Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Ευρείες νίκες για Raptors, Oklaχώμα Thunder!

Ευρείες νίκες για Raptors, Oklaχώμα Thunder!

Οι Raptors κέρδισαν με 89-50 την Ήρεμη Δύναμη στη 2η αγωνιστική του 3ου ομίλου του Challenge League στο «Πάνος Ζαχαρογιάννης», ενώ η Oklaχώμα Thunder επικράτησε με 60-39 των Remal Madri. Οι Athens Supergrungers νίκησαν με 63-50 τους Aces, ενώ, τέλος, οι Ατρόμητοι κέρδισαν με 62-51 τους Mentores.

Ήρεμη Δύναμη – Raptors 50-89

Οι Raptors κέρδισαν με 50-89 την Ήρεμη Δύναμη με το ματς να ξεκινά με 4-1 από τον Γρανισιώτη, για να απαντήσει ο Χατζηιωαννίδης για το 6-11. Ο Μολιος με τον Χατζησμάλη Θ. έφεραν το ματς στο 6-20 για την ημάδα τους, για να κλείσει από τον Κωλετσα η πρώτη περίοδος στο 9-27. Η διαφορά ανέβηκε ως το 11-33 από τον Γρανισιώτη και τον Γκανετσο, ενώ ο Σπανός έφερε το παιχνίδι στο 15-45 και ο Γρανισιώτης έγραψε το 15-49, με το ημίχρονο να κλείνει στο 17-51. Στην επανάληψη ο Χατζησμάλης Θ. σκόραρε για το 21-56, με τον Κωλέτσα να απαντά για το 27-56. Ο Χατζησμάλης Γ. έφερε το ματς στο 27-64, με τον Κωλέτσα να απαντά και μαζί με τον Χατζησμάλη να φέρνουν το ματς στο 33-72 στο 30ο λεπτό. Στην 4η περίοδο ο Χατζηιωαννίδης με τον Βλάχο σκόραραν για το 46-78, με τον Χατζησμάλη Γ. και τον Ντραγκότι να απαντούν, 46-85, και το ματς να κλείνει στο 50-89 από Χατζηιωαννίδη και Γκανέτσο.

Για τους νικητές ο Χατζησμάλης Θ. είχε 18 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Χατζησμάλης Γ. 16 πόντους, 12 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Σπανός 14 πόντους και 4 κλεψίματα, ο Γρανισιώτης 12 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Μολιος 11 πόντους και 3 ριμπάουντ. Για την Ήρεμη Δύναμη ο Χατζηιωαννίδης είχε 14 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Τσιρκος 11 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Μπουρας 10 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Κωλετσας 10 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Remal Madri – Oklaχώμα Thunder 39-60

Η Oklaχώμα Thunder κέρδισε με 39-60 τους Remal Madri με το ματς να ξεκινά με 4-2 από τον Τσολάκη και τον Μοτσαρο, για να απαντήσει ο Χρηστιάς. Ο Τσολάκης με τον Λιουλη έφεραν τον αγώνα στο 10-6, αλλά ο Πετρόπουλος με τον Δαββέτα και τον Χρηστιά απάντησαν για το 10-15 της Oklaχώμα Thunder. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Μοτσαρος με τον Κακλεα απάντησαν για το 17-17, αλλά ο Βολτέας με τον Χρηστιά σκόραραν ξανά για το 17-23, με το ημίχρονο να κλείνει στο 19-25. Στην επανάληψη ο Δαββέτας έγραψε το 19-28, με τον Μοτσαρο, τον Μινογιάννη και τον Κακλεα να απαντούν για το 26-29. Ο Μιχελάκης με τον Χρηστιά απάντησαν, με τον Παντρευτάκη να γράφει το 29-40 στο 30ο λεπτό. Ο Μοτσαρος μείωσε σε 33-42, με τον Μιχελάκη να απαντά, ενώ μετά το 37-45 από τον Μοτσαρο, ο Χρηστιάς με τον Δαββέτα και τον Βολτέα έτρεξαν σερί 2-15 για το τελικό 39-60 της ομάδας τους.

Για τους νικητές ο Χρηστιάς είχε 21 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Δαββέτας 11 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Μιχελάκης 9 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για τους Remal Madri ο Κακλεας είχε 11 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Λιούλης 5 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Aces – Athens Supergrungers 50-63

Οι Athens Supergrungers κέρδισαν τους Aces με 50-63 με το ματς να ξεκινά με 3-6 για τους νικητές από τον Βαρβαρίγο, για να απαντήσει ο Φελεμέγκας. Ο Κούπας με τον Περγαντή έφεραν τον αγώνα στο 11-10, για να γράψει ο Κατσαμπάνης το 12-13, πριν ο Φελεμέγκας φέρει την ομάδα του στο 18-15. Ο Τσίπρας σκόραρε για το 18-19, με τον Αλευριάδη και τον Φελεμέγκα να απαντούν για το 24-21, πριν ο Βαρβαρίγος δώσει προβάδισμα στην ομάδα του, 24-27, και ο Λιουτας κλείσει το ημίχρονο στο 24-32. Στην επανάληψη ο Φελεμέγκας με τον Αλευριάδη μείωσαν σε 29-34, αλλά οι Athens Supergrungers με τον Βαρβαρίγο και τον Χιμο έφτασαν ως το 31-43. Ο Κουπας με τον Περγαντή απάντησαν για το 38-45, για να κλείσει το δεκάλεπτο από τον πρώτο στο 41-50 και να φέρει ο Φελεμέγκας την ομάδα του στο 44-50 λίγο μετά. Ο Βαρβαρίγος έφερε το ματς στο 47-56, με τον Περγαντή να απαντά, αλλά τον Κατσαμπανη με τον Θεοδώρου να γράφουν το 50-63.

Για τους νικητές ο Βαρβαρίγος είχε 22 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Τσίπρας 11 πόντους, 8 ριμπάουντ και ο Κατσαμπανης 6 πόντους και 15 ριμπάουντ. Για τους Aces ο Φελεμέγκας είχε 18 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα, ο Περγαντής 11 πόντους και 6 ριμπάουντ με 4 κλεψίματα και ο Κούπας 10 πόντους.

Ατρόμητοι – Mentores 62-51

Οι Ατρόμητοι κέρδισαν τους Mentores με 62-51 με το ματς να ξεκινά με 12-9 στην πρώτη περίοδο και να συνεχίζει ισορροπημένο ως και το 30ο λεπτό. Το επιμέρους 16-16 στο 2ο δεκάλεπτο μας έφερε στο 28-25 στο ημίχρονο, για να λήξει ισόπαλη και η 3η περίοδος, 14-14, και να πάμε στο 42-39. Στο 4ο δεκάλεπτο, όμως, οι Ατρόμητοι είχαν τον έλεγχο του ματς και κατάφεραν με επιμέρους σκορ 20-12 να φτάσουν στη νίκη με 62-51.

Για τους νικητές ο Σιόλας είχε 22 πόντους, ο Θεοχάρης 6 πόντους και 12 ριμπάουντ με 3 κλεψίματα, ενώ ο Φουνταδάκης 6 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα. Για τους Mentores ο Τάτσης είχε 15 πόντους, ο Αντωνακόπουλος 12 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Αβραμίδης 10 πόντους και 6 ριμπάουντ.