Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Η καλύτερη δυνατή αρχή!

Η καλύτερη δυνατή αρχή!

Την καλύτερη αρχή στο Top-16 έκανε ο Παναθηναϊκός στο τέλος του 2014, αφού κέρδισε στο ΟΑΚΑ τη Μακάμπι με 83-76 για να μπει νικηφόρα στον όμιλο. Ο Παναθηναϊκός κέρδισε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, το οποίο μέχρι το 34ο λεπτό δεν έδειχνε ότι θα κατάφερνε να ελέγξει και να πάρει. Τέλος καλό όλα καλά για τους «πρασίνους» που με τον Γκιστ μεγάλο πρωταγωνιστή και τον Μπατίστα, τον Νέλσον και τον Διαμαντίδη να ακολουθούν, πήραν τελικά τη νίκη με ανατροπή στο τέλος.

Ο Παναθηναϊκός στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα παρασύρθηκε από το ρυθμό της Μακάμπι και προσπαθούσε να την κοντράρει στο τρέξιμο και το run ‘n’ gun παιχνίδι. Το αποτέλεσμα ήταν να ακολουθεί στο σκορ και να μην δείξει ότι θα μπορέσει να ελέγξει την αντίπαλό του, παρότι έμενε κοντά.

Όμως, στο 4ο δεκάλεπτο αυτό άλλαξε. Με τον Διαμαντίδη και τον Νέλσον να ελέγχουν το ασόδυο μαζί, τον Σλότερ να εκτελεί και τον Γκιστ να κάνει τη διαφορά στις ρακέτες και σε άμυνα και σε επίθεση, ο Παναθηναϊκός έπαιξε πολύ καλή άμυνα και αυτή ήταν που του έδωσε και τη νίκη. Η Μακάμπι είχε βάλει 19, 24, 21 πόντους στις τρεις πρώτες περιόδους και έβαλε μόνο 12 στο 4ο δεκάλεπτο. Εκεί κρίθηκε ο αγώνας, στην αλλαγή ρυθμού και στη βελτίωση της άμυνας του Παναθηναϊκού.

Σε ατομικό επίπεδο ο Γκιστ είχε 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 τάπες, έβαλε 10/12 βολές με 7 κερδισμένα φάουλ. Ο Μπατίστα είχε 16 πόντους με 6/9 σουτ, ο Διαμαντίδης 11 πόντους και 7 ασίστ, ο Νέλσον 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ ο Σλότερ 15 πόντους με 6/11 σουτ.

Οι τρεις πρώτοι σκόρερ της Μακάμπι, Ραντλ, Λίνχαρτ και Τάιους, είχαν 50 πόντους στο παιχνίδι, αλλά έβαλαν μόλις 5 στην 4η περίοδο που έσφιξε η άμυνα του Παναθηναϊκού. Η Μακάμπι στο ματς σούταρε καλύτερα στα δίποντα (55% έναντι 46% του Παναθηναϊκού) αλλά οι «πράσινοι» είχαν 42% στα τρίποντα έναντι 33% της Μακάμπι. Τα ριμπάουντ ήταν για τους Ισραηλινούς, 33-37 με 8-12 τα επιθετικά, οι ασίστ 19-17, τα λάθη 8-12, ενώ μεγάλη διαφορά είχαν οι βολές, 79% με 23 εύστοχες ο Παναθηναϊκός έναντι 53% με 9 εύστοχες για τη Μακάμπι.

Την Τετάρτη ανακοινώθηκε και ότι ο Ράιτ δεν θα συνεχίσει στον Παναθηναϊκό, κάτι άλλωστε που φαινόταν εδώ και καιρό, αφού ο Ιβάνοβιτς όλο και περισσότερο δοκίμαζε το ροτέισον της ομάδας χωρίς εκείνον, μέχρι που έμεινε εκτός σε όλο το ματς με τη Μακάμπι. Θα δούμε αν ο Παναθηναϊκός θα συνεχίσει έτσι ή αν θα πάρει κάποιον παίκτη. Στη φροντ λάιν έχει παίκτες που σκοράρουν με μεγάλη ευχέρεια, αλλά ίσως ήθελε άλλον έναν παίκτη με αθλητικά προσόντα και γρήγορο που να μπορεί να βοηθήσει στην άμυνα κυρίως στο «5». Ίδωμεν…

Η Μακάμπι μπήκε απ’ την αρχή μπροστά στο παιχνίδι, με Λίνχαρτ και Τάιους προηγήθηκε 4 φορές ως το 6-8 με τον Παναθηναϊκό να απαντά με Σλότερ και Γιάνκοβιτς. Ο Ραντλ έφερε την ομάδα του στο 6-12, ενώ ο Λίνχαρτ έγραψε το 8-15. Ο Νέλσον μείωσε σε 12-15 με τον Γκιστ να φέρνει το ματς στο 15-17 για να κλείσει ο Πάργκο την περίοδο στο 15-19.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Τάιους έγραψε το 16-23 και ο Ραντλ έφερε τον αγώνα στο +9 για τη Μακάμπι με τον Χέινς να σκοράρει τρίποντο λίγο αργότερα για το 18-28 και το διψήφιο προβάδισμα των φιλοξενούμενων, με τον Ραντλ να γράφει το 18-30. Ο Τάιους σκόραρε για το 18-32 σε ένα εφιαλτικό πρώτο τετράλεπτο για τον Παναθηναϊκό στην περίοδο, με τον Γκιστ και τον Σλότερ να απαντούν στο 3-13 της Μακάμπι για το 22-32. Ο Μπατίστα μείωσε σε 28-35, με τον Γιάνκοβιτς να σκοράρει για το 31-37 και τον Διαμαντίδη να γράφει τρίποντο για το 36-41 και τον Νέλσον με δικό του σουτ τριών πόντων να γράφει το 39-41, με το ημίχρονο να κλείνει στο 39-43, αφού ο Παναθηναϊκός κατάφερε στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου να γλιτώσει τα χειρότερα, μειώνοντας από το -14 στο -2 τη διαφορά.

Ο Νέλσον με τον Μπατίστα ολοκλήρωσαν την επιστροφή στην επανάληψη, ισοφάρισαν σε 43-43, αλλά ούτε τότε προσπέρασε ο Παναθηναϊκός, ο Λίνχαρτ απάντησε για το 43-49 με δύο συνεχόμενα τρίποντα. Ο Νέλσον με τον Μπατίστα ξανά μείωσαν στον πόντο, αλλά ο Οχαγιόν με νέο τρίποντο έγραψε το 48-52 και σκόραρε για το 48-54 λίγο μετά. Ο Σλότερ μείωσε με τρίποντο, αλλά η Μακάμπι σκόραρε όποτε ήθελε στο ματς, ο Τάιους έφερε τον αγώνα στο 51-58 και ο Ραντλ στο 54-64 λίγο αργότερα για νέο διψήφιο προβάδισμα των Ισραηλινών. Ο Παναθηναϊκός και πάλι μπόρεσε να μαζέψει τη διαφορά, με Μαυροκεφαλίδη και Διαμαντίδη μείωσε σε 60-64 στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου.

Η Μακάμπι έμεινε μπροστά ως το 63-68 στην 4η περίοδο με τον Λάντεσμπεργκ με τον παναθηναϊκό κάπου εκεί να αλλάζει την πεντάδα του βάζοντας μέσα Νέλσον, Σλότερ δίπλα σε Διαμαντίδη, Μαυροκεφαλίδη και Γκιστ, και έτσι να παίρνει τον έλεγχο. Ο Γκιστ και ο Σλότερ ισοφάρισαν σε 68-68 με τον Μαυροκεφαλίδη να δίνει ακριβώς 5 λεπτά πριν το τέλος το πρώτο προβάδισμα στο παιχνίδι στον Παναθηναϊκό με 70-68. Ο Πάργκο ισοφάρισε, αλλά η Μακάμπι είχε εγκλωβιστεί στην άμυνα του Παναθηναϊκού και έμεινε τα επόμενα 3 λεπτά χωρίς πόντο για να γράψουν βολές Νέλσον και Μπατίστα για το 74-70. Ο Λίνχαρτ σκόραρε τρίποντο με τον Γκιστ να απαντά με βολές και τον Οχαγιόν να τον μιμείται για το 76-75 ένα λεπτό πριν το τέλος. Το καλάθι του Σλότερ έφερε το ματς στα 49 δευτερόλεπτα στο 78-75, ενώ η άστοχη επίθεση του Ραντλ και το ντράιβ του Διαμαντίδη στα 15 δευτερόλεπτα έκριναν τον αγώνα, 80-75. Στο τέλος, ο Σλότερ πέτυχε ένα τρίποντο που μπορεί να παίξει ρόλο, καθώς άλλο το +4 και άλλο το +7 με το οποίο κέρδισε ο Παναθηναϊκός, αλλά η περίπτωση ισοβαθμίας (και με νίκη της Μακάμπι στο δεύτερο γύρο) απέχει ακόμα για να το σκεφτούμε.

Η συνέχεια θα έρθει στις 9 Ιανουαρίου για τον Παναθηναϊκό, θα αγωνιστεί στη Βαρκελώνη με την Μπαρτσελόνα και θα κυνηγήσει εκεί τη νίκη. Έχει δύσκολο πρόγραμμα στον πρώτο γύρο του Top-16, αλλά με τις εντός έδρας νίκες συν το ματς με την Άλμπα εκτός θα μπορεί να λέει ότι είναι ξεκάθαρα σε τροχιά πρόκρισης, ακόμα κι αν χάσει τα ματς με Μπαρτσελόνα και Ρεάλ. Θα τις έχει αμφότερες εντός έδρας στο δεύτερο γύρο, για να τους πάρει τη διαφορά, με καλύτερο πρόγραμμα.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 39-43, 60-64, 83-76.

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Σλότερ 15 (3), Γιάνκοβιτς 7 (1), Φώτσης, Νέλσον 12 (1τρ. 5ρ. 5ασ.), Μαυροκεφαλίδης 7 (6ρ.), Διαμαντίδης 11 (2τρ. 7ασ.), Γκιστ 15 (1τρ. 6ρ. 2κ.), Μπατίστα 16 (6ρ. 2κλ.), Μπλουμς.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Γκούντες): Πάργκο 8 (6ρ. 9ασ.), Χέινς 9 (2), Ραντλ 18 (8ρ.), Λίνχαρτ 18 (4), Τάιους 14 (11ρ. 3κ.), Κοέν, Οχαγιόν 7 (4ρ. 4ασ.), Λάντεσμπεργκ 2, Σχορτσανίτης.