Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Μεγάλη νίκη για Nionios, συνεχίζουν οι Paltovic!

Μεγάλη νίκη για Nionios, συνεχίζουν οι Paltovic!

Ο Santa Nionios πέτυχε σημαντική νίκη στην 9η αγωνιστική του 4ου ομίλου στο Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» επικρατώντας με 70-66 των Δικαστών. Οι Paltovic συνέχισαν νικηφόρα για ακόμα μία εβδομάδα μετά το 61-54 επί των Zeppelin, ενώ νίκη πήραν και τα Κουλουβάχατα επικρατώντας με 70-60 της Laser Derm για να μείνουν κοντά στην κορυφή του ομίλου.

Δικαστές – Santa Nionios 66-70

Ο Santa Nionios κέρδισε με 66-70 τους Δικαστές με το ματς να ξεκινά με 0-9 για τους νικητές που προηγήθηκαν με 8-17 και 10-19 για να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 12-24. Στη 2η περίοδο οι Δικαστές άρχισαν να ψαλιδίζουν τη διαφορά και μετά το 16-26 μείωσαν σε 21-28 και 27-35 για να κλείσουν το ημίχρονο στο 33-35. Στην επανάληψη προσπέρασαν στο 38-37 για να απαντήσει ο Santa Nionios και να προσπεράσει, για να έχουμε μετά τρεις ισοπαλίες στο 43-43, το 45-45 και το 47-47. Η 3η περίοδος έληξε στο 47-49, με τον Santa Nionios να ξεφεύγει με 52-56 στο 4ο δεκάλεπτο για να απαντήσουν οι Δικαστές για το 55-56. Όμως, ένα 2-10 για τον Santa Nionios έθεσε τις ισορροπίες για το τέλος, 57-66, πριν οι Δικαστές καταφέρουν να απαντήσουν με ένα 9-2 δικό τους για να πλησιάσουν στο 66-68, με τον Santa Nionios όμως να παίρνει τη νίκη.

Για τους νικητές ο Μάργαρης είχε 15 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Τσουλφας 14 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Ριγόπουλος 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Μπελεχάκης 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα. Για τους Δικαστές ο Κεφαλιανος είχε 17 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Συκαράς 17 πόντους και 2 κλεψίματα, ο Τούμπας 10 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Zeppelin – Paltovic 54-61

Οι Paltovic κέρδισαν με 54-61 τους Zeppelin για να παραμείνουν στην κορυφή του ομίλου με το ματς να ξεκινά με 4-2 από τον Παπαδάτο για να προηγηθούν οι Zeppelin με 14-5 λίγο αργότερα. Ο Γαλάνης προσπάθησε να απαντήσει, με τον Θωμά και τον Τσαντζαλή να γράφουν το 17-10 και το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Πεταλά στο 17-12. Στη 2η περίοδο ο Χουρσαλάς με τον Μισιακό σκόραραν για το 17-17, με τον Καζακίδη να κρατά μπροστά την ομάδα του. Ο Μισιακός έφερε τον αγώνα στο 19-20, ο Τσαντζαλής απάντησε για το 22-22, με τον Μισιακό και τον Μητρακο να σκοράρουν για το 22-27 των Paltovic. Ο Τσαντζαλής μείωσε σε 27-29, με τον Μητρακο να απαντά και το ημίχρονο να κλείνει στο 30-34 για τους Paltovic. Στην επανάληψη ο Πεταλάς με τον Χουρσαλα έφεραν το ματς στο 30-42, με τον Παπαδάτο και τον Κουτσο να απαντούν για να μειώσουν οι Zeppelin σε 40-44, ο Πεταλάς με τον Μητράκο σκόραραν ξανά για το 42-49 στο 30ο λεπτό, με τον Καζακίδη και τον Θωμά να μειώνουν σε 46-49 και τον Κουτσό με τον Παπαδάτο λίγο αργότερα να φέρνουν τον αγώνα στο 50-52. Όμως, οι Paltovic αντέδρασαν σωστά και με τον Μητράκο κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ για το 50-61, με το ματς να κλείνει στο 54-61.

Για τους νικητές ο Μητράκος είχε 17 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Μισιακος 14 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Πεταλάς 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Γαλάνης 9 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για τους Zeppelin ο Παπαδάτος είχε 21 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Τσαντζαλής 8 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Η κάρτα του ματς.

Κουλουβάχατα – Laser Derm 70-60

Τα Κουλουβάχατα κέρδισαν τη Laser Derm με 70-60 με το ματς να ξεκινά καλύτερα για τη Laser Derm που με τον Κανελλόπουλο και τον Σέχου προηγήθηκε με 0-10. Ο Τσιλάβης απάντησε για το 4-10, με τον Σέχου να μεγαλώνει τη διαφορά και τον Κανελλόπουλο να γράφει το 6-20. Ο Παπαδόπουλος μείωσε σε 9-20 με τον Καραγιάννη να κλείνει το δεκάλεπτο στο 12-22. Στη 2η περίοδο ο Φουσέκης σκόραρε για το 12-25, με τον Καραγιάννη να απαντά. Σέχου και Κανελλόπουλος έφεραν την ομάδα τους στο 17-33, για να σκοράρουν ο Παπαδόπουλος με τον Τσιλάβη για το 24-33 και να μειώσει ο Κοτίνης το παιχνίδι στο 31-35 στο ημίχρονο με 14-2 σερί για τα Κουλουβάχατα. Ο Καραγιάννης μείωσε στο καλάθι, με τον Κουμεντάκη να βάζει συνεχόμενους πόντους για το πρώτο προβάδισμα στο ματς των πρωταθλητών, 39-37. Ο Κανελλόπουλος ισοφάρισε, αλλά ο Τσιλάβης έφερε τον αγώνα στο 45-40. Ο Κανελλόπουλος με τον Μπεμπελο μείωσαν σε 47-44, με το δεκάλεπτο, όμως, να κλείνει στο 54-46 για τα Κουλουβάχατα. Ο Κανελλόπουλος ήταν ασταμάτητος, μείωσε σε 54-50 στην 4η περίοδο και ξανά σε 57-55 λίγο μετά, με τον Χρυσικόπουλο και τον Καραγιάννη να απαντούν για το 61-55. Ο Σέχου σκόραρε για το 61-59, με τον Παπαδόπουλο να απαντά για το 65-59 και το 67-60 λίγο μετά.

Για τους νικητές ο Παπαδόπουλος είχε 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Τσιλάβης 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Καραγιάννης 12 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Κοτίνης 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 τάπες, 2 κλεψίματα. Για τη Laser Derm ο Κανελλόπουλος είχε 30 πόντους και 5 ριμπάουντ με 13/17 δίποντα, ο Σεχου 11 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Φουσέκης 10 πόντους και 3 ριμπάουντ.