Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Σημαντικές νίκες για Στιγκιντριακούς, Zeppelin!

Σημαντικές νίκες για Στιγκιντριακούς, Zeppelin!

Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν την El Chapu με 61-59 για τη 12η αγωνιστική του 4ου ομίλου του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να μείνουν στην τετράδα, ενώ οι Paltovic έμειναν στην κορυφή μετά το 64-59 επί των Gademians. Τα Κουλουβάχατα ακολουθούν στη δεύτερη θέση με το 61-41 επί του Santa Nionios, ενώ οι Zeppelin νίκησαν τη Laser Derm με 74-52 για τη 2η τους νίκη.

Zeppelin – Laser Derm 74-52

Οι Zeppelin κέρδισαν με 74-52 τη Laser Derm με το ματς να ξεκινά με 8-0 για τους νικητές από τον Αντωνίου. Ο Κανελλόπουλος απάντησε, με τον Κουτσό να γράφει το 11-2. Μετά το καλάθι του Τολια ο Τσαντζαλής έφερε τον αγώνα στο 18-6, με τον Τολια να κλείνει το δεκάλεπτο στο 21-9 και τη Laser Derm να πλησιάζει σε 25-15 με τον Καψοκόλη στη 2η περίοδο. Ο Παπαδάτος απάντησε για το 31-19 και για το 38-22 λίγο μετά, με τη Laser Derm να απαντά για το 40-26 στο ημίχρονο με τον Μπεμπελο. Στην επανάληψη ο Αντωνίου με τον Θωμά έφεραν τον αγώνα στο 45-26, με τον Κανελλόπουλο και τον Μπεμπελο να απαντούν για το 45-28 και το 50-30 λίγο μετά. Οι Zeppelin ανέβασαν τη διαφορά με τον Τσαντζαλή και τον Χατζή στο 56-34 στο 30ο λεπτό. Ο Κανελλόπουλος σκόραρε για το 60-40 με τον Παπαδάτο για το 64-40. Οι Zeppelin κράτησαν τη διαφορά ψηλά, με τον Καψοκόλη να σκοράρει για το 71-48, πριν ο Κουτσός γράψει το 74-48 λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Παπαδάτος είχε 20 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Αντωνίου 11 πόντους, 2 ασίστ, 2 κλεχίματα, ο Κουτσός 9 πόντους, ο Θωμάς και ο Λιάπης από 8 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Χατζής 8 πόντους και 3 ριμπάουντ. Για τη Laser Derm ο Καψοκόλης είχε 12 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Ελληνας 8 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Τολιας 8 πόντους, ο Μπενισης 7 πόντους και 5 ασίστ.

El Chapu – Στιγκιντριακοί 59-61

Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν με 59-61 την El Chapu με το ματς να ξεκινά με 4-2 για την El Chapu με τους Στιγκιντριακούς να απαντούν για το 4-6 και το 6-8 για να φτάσουν στο 11-13, με την περίοδο να κλείνει από την El Chapu στο 15-13. Στο 2ο δεκάλεπτο η El Chapu έφτασε στο 19-15 και το 21-18, για να προηγηθεί με 27-21. Από εκεί και πέρα οι Στιγκιντριακοί ξεκίνησαν αντεπίθεση, με σερί 0-19 κατάφεραν να φτάσουν στο 21-40 στις αρχές της 3ης περιόδου. Η El Chapu διέκοψε το σερί, αλλά οι Στιγκιντριακοί ανέβασαν τη διαφορά στο 29-44 λίγο μετά. Ένα σερί 15-2 για την El Chapu κατάφερε να ισορροπήσει και πάλι το ματς, 44-46, με την 3η περίοδο να κλείνει στο 44-48 και τους Στιγκιντριακούς να φτάνουν στο 44-53 στο 4ο δεκάλεπτο. Η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 10 πόντους στο 46-57, αλλά η El Chapu δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, πλησιάζοντας σε 57-59 και 59-60 λίγο πριν το τέλος. Όμως, ένα λάθος στην επίθεση και μια βολή για τους Στιγκιντριακούς έκλεισαν τον αγώνα στο 59-61.

(Δεν είχαν δημοσιευτεί τα στατιστικά του αγώνα την ώρα ανάρτησης του άρθρου.)

Paltovic – Gademians 64-59

Οι Paltovic κέρδισαν τους Gademians με 64-59 με τα ματς να ξεκινά με 7-2 και 15-4 για τους νικητές, που έφτασαν στο 17-5 και το 20-5 στο δεκάλεπτο. Οι Gademians απάντησαν για το 20-9, πλησιάζοντας σε 23-15 και 25-22 λίγο αργότερα, για να απαντήσουν οι Paltovic και να ξεφύγουν πάλι με 34-24. Το ημίχρονο έκλεισε στο 34-26 με το ματς να πηγαίνει στο 40-30 στην 3η περίοδο, με τους Gademians να μειώνουν σε 40-34, πριν οι Paltovic απαντήσουν για το 51-41 για να κλείσουν έτσι το δεκάλεπτο. Στο 4ο δεκάλεπτο οι Gademians πλησίασαν σε 56-52 και μετά το 58-52 ακόμα πιο κοντά στο 60-57 και το 62-59, με τους Paltovic να καταφέρνουν να κρατηθούν στο προβάδισμα και να πάρουν τη νίκη στο τέλος με 64-59.

Για τους νικητές ο Μισιακός είχε 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Γκιωκας 17 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Χρονόπουλος 13 πόντους και 19 ριμπάουντ. Για τους Gademians ο Καραγγέλης είχε 27 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Σιδηρόπουλος 14 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Κουλουβάχατα – Santa Nionios 61-41

Τα Κουλουβάχατα κέρδισαν τον Santa Nionios με 61-41 με το ματς να ξεκινά με 6-2 για τους νικητές από τον Κουμεντάκη και τον Καπέλη, για να απαντήσει ο Γαλανόπουλος. Ο Μπελεχάκης έκλεισε το δεκάλεπτο στο 9-8 με τον Τσιλάβει να σκοράρει στις αρχές της 2ης περιόδου και τον Παπαδόπουλο να γράφει το 17-11. Ο Τσούλφας με τον Μπελεχάκη απάντησαν για το 19-17, αλλά ο Χρυσικόπουλος με τον Καραγιάννη έφεραν τον αγώνα στο 26-17. Το ημίχρονο έκλεισε από τον Ριγόπουλο στο 28-22, με τον Νιφαδόπουλο να γράφει το 28-24 στην 3η περίοδο. Ο Παπαδόπουλος με τον Χρυσικόπουλο έφεραν το ματς στο 34-26, ο Καραγιάννης απάντησε και ο Κουμεντακης με τον Καπέλη σκόραραν για το 40-28. Η 3η περίοδος έκλεισε από τον Τσούλφα, με τον Κουμεντάκη να απαντά για το 42-30. Ο Παπαδόπουλος με τον Καπέλη και τον Χρυσικόπουλο έφεραν το ματς στο 52-33, ο Γιαννιώτης απάντησε, με τον Τσιλάβη να γράφει το 57-35. Ο Μπελεχάκης με τον Ριγόπουλο μείωσαν σε 58-41 με τον Τσιλάβη να κλείνει το ματς.

Για τους νικητές ο Τσιλάβης είχε 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Καπέλης 11 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Καραγιάννης 6 πόντους και 17 ριμπάουντ ο Κουμεντάκης 9 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για τον Santa Nionios ο Μπελεχάκης είχε 16 πόντους, 15 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Τσούλφας 9 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Ριγόπουλος 8 πόντους και 5 ριμπάουντ.