, Λαμποράλ Κούτσα, Νίζνι Νόβγκοροντ, Αναντολού Εφές, Ουνικάχα Μάλαγα και Αρμάνι Μιλάνο.

Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε με αρκετές απουσίες στην Τουρκία (Ντάνστον, Μάντζαρης, Πρίντεζης, Παπαπέτρου), ενώ ξεκάθαρα ο Σφαιρόπουλος δεν ήθελε να πιέσει τους παίκτες του σε θέμα χρόνου συμμετοχής, κανείς δεν έπαιξε πάνω από τα 27 λεπτά του Σπανούλη. Το μόνο κέρδος του Ολυμπιακού στο ματς ουσιαστικά ήταν η εμφάνιση του Ματ Λοτζέσκι, ο οποίος έδειξε ότι ξεπέρασε πλήρως τον τραυματισμό του. Σε 25 λεπτά συμμετοχής είχε 22 πόντους με 9/13 σουτ και 3 ριμπάουντ και 24 ranking.

Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός σούταρε καλύτερα από τη Γαλατά, 59% στα δίποντα και 30% στα τρίποντα (53% και 28% τα αντίστοιχα των Τούρκων), αλλά έχασε τα ριμπάουντ, 37-33 με 10-6 τα επιθετικά, οι ασίστ ήταν 12-14 και τα λάθη 10-13. Η διαφορά στο ματς ήρθε στο τέλος του ουσιαστικά, όταν φάνηκε ότι η Γαλατά, που καιγόταν για τη νίκη, έδειξε ότι το θέλει περισσότερο. Δεν είναι τυχαίο ότι ο Αταμάν (που παρατάχθηκε βέβαια και με ρότερ 7 παικτών στο ματς ουσιαστικά, 2 ακόμα που δεν έπαιξαν και τον Έρτσεγκ που ήταν τραυματίας και δηλώθηκε απλώς για να είναι σύννομη η Γαλατά) έβγαλε τον αγώνα με μια πεντάδα παίκτες. Μίτσοφ, Αρόγιο, Γκιουλέρ, Πότσιους και Γιανγκ έπαιξαν 38, 36, 36, 34 και 31 λεπτά αντίστοιχα. Ο Γιάνγκ είχε 13 πόντους και 13 ριμπάουντ, εκμεταλλευόμενος τις απουσίες στη φροντλάιν του Ολυμπιακού, ενώ ο Αρόγιο είχε 24 πόντους με 8/17 σουτ, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Η χαλαρότητα του Ολυμπιακού φάνηκε στο 11-0 της Γαλατά στο ξεκίνημα, με τον Αρόγιο να έχει 9 πόντους, αλλά τον Σπανούλη να ξαναβάζει την ομάδα του στο παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός πλησίασε σε 14-11 και μετά το παιχνίδι ήταν κλειστό, με τον Αγραβάνη, τον Λοτζέσκι και τον Χάντερ να κλείνουν την περίοδο στο 20-18. Η Γαλατά με τον Αρόγιο κράτησε το προβάδισμα ως το 15ο λεπτό, αλλά ο Ολυμπιακός προσπέρασε, Ντάρντεν και Σλούκας έγραψαν το 27-31, με τον Ολυμπιακό να γράφει ένα 0-9 σερί. Ο Αρόγιο ισοφάρισε σε 33-33, με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και τον Λαφαγιέτ να γράφει το 36-38, για να κλείσει εκεί το ημίχρονο.

Η 3η περίοδος είχε 5 εναλλαγές στο σκορ στα πρώτα 2:40 της, με τη Γαλατά να ξεφεύγει με Πότσιους και Γιανγκ με 48-42, αλλά τον Ολυμπιακό να απαντά με Καββαδά και Λοτζέσκι για το 48-47. Ο Αρσλάν ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 7 για το 57-50 στο τέλος της 3ης περιόδου, ενώ ο Πότσιους άνοιξε το 4ο δεκάλεπτο με τρίποντο για το 60-50. Δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο για τον Πότσιους, 63-52, στη μεγαλύτερη διαφορά της Γαλατά στο ματς, με τον Ολυμπιακό να αντιδρά με Πετγουέι και Ντάρντεν για να πλησιάσει στο πεντάλεπτο στο 65-60.

Ο Λοτζέσκι έφερε τον αγώνα στο 65-64, ενώ ο ίδιος και ο Χάντερ σκόραραν για το 69-68 με 2:41 για το τέλος. Ο Γκιουλέρ σκόραρε με ντράιβ με 1:50 να απομένει για το 71-68 με εκείνο το σημείο να είναι που έδειξε ότι ο Ολυμπιακός ήταν αδιάφορος στο ματς. Ο Αρόγιο έφερε τον αγώνα στο 73-68, ο Λοτζέσκι μείωσε στα 40 δευτερόλεπτα σε 73-70, αλλά ο Ολυμπιακός έκανε δύο φάουλ στον Αρόγιο με ένα άστοχο σουτ στο ενδιάμεσο για το 77-70 στα 20 δευτερόλεπτα με το ματς να κρίνεται. Ο Αγραβάνης μείωσε στα 10 δευτερόλεπτα με τον Λοτζέσκι να τελειώνει το ματς στο 79-74 μετά από 2/2 βολές του Πότσιους.

Η συνέχεια θα έρθει στις 2 Γενάρη για τον Ολυμπιακό, στο πρώτο ματς του χρόνου θα δοκιμαστεί στην Ανδαλουσία κόντρα στη Μάλαγα και πια θα αρχίσει ξανά να πρέπει να δείχνει το καλό του πρόσωπο. Νίκη εκεί θα τον βάλει με θετικό αποτέλεσμα σε έναν αρκετά δύσκολο όμιλο από τον οποίο ζητά μια από τις δυο πρώτες θέσεις για να έχει πλεονέκτημα στα προημιτελικά.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 36-38, 57-50, 79-74.

Γαλατασαράι (Αταμάν): Γιανγκ 13 (13ρ. 8κ.φ.), Μίτσοφ 13 (1τρ. 5ρ. 2κλ.), Γκονλούμ 4 (2ασ.), Πότσιους 11 (2τρ. 3ρ.), Αρόγιο 24 (3τρ.), Γκιουλέρ 10 (4ρ. 5ασ. 2κλ.), Αρσλάν 4 (1).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πετγουέι 7 (1τρ. 7ρ.), Χάντερ 10 (6ρ.), Σπανούλης 11 (1τρ. 5ασ. 5κ.φ.), Σλούκας 8, Αγραβάνης 4, Καββαδάς 2, Κατσίβελης, Λαφαγιέτ 4 (3ρ. 3ασ.), Ντάρντεν 6 (1τρ. 6ρ.), Λοτζέσκι 22 (4τρ. 3ρ. 2κλ.).