Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Πρώτη ήττα για Στιγκιντριακούς από Δικαστές!

Πρώτη ήττα για Στιγκιντριακούς από Δικαστές!

Οι Δικαστές υποχρέωσαν τους Στιγκιντριακούς στην 1η τους ήττα στο πρωτάθλημα παίρνοντας το μεταξύ τους παιχνίδι για την 1η αγωνιστική του 4ου ομίλου του Α1 στο «Πάνος Ζαχαρογιάννης» με 73-64. Μεγάλη νίκη και για την El Chapu που νίκησε με 51-49 τους Zeppelin, ενώ εξίσου σημαντικό ήταν το ροζ φύλλο της Laser Derm επί των Gademians, 71-66 στην παράταση.

Δικαστές – Στιγκιντριακοί 73-64

Οι Δικαστές σταμάτησαν το αήττητο των Στιγκιντριακών στα 10 παιχνίδια, κερδίζοντας το μεταξύ τους με 73-64. Το ματς ξεκίνησε με 1-5 για τους Στιγκιντριακούς, που πήγαν μετά το 4-6 στο 6-12 και το 13-17, για να κλείσουν την περίοδο στο 15-20. Κράτησαν το προβάδισμα και στο 2ο δεκάλεπτο, 18-25 και 21-27, για να αρχίσουν μετά το 26-32 να μειώνουν οι Δικαστές για να προσπεράσουν στο 33-32 και να κλείσουν το ημίχρονο στο 37-32. Στην επανάληψη οι Στιγκιντριακοί ισοφάρισαν σε 39-39, αλλά οι Δικαστές έμειναν μπροστά, 44-39, και 52-49, πριν φτάσουμε στο 52-51 στο 30ο λεπτό. Στην 4η περίοδο το ματς πήγε στο 55-51 και το 59-53, για να κρατηθούν οι Δικαστές μπροστά με 64-57 και 68-61, κλείνοντας το ματς στο 73-64 παρά τις προσπάθειες των Στιγκιντριακών.

Για τους νικητές ο Συκαράς είχε 35 πόντους και 4 ριμπάουντ σε 26 λεπτά με 11/13 δίποντα, ο Τούμπας 14 πόντους και 18 ριμπάουντ, ο Λιολιος 15 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για τους Στιγκιντριακούς ο Δημητρίου είχε 15 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Γαβρίδης 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Κοκκορης 10 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Gademians – Laser Derm 66-71

Η Laser Derm κέρδισε τους Gademians με 66-71 στην παράταση, με το ματς να ξεκινά με 4-2 από τον Πετρόπουλο για να απαντήσουν ο Καψοκόλης με τον Κανελλόπουλο για το 6-9. Ο Δημόπουλος με τον Τακμάκη σκόραραν για το 12-9 ενώ ο Μπιτέρνας έφερε το ματς στο 14-11, για να γράψει ο Τακμάκης το 18-13 στη 2η περίοδο. Ο Καψοκόλης με τον Φουσέκη σκόραραν για το 18-20, ενώ ο Κορδας απάντησε για την ισοφάριση, 20-20. Ο Τακμάκης έβαλε την ομάδα του μπροστά, με τον Τολια και τον Κανελλόπουλο να απαντούν για το 28-31 του ημιχρόνου. Ο Κανελλόπουλος έγραψε το 28-33 για τη Laser Derm στις αρχές της επανάληψης, με τον Φουσεκη να φέρνει τη Laser Derm στο 30-41 και τον Κορδα να απαντά. Οι Gademians μείωσαν σε 38-42, για να κλείσει η 3η περίοδος στο 40-44 και να προσπεράσουν οι Gademians στο 4ο δεκάλεπτο με Σιδηρόπουλο και Κορδα, 49-45. Η Laser Derm απάντησε με Φουσεκη και Κανελλόπουλο για το 49-50, ενώ ο Σιδηρόπουλος έγραψε το 51-50. Ο Κανελλόπουλος με τον Καψοκόλη σκόραραν για το 51-56, αλλά ο Σιδηρόπουλος με τον Καραγγελη ισοφάρισαν και έστειλαν τον αγώνα στην παράταση, 56-56. Εκεί Κανελλόπουλος και Σιδηρόπουλος σκόραραν για το 59-59, με τον Καραγγελη να φέρνει μπροστά με 61-60 τους Gademians. Η Laser Derm απάντησε με σερί 0-10, το οποίο και έκρινε το ματς, ο Μπεμπελος με τον Κανελλόπουλο και τον Έλληνα σκόραραν για το 61-70, με τους Gademians να μειώνουν με τον Πετρόπουλο αλλά να μην καταφέρνουν να πάρουν τη νίκη.

Για τους νικητές ο Κανελλόπουλος είχε 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Φουσέκης 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Μπέμπελος 8 πόντους και 13 ριμπάουντ και ο Καψοκόλης 14 πόντους, 17 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τους Gademians ο Κορδας είχε 21 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Σιδηρόπουλος 20 πόντους, ο Καραγγελης 6 πόντους, 14 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα και ο Μπιτερνας 6 πόντους, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 6 κλεψίματα.

Zeppelin – El Chapu 49-51

Η El Chapu κέρδισε τους Zeppelin με 49-51 με το ματς να ξεκινά με 5-9 για τους νικητές με τον Καργιωτη για να απαντήσουν ο Παπαδατος με τον Αντωνίου για το 11-10 των Zeppelin. Ο Γιαννόπουλος Κ. έφερε την ομάδα του στο 11-12, αλλά ο Αντωνίου με τον Τσαντζαλή σκόραραν για το 16-14. Στο 2ο δεκάλεπτο η El Chapu ισοφάρισε σε 18-18, αλλά οι Zeppelin απάντησαν με τον Θωμά για το 22-18 και με τον Ποζιόπουλο και τον Λιάπη για το 33-24 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Καργιωτης έφερε την ομάδα του ως το 34-32, με τον Καναρίδη να σκοράρει για το 36-38 της El Chapu. Στο 36-40 έφερε το ματς ο Ζαφειρόπουλο στο 4ο δεκάλεπτο, με τον Γιαννόπουλο Θ. να σκοράρει για το 37-44. Ο Λιάπης με τον Θωμά και τον Παπαδάτο ισοφάρισαν τον αγώνα σε 45-45, αλλά ο Γιαννόπουλος Κ. σκόραρε για το 45-47 και με τρίποντο η El Chapu πήγε στο 47-50. Ο Παπαδάτος μείωσε σε 49-50, αλλά η El Chapu κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα στο τέλος και να πάρει τη νίκη με 49-51.

Για τους νικητές ο Γιαννόπουλος Θ. είχε 12 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Καργιώτης 13 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Ζαφειρόπουλος 10 πόντους και 3 ριμπάουντ και ο Γιαννόπουλος Κ. 8 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για τους Zeppelin ο Θωμάς είχε 12 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Λιάπης 9 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Παπαδάτος 9 πόντους και 3 ριμπάουντ.