Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Σημαντικές νίκες για Κένταυρους, Γ.Α.Σ.Τ.

Σημαντικές νίκες για Κένταυρους, Γ.Α.Σ.Τ.

Οι Κένταυροι κέρδισαν με 51-44 τα Χώματα για την 3η αγωνιστική στον 4ο όμιλο του Challenge League στο «Πάνος Ζαχαρογιάννης», με τον Γ.Α.Σ.Τ. να συνεχίζει αήττητη επικρατώντας με 55-54 της X-Team. Επίσης αήττητος και ο Ατρόμητος Αιγάλεω, νίκησε με 56-29 τους Pick ‘n’ Troll, ενώ οι Rocks B.C. κέρδισαν με 68-58 τους Halia Mavericks.

Κένταυροι – Χώματα 51-44

Οι Κένταυροι κέρδισαν τα Χώματα με 51-44 με το ματς να ξεκινά με 2-5 και 4-9 από τον Τσελια και τον Κατσιράκη, για να απαντήσουν οι Κένταυροι για το 9-9, πριν ο Δημητριάδης κλείσει την περίοδο στο 9-12. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Κατσιράκης έφερε το ματς στο 13-17, με τα Χώματα να μένουν μπροστά, αλλά τον Κορδαλη να κλείνει το ημίχρονο στο 19-20. Στην επανάληψη ο Κατσιράκης έγραψε το 21-24, με τους Κένταυρους να απαντούν με τον Κορδονούρη για το 26-24. Ο Τσέλιας έγραψε το 26-24, αλλά οι Κένταυροι με τον Δερματινό έφτασαν στο 39-32, για να κλείσει ο Δημητριάδης την περίοδο στο 39-34. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Κατσιράκης με τον Γκάτση σκόραραν για να μειώσουν σε 43-39, αλλά ο Δερματινος κράτησε την ομάδα του μπροστά. Ο Κατσιράκης έφερε το παιχνίδι στο 45-43, όμως, οι Κένταυροι με τον Κορδονούρη έφτασαν ως το 51-44 και τη νίκη.

Για τους νικητές ο Παππάς είχε 15 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Κορδονούρης 11 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Δερματινός 11 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για τα Χώματα ο Κατσιράκης είχε 21 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Τσέλιας 11 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Δημητριάδης 5 πόντους, 13 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα.

Γ.Α.Σ.Τ. – X-Team 55-54

Ο Γ.Α.Σ.Τ. κέρδισε με το οριακό 55-54 την X-Team με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στην εκπνοή του αγώνα. Ο Κουτρης έγραψε το 0-5 στο ξεκίνημα, για να απαντήσουν Κοντεκάκης και Διαμαντόπουλος για το 4-5. Ο Μασουρος σκόραρε για το 4-8, αλλά ο Σακαρίδης ισοφάρισε σε 10-10, ενώ ο Κοντεκάκης έκλεισε την περίοδο στο 14-14. Στο 2ο δεκάλεπτο, ο Παπαδόπουλος με τον Αδαμαντίδη ήταν που έφεραν τον Γ.Α.Σ.Τ. στο 21-14, με τον Μουταφη να απαντά για το 21-17 και το 24-19 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 10 πόντους, Χαλδαίος, Σακαρίδης και Διαμαντόπουλος έφεραν τον αγώνα στο 34-22, αλλά γρήγορα η X-Team την ψαλίδισε, ο Βηχος με τον Μασουρο έγραψαν το 36-33 και το 38-36 λίγο αργότερα. Ο Αδαμαντίδης κράτησε την ομάδα του μπροστά με 42-36, αλλά στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου ο Βήχος μείωσε σε 42-41, για να έρθουν λίγο μετά Μουτάφης και Μασουρος για το 47-45. Ο Γ.Α.Σ.Τ. κράτησε το προβάδισμα, 49-45 με τον Αδαμαντίδη και 52-47 λίγο αργότερα, αλλά ο Βήχος ισοφάρισε σε 52-52 με τον Βασιλούνη να σκοράρει για το 53-54. Ο Διαμαντόπουλος ήταν που 4 δευτερόλεπτα πριν το τέλος έκρινε την αναμέτρηση, σκοράροντας για το 55-54 και τη νίκη της ομάδας του.

Για τους νικητές ο Κοντεκάκης είχε 14 πόντους, ο Αδαμαντίδης 13 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Διαμαντόπουλος 10 πόντους και 13 ριμπάουντ. Για την X-Team ο Βήχος είχε 19 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Μασουρος 12 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Μουταφης 10 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Rocks B.C. – Halia Mavericks 68-58

Οι Rocks B.C. κέρδισαν τους Halia Mavericks με 68-58 με το ματς να ξεκινά με 8-6 και 11-7 για τους νικητές που μετά το 12-9 έφτασαν στο 19-11 με την περίοδο να κλείνει στο 19-14. Στο 2ο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 10 πόντους, 27-16 και 29-18, για να μείνει εκεί, αφού μετά το 30-20 οι Rocks B.C. έφτασαν στο 37-23, με το ημίχρονο να κλείνει στο 38-26. Στην επανάληψη το ματς έφτασε στο 45-30 για να μειώσουν οι Halia Mavericks σε 49-36 και 51-41 στο 30ο λεπτό. Όμως, οι Rocks B.C. κράτησαν τον έλεγχο, προηγήθηκαν με 53-41 και 58-46, για να κλείσει το ματς στο 68-58.

Για τους νικητές ο Μποτοζής είχε 29 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Παραρας 9 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Γκιουλφέσης 12 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Χατζηστρογγολης 12 πόντους. Για τους Halia Mavericks ο Κλιμαντήρης Σ. είχε 22 πόντους και 19 ριμπάουντ, ο Αγγελιδέλης 19 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ατρόμητος Αιγάλεω – Pick ‘n’ Troll 56-29

Ο Ατρόμητος Αιγάλεω κέρδισε με 56-39 τους Pick ‘n’ Troll με το ματς να ξεκινά με 0-7 από τον Τσοπανάκη Γ. για να απαντήσουν ο Τζοβαρας με τον Κεραμισανο για το 7-7, ενώ ο Τζοβάρας με τον Βατίστα έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 12-8. Στη 2η περίοδο ο Παπαχρήστου έφερε τον αγώνα στο 16-8, με τον Χιουτακάκο να απαντά, 16-10. Για το 20-10 σκόραρε ο Βατίστας, ενώ ο Κεραμισανος με τον Παπαχρήστου έγραψαν το 25-12. Ο Χιουτακάκος μείωσε σε 25-15, με τον Τσοπανάκη Ν. να κλείνει το ημίχρονο στο 27-17. Στην 3η περίοδο ο Ατρόμητος Αιγάλεω μπήκε με 12-0 σερί από τον Τζοβάρα και τον Κονομη για το 39-17, σερί το οποίο διέκοψε ο Τσοπανάκης Γ. για το 39-19. Ένα νέο 11-0 από τον Ατρόμητο Αιγάλεω με τον Κεραμισανο, τον Τζοβάρα και τον Κονόμη έγραψε το 50-19, με τον Λαθυρη, τον Χαραλαμπόπουλο και τον Τσοπανάκη Γ. να σκοράρουν για το 50-25. Στο τέλος του αγώνα ο Βατίστας με τον Χαραλαμπόπουλο διαμόρφωσαν το τελικό 56-29.

Για τους νικητές ο Τζοβάρας είχε 21 πόντους, ο Παπαχρήστου 11 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Κονόμης και ο Κεραμισάνος από 8 πόντους και 10 ριμπάουντ έκαστος. Για τους Pick ‘n’ Troll ο Τσοπανάκης Γ. είχε 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Χιουτακάκος 7 πόντους και 10 ριμπάουντ.