Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Γυάλιζε το μάτι του!

Γυάλιζε το μάτι του!

Με τον Βασίλη Σπανούλη να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ ο Ολυμπιακός ανέτρεψε εις βάρος του διαφορά 11 πόντων, για να κερδίσει τη Λαμποράλ Κούτσα με 76-64 στο ΣΕΦ για την 4η αγωνιστική του Top-16 της Ευρωλίγκας, παραμένοντας αήττητος στον όμιλο, με 4-0 πια. Ο Σπανούλης είχε 27 πόντους και 6 ασίστ, βάζοντας 15 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο, στο οποίο ο Ολυμπιακός πήγε από το -11 στο +3! Προφανώς και, με τον πιθανότατα καλύτερο παίκτη της Ευρώπης εδώ και 3-4 χρόνια να βρίσκεται σε τέτοια κατάσταση, δεν γινόταν ο Ολυμπιακός να μην κερδίσει, με την άμυνά του στην επανάληψη να είναι για σεμινάριο.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν δεχτεί 37 πόντους στο πρώτο ημίχρονο από τους Ισπανούς, αλλά στην επανάληψη επέτρεψαν μόλις 27 με τη Λαμποράλ, μάλιστα να σκοράρει για πρώτη φορά εντός παιδιάς στο 4ο δεκάλεπτο 50 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ματς κι ενώ ως τότε είχε 0/11 σουτ και 2 λάθη, συν 6 πόντους από βολές. Στο σκηνικό αυτό επιτέλεσε και η αδιανόητη 3η περίοδος που έκανε ο Βασίλης Σπανούλης, που έγραψε 15 πόντους και έριξε την ψυχολογία και την αυτοπεποίθηση της Λαμποράλ υπό το μηδέν, αφού οι Ισπανοί είδαν το +11 του 30-41 να γίνεται -3 στο 54-51. Στη συνέχεια η διαφορά έφτασε και στους 15 πόντους για τον Ολυμπιακό, 70-55, με το ματς να είναι τυπική διαδικασία στο τέλος.

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε τόσο καλά στο παιχνίδι, δεν του βγήκαν τα σουτ στο πρώτο ημίχρονο, κι ενώ οι επιθέσεις του έφτασαν σε 5 περισσότερα σουτ (21-19 τα δίποντα, 10-7 τα τρίποντα) και 5 περισσότερες βολές (14-9), κι ενώ είχε και 6 λιγότερα λάθη (3-9), κατάφερε να είναι πίσω στο σκορ με 9 πόντους, αφού δυσκολευόταν αφάνταστα να βρει ρυθμό στην επίθεση και να διασπάσει την άμυνα των Ισπανών μιας και τα άστοχα σουτ δημιουργούσαν εκνευρισμό και περισσότερη αστοχία. Σε αυτό μέτρησε και το γεγονός ότι ο Σλούκας, ο Πρίντεζης και ο Λοτζέσκι ήταν σε κακή μέρα, οι δυο πρώτοι τελείωσαν το ματς χωρίς εύστοχο σουτ εντός παιδιάς, με 0/10 συνολικά, ενώ ο Λοτζέσκι είχε 2/5.

Στην επανάληψη αυτό άλλαξε (μόλις άρχιζαν να μπαίνουν τα σουτ η εικόνα του ματς αυτό υποδείκνυε ότι θα γινόταν), ο Σπανούλης έβαλε 15 από τους 26 πόντους του Ολυμπιακού στην 3η περίοδο σουτάροντας και σκοράροντας από παντού, όλη η άμυνα της Λαμποράλ προσπαθούσε να τον σταματήσει χωρίς αποτέλεσμα, οι υπόλοιποι βρήκαν ελεύθερα σουτ και διαδρόμους προς το καλάθι, με αποτέλεσμα να γυρίσει πολύ εύκολα ο αγώνας και στο 4ο δεκάλεπτο να λήξει και εξίσου εύκολα, αφού η Λαμποράλ μόλις δέχτηκε το 13-0 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, παράτησε το ματς.

Ο Σπανούλης είχε 27 πόντους σε 32 λεπτά με 10/17 σουτ (4/8 τρίποντα), 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και 6 κερδισμένα φάουλ, ο Χάντερ 14 πόντους και 7 ριμπάουντ με 6/8 σουτ, ο Ντάνστον 7 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ο Πετγουέι 7 πόντους και 2 τάπες, ο Μάντζαρης 7 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, για έναν Ολυμπιακό που έκανε μόλις 7 λάθη σε όλο τον αγώνα παίζοντας πολύ σωστά και φτάνοντας τις επιθέσεις του ως το σουτ σχεδόν πάντα.

Η Λαμποράλ είχε τον Άνταμς με 12 πόντους και 5 ασίστ, τον Άιβερσον με 6 πόντους και 8 ριμπάουντ, τον Σενγκέλια με 10 πόντους (άποντος στα τελευταία 13:43 στο ματς) και τον Μπέγκιτς με 8 πόντους και 9 ριμπάουντ. Όμως, ο Τζέιμς είχε 4 πόντους, ο Κοζέρ 3 με 1/4, ο Σαν Εμετέριο 4 με 2/6, ο Μπέρτανς 6 με 2/12 σουτ.

Η στατιστική δεν κάνει λάθος, ο Ολυμπιακός σούταρε με 51% στα δίποντα και 31% στα τρίποντα (44% και 26% οι Ισπανοί), κι ας ήταν 34-40 τα ριμπάουντ (9-13 τα επιθετικά), οι ασίστ ήταν 19-13, τα κλεψίματα 6-4 και τα λάθη 7-15, υπερδιπλάσια για τη Λαμποράλ που σούταρε και χειρότερα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 2-7 για τη Λαμποράλ από Κοζέρ, Μπέγκιτς και Σαν Εμετέριο, για να γράψει ο Σενγκέλια το 3-9 στο τρίλεπτο. Ο Σπανούλης με τον Ντάρντεν απάντησαν, για να ισοφαρίσει ο Πετγουέι και να προσπεράσει ο Ολυμπιακός με τον Ντάρντεν ολοκληρώνοντας ένα 7-0. Ο Τίλι και ο Μπερτανς έφεραν τη Λαμποράλ στο 11-16, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με 6-0 από Σπανούλη, Ντάνστον και Σλούκα για το 17-16.

Ο Τζέιμς και ο Άνταμς έφεραν το ματς στο 17-23 στο ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου, ενώ ο Άνταμς συνέχισε για το 19-26. Ο Πρίντεζης προσπάθησε να μειώσει, αλλά η Λαμποράλ πέτυχε τρίτο συνεχόμενο τρίποντο με τον Μπέρτανς, 21-29. Ο Σπανούλης με τον Χάντερ σκόραραν για το 25-31, αλλά ο Ολυμπιακός είδε τον Τίλι και τον Άιβερσον να φέρνουν το ματς στο 25-35. Ο Πετγουέι απάντησε με τρίποντο, αλλά το ημίχρονο έκλεισε από τον Άνταμς στο 28-37.

Ως την ανάπαυλα ο Ολυμπιακός είχε 9/31 σουτ (1/10 τρίποντα) και η Λαμποράλ 13/26, με τα ριμπάουντ να είναι ισορροπημένα 16-22 (αλλά 6-4 τα επιθετικά) και τα λάθη 3-9.

Η επανάληψη άρχισε με τον Σενγκέλια να στέλνει δύο φορές τη διαφορά στους 11 πόντους, 28-39 και 30-41, πριν αρχίσει ο Σπανούλης. Το δικό του τρίποντο σήμανε την αντεπίθεση, 33-41, με τον Πετγουέι να καρφώνει για το 35-41. Ο Σαν Εμετέριο και ο Άνταμς απάντησαν για το 35-45 με ένα λάθος του Μάντζαρη στο ενδιάμεσο (κλέψιμο), αλλά ο Σπανούλης είχε βρει ρυθμό και η άμυνα του Ολυμπιακού πια έπαιζε πολύ πιο σκληρά. Τρίποντο από τον Σπανούλη και λέι απ στον αιφνιδιασμό του Ντάρντεν για το 40-45, με τον Μάντζαρη να βάζει κι αυτός τρίποντο και τον Σπανούλη με βολές να φέρνει τον αγώνα στο 45-49. Ο ίδιος μείωσε στο καλάθι, ενώ με τρίποντο μετά έγραψε το 50-51, για να δώσει την ασίστ σε κάρφωμα του Χάντερ για το 52-51 και να σκοράρει για το 54-51, με τη Λαμποράλ να τον παρακολουθεί ανήμπορη σε ένα εκστατικό δίλεπτο.

Ο Άιβερσον σκόραρε το τελευταίο καλάθι της 3ης περιόδου για το 54-53, αλλά η Λαμποράλ ξαναβρήκε το δρόμο προς την μπασκέτα (εντός παιδιάς) μετά από 9:32 αγώνα, αφού πρώτα πέταξε 13 επιθέσεις (11 άστοχα σουτ και 2 λάθη), ενώ είχε και 6/8 βολές. Η 4η περίοδος ξεκίνησε με τον Λοτζέσκι και τον Χάντερ να σκοράρουν από 5 πόντους για το 64-53 με σερί 10-0 του Ολυμπιακού, το οποίο έγινε 13-0 από το τρίποντο του Σπανούλη, 67-53.

Χρειάστηκε να περάσουν 5:30 για να βάλει τους πρώτους της πόντους η Λαμποράλ με βολές του Μπέγκιτς, αλλά ο Χάντερ απάντησε με καλάθι και φάουλ για το 70-55, ενώ ο Σπανούλης λίγο μετά έγραψε το 72-57. Μετά από βολές του Άνταμς ήρθε ο Χάνσμπρο στο τελευταίο λεπτό για τους πρώτους εντός παιδιάς πόντους της Λαμποράλ στο δεκάλεπτο στα 50 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, γράφοντας το 72-62. Ο Ολυμπιακός απάντησε με τον Μάντζαρη να γράφει 1/2 βολές κι ένα τρίποντο για το 76-62 με τον Χάνσμπρο να μειώνει στην εκπνοή.

Ο Ολυμπιακός είναι στο 4-0, όσο έχει και η ΤΣΣΚΑ, με τρεις ομάδες να βρίσκονται στο 2-2 στη 2η θέση του ομίλου. Αυτό σημαίνει εν ολίγοις ότι αν καταφέρει να κερδίσει την ερχόμενη εβδομάδα στην Πόλη την Εφές, τότε παρότι θα είναι πολύ νωρίς ακόμα, θα μπορούμε να μιλάμε ξεκάθαρα ότι θα κρατάει μια θέση στην πρώτη δυάδα στα χέρια του. Βέβαια, αν πάρει την Εφές μπορεί να κλείσει και στο 7-0 τον πρώτο γύρο του Top-16, αφού την ΤΣΣΚΑ την έχει εντός έδρας, ενώ τη Νίζνι πρέπει να την πάρει και εκτός (αφού είναι κι αυτή στο 2-2) για να νιώθει πιο σίγουρος για το πλεονέκτημα έδρας.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 28-37, 54-53, 76-64.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πετγουέι 7 (1τρ. 3ρ. 2κ.), Χάντερ 14 (7ρ.), Ντάνστον (7ρ. 2κλ.), Σπανούλης 27 (4τρ. 6ασ. 2κλ. 6κ.φ.), Σλούκας 2 (4ασ.), Πρίντεζης 2 (4ρ.), Μάντζαρης 7 (1τρ. 4ρ. 4ασ.), Κατσίβελης (3ρ.), Ντάρντεν 5, Λοτζέσκι 5 (1).

Λαμποράλ Κούτσα (Ναβάρο): Άνταμς 12 (2τρ. 4ρ. 5ασ.), Τζέιμς 4 (3ρ.), Άιβερσον 6 (8ρ.), Κοζέρ 3, Σενγκέλια 10 (3ρ.), Τίλι 6 (3ρ.), Μπέγκιτς 8 (9ρ.), Σαν Εμετέριο 4 (3ρ.), Χάνσμπρο 5 (1), Μπέρτανς 6 (2τρ. 3ρ.).