Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Νίκες για Oklaχώμα Thunder, Ήρεμη Δύναμη!

Νίκες για Oklaχώμα Thunder, Ήρεμη Δύναμη!

Η Oklaχώμα Thunder μπήκε με νίκη στον 3ο όμιλο του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» κερδίζοντας στην 1η αγωνιστική με 48-45 τους Mentores. Νίκη και για την Ήρεμη Δύναμη, 65-58 τους Τριπόντιους, ενώ οι Athens Supergrungers επικράτησαν των Ατρόμητων με 66-33. Τέλος, οι Raptors κέρδισαν με 70-47 τους Remal Madri.

Oklaχώμα Thunder – Mentores 48-45

Η Oklaχώμα Thunder κέρδισε τους Mentores με 48-45 με το ματς να ξεκινά με 6-0 για τους νικητές από τον Δαββέτα, για να γράψουν ο Πετρόπουλος με τον Χαρίδημο το 11-2. Ο Αβραμίδης απάντησε για το 11-4, ενώ ο ίδιος έφερε το ματς στο 13-9 στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου. Ο Μιχελάκης με τον Τσάπαλο σκόραραν για το 18-11, με τους Mentores να απαντούν με Αβραμίδη και Σαρρή για να πλησιάσουν σε 20-18. Ο Πετρόπουλος έφερε το ματς στο 25-20, ενώ ο Δαββέτας μεγάλωσε τη διαφορά, με το ημίχρονο να κλείνει στο 29-22. Ο Σαρρής σκόραρε για το 31-25 στις αρχές της επανάληψης, αλλά ο Δαββέτας απάντησε για το 37-25, με την 3η περίοδο να κλείνει στο 40-32. Ο Δαββέτας και πάλι ήταν που έφερε το ματς στο 43-32, με τον Τάτση και τον Τσίκα να απαντούν για το 43-35 και τους Mentores να πλησιάζουν σε 43-40 και σε 45-42 λίγο μετά με τον Τσίκα. Ο Αβραμίδης τους έφερε στο 47-43 και ο Τσίκας στο 47-44, αλλά η Oklaχώμα Thunder πήρε τη νίκη.

Για τους νικητές ο Δαββέτας είχε 17 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Χαρίδημος 10 πόντους και ο Πετρόπουλος 8 πόντους και 3 ριμπάουντ. Για τους Mentores ο Τσίκας είχε 12 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Τάτσης 10 πόντους και ο Αβραμίδης 9 πόντους και 9 ριμπάουντ.

.

Τριπόντιοι – Ήρεμη Δύναμη 58-65

Η Ήρεμη Δύναμη κέρδισε τους Τριπόντιους με 58-65 με το ματς να ξεκινά με 1-4 για τους νικητές με τον Παπαμιχαήλ για να απαντήσουν ο Παντέλιος με τον Τσαφαντάκη για το 5-4. Ο Τσιβρας έφερε την ομάδα του στο 5-7, με τον Καλορίτη να γράφει το 10-9 και τους Τριπόντιους να πηγαίνουν στο 15-11 πριν ο Παπαμιχαήλ απαντήσει για το 15-13. Στη 2η περίοδο Παπαμιχαήλ έγραψε το 18-14, με τον Τσαφαντάκη να σκοράρει για το 20-14. Ο Κωλετσας ισοφάρισε τον αγώνα σε 20-20, με τον Τσιβρα να σκοράρει για το 23-27 της Ήρεμης Δύναμης που έφτασε το σερί της στο 0-16 στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου, 23-36. Ο Καλορίτης διέκοψε το σερί, ο Τραχανης με τον Τσαφαντάκη έφεραν το ματς στο 33-38, ενώ λίγο αργότερα ο Δαμιανάκης σκόραρε για το 38-41. Ο Κωλετσας απάντησε, με τον Τραχανη να κλείνει την περίοδο στο 40-47. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Κωλετσας με τον Τσιβρα έγραψαν το 50-55, με τους Τριπόντιους να πλησιάζουν με τον Τσαφαντάκη σε 54-56. Ο Κωλετσας έβαλε την ομάδα του μπροστά με 54-61, ενώ μετά την απάντηση του Τσαφαντάκη ο Τσιβρας σκόραρε για το 56-65.

Για τους νικητές ο Τσιβρας είχε 22 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Κωλετσας 19 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Παπαμιχαήλ 10 πόντους και 9 ριμπάουντ και ο Μπουρας 9 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τους Τριπόντιους ο Τσαφαντάκης είχε 20 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Παντέλιος 11 πόντους και 5 ριμπάουντ με 3 κλεψίματα και ο Δαμιανάκης 6 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Ατρόμητοι – Athens Supergrungers 33-66

Οι Athens Supergrungers κέρδισαν τους Ατρόμητους με 33-66 με το ματς να ξεκινά κλειστό, 2-2 από τον Βαρβαρίγο και 4-4 από τον Σιολα Α. και τον Τσιπρα. Οι Athens Supergrungers έφτασαν με Βαρβαρίγο και Κατσαμπάνη στο 8-11, για να απαντήσει ο Σιόλας Ν. για το 12-14 στην περίοδο. Ο Τσίπρας με τον Κατσαμπανη έγραψαν το 14-23 στη 2η περίοδο, ενώ μετά το καλάθι του Θεοχάρη, ο Βαρβαρίγος με τον Τσιπρα και τον Θεοδώρου έτρεξαν σερί 2-13 για να ξεφύγουν οι Athens Supergrungers με 18-36. Ο Θεοχάρης απάντησε, με το ημίχρονο να κλείνει στο 21-37. Στην επανάληψη ο Θεοδώρου έφερε την ομάδα του στο 21-41, για να σκοράρουν ο Βαρβαρίγος με τον Κατσαμπάνη για το 24-53 μετά το καλάθι του Θεοχάρη. Οι Athens Supergrungers έφτασαν ως το 25-58 και το 27-62 στη συνέχεια, με τον Αντωνιάδη να απαντά για το 33-64 λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Θεοδώρου είχε 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Βαρβαρίγος 13 πόντους και 15 ριμπάουντ και ο Κατσαμπάνης 11 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για τους Ατρόμητους ο Θεοχάρης είχε 9 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Raptors – Remal Madri 70-47

Οι Raptors κέρδισαν με 70-47 τους Remal Madri με το ματς να ξεκινά με 5-2 για τους νικητές που πήγαν στο 14-4 και το 16-6 κλείνοντας την περίοδο στο 19-6. Οι Remal Madri απάντησαν για να πλησιάσουν στο 2ο δεκάλεπτο ως το 15-21, με τους Raptors να απαντούν για το 25-17 και το 30-19, και το ημίχρονο να κλείνει στο 35-21. Στην επανάληψη οι Raptors σκόραραν για να πάνε στο 42-24, με τους Remal Madri να πλησιάζουν στο 45-31, αλλά τους Raptors να κρατούν το προβάδισμα, 51-34 στο 30ο λεπτό. Πήγαν στο 53-36, με τους Remal Madri να απαντούν για το 55-41, πριν οι Raptors ανοίξουν και πάλι τη διαφορά, 58-43 και 68-47 λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Λεφακίνης είχε 12 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Ταμβακολόγος 13 πόντους και ο Ντραγκοτι 12. Για τους Remal Madri ο Κακλεας είχε 22 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Κυρανος 8 πόντους και 10 ριμπάουντ.