Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Τεράστια νίκη για Θαλασσόλυκους, ροζ φύλλο οι Ballers!

Τεράστια νίκη για Θαλασσόλυκους, ροζ φύλλο οι Ballers!

Οι Θαλασσόλυκοι κέρδισαν με 59-56 τους Cleveland Paraliers για την 9η αγωνιστική του 2ου ομίλου στο Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», για να τους αναγκάσουν στη 2η τους ήττα. Οι Big Ballers νίκησαν με 61-46 τον Γ.Σ. Κυψέλης, με την S-Parta B.C. να παραμένει στην κορυφή επικρατώντας με 57-43 των Γιανγκ Μπόυζ. Τέλος, η Α.Ε.Π.Ε. πήρε το ματς με τους Miners με 48-34.

Cleveland Paraliers – Θαλασσόλυκοι 56-59

Οι Θαλασσόλυκοι κέρδισαν τους Cleveland Paraliers με 56-59 με το ματς να είναι κλειστό από την αρχή ως το τέλος του. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 6-5 και 9-8 για τους Cleveland Paraliers με τους Θαλασσόλυκους να απαντούν για το 11-11 και γο 15-15 του δεκαλέπτου. Άλλες δύο ισοπαλίες στο 19-19 και το 20-20 στη 2η περίοδο με τους Θαλασσόλυκους να πηγαίνουν στο 22-23 και τους Cleveland Paraliers να απαντούν για το 26-25 του ημιχρόνου. Στην 3η περίοδο οι Θαλασσόλυκοι προηγήθηκαν με 26-30, για να απαντήσουν οι Cleveland Paraliers για το 32-32. Όμως, οι Θαλασσόλυκοι πήραν ξανά το προβάδισμα και έφτασαν στο 34-40 στο τέλος της 3ης περιόδου, με το ματς να φτάνει στο 36-43 στο 4ο δεκάλεπτο. Οι Cleveland Paraliers αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 43-43, άλλη μία ισοπαλία στο 45-45, με τους Cleveland Paraliers να προσπερνούν για το 49-45 λίγο μετά. Μάλιστα, μετά το 49-48, κράτησαν το προβάδισμα και στο 51-50 και στο 53-52. Όμως, οι Θαλασσόλυκοι είχαν τον τελευταίο λόγο στο ματς, 54-55 και 56-59 για το ροζ φύλλο.

Για τους νικητές ο Τεντόμας είχε 23 πόντους, ο Λέντζος Γ. 11 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Μαράκης 10 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Λέντζος Φ. 9 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Καραγιαννίδης 6 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα. Για τους Cleveland Paraliers ο Κοντοπυράκης είχε 16 πόντους και 20 ριμπάουντ, ο Τσακαρισιάνος 9 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Κωνσταντίνου 7 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Γ.Σ. Κυψέλης – Big Ballers 46-61

Οι Big Ballers κέρδισαν με 46-61 τον Γ.Σ. Κυψέλης με το ματς να ξεκινά με 0-4 από τον Θεοδωρακίδη και τον Μπιζίκο, για να απαντήσουν ο Αγγελόπουλος με τον Τραντζα για το 5-4. Ο Μπιζίκος με τον Γιαννόπουλο έφεραν το ματς στο 5-10, με τον Παπουτσή και τον Αγγελόπουλο να ισοφαρίζουν σε 10-10 και ξανά σε 14-14 λίγο μετά. Ο Μαζαρακας έβαλε τους Big Ballers μπροστά με 14-18, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 19-18 για τον Γ.Σ. Κυψέλης. Στη 2η περίοδο ο Νικολαΐδης σκ΄ροαρε για το 19-22, ενώ ο Φούτσης έγραψε το 21-24. Ο Παπουτσής απάντησε για το 25-24, με τους Big Ballers να προσπερνούν ξανά, με τον Λόντο και τον Γιαννόπουλο έφτασαν στο 27-33, με το ημίχρονο να κλείνει στο 30-33. Στην επανάληψη ο Μπιζίκος με τον Νικολαΐδη και τον Φουκα έφεραν τους Big Ballers ως το 33-41, με τον Δερβίση να απαντά για το 37-41. Όμως, η 3η περίοδος από τον Φουκα και τον Φουτση έκλεισε στο 37-47 για τους Big Ballers που έφτασαν με τον Μπιζίκο και στο 37-49 λίγο μετά. Ο Αγγελόπουλος προσπάθησε να απαντήσει, με τον Λόντο και τον Κυριαζιδη να φέρνουν την ομάδα τους στο 43-59 με τους Big Ballers να φτάνουν στη νίκη.

Για τους νικητές ο Μπιζίκος είχε 12 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Λόντος 10 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Φουτσης 6 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για τον Γ.Σ. Κυψέλης ο Παπουτσής είχε 15 πόντους και 4 τάπες, ο Αγγελόπουλος 6 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Miners – Α.Ε.Π.Ε. 34-48

Η Α.Ε.Π.Ε. κέρδισε τους Miners με 34-48 σε ένα ματς που οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 0-4 από τον Τσάμη για την Α.Ε.Π.Ε. που έφτασε στο 2-10 λίγο μετά με Ζαφειρόπουλο και Τσάμη. Ο Χασομέρης με τον Παπαδόγιαννη και τον Αγαθο απάντησαν για το 8-10, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 12-14 από τον Κωτσίδη. Στη 2η περίοδο μετά το 15-16, η Α.Ε.Π.Ε. έφτασε στο 15-21 με τον Κωνσταντινόπουλο, για να κλείσει το ημίχρονο στο 18-24. Στην επανάληψη ο Παπαδόγιαννης μείωσε σε 20-24, με τον Κωνσταντινόπουλο να απαντά για το 20-28, με το παιχνίδι να πηγαίνει στο 22-35 λίγο πριν το 30ο λεπτό. Η Α.Ε.Π.Ε. έφτασε στο 24-39 με τον Καταραχιά στην 4η περίοδο, με τους Miners να απαντούν με Αγαθο και Παπαδόγιαννη για το 30-41, πριν η Α.Ε.Π.Ε. απαντήσει για το 30-46 με τον Ζαφειρόπουλο. Ο Παπαδόγιαννης μείωσε σε 34-36, αλλά το ματς έκλεισε στο 34-48 για την Α.Ε.Π.Ε..

Για τους νικητές ο Ζαφειρόπουλος είχε 10 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Τσάμης 9 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Κωνσταντινόπουλος 9 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για τους Miners ο Αγαθος είχε 12 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Παπαδόγιαννης 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα.

S-Parta B.C. – Γιανγκ Μπόυζ 57-43

Η S-Parta B.C. κέρδισε με 57-43 τους Γιανγκ Μπόυζ με το ματς να ξεκινά με 1-5 από τον Κοζαδινο και τον Παπακωνσταντίνου για τους Γιανγκ Μπόυζ με τον Λουπαση και τον Κουζοβουνά να απαντούν για το 8-5 της S-Parta B.C.. Ο Παπακωνσταντίνου ισοφάρισε με τον Κουζουβουνά Μ. να σκοράρει για το 12-8 και τον Ορνιθόπουλο με τον Λουπαση για το 17-12, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 20-15. Στη 2η περίοδο μετά το 22-18 από τον Παπαδόπουλο, ο Ερμίδης με τον Τσικλο απάντησαν για το 29-20, με τον Κουζουβουνα Μπ. να κλείνει το ημίχρονο στο 32-22 για την S-Parta B.C.. Στην 3η περίοδο ο Κουζοβουνάς σκόραρε για το 36-24, με τον Χατζημιχαήλ να απαντά και τον Κρανιώτη να σκοράρει για το 38-29. Ο Κουζουβουνάς Μ. απάντησε, με τον Σμαραϊδο να σκοράρει για το 40-31, πριν ο Γκατζιας με τον Λουπαση κλείσουν την 3η περίοδο στο 46-33. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Παπακωνσταντίνου με τον Κρανιώτη μείωσαν σε 46-39, με τον Λουπαση να απαντά, πριν ο Παπακωνσταντίνου φέρει το ματς στο 49-41. Ο Κουζουβουνάς Μπ. σκόραρε για το 51-41, με τον Κοζαδινο να απαντά για το 51-43, πριν ο Κουζουβουνάς Μπ. με τον Λουπαση φέρουν την S-Parta B.C. στο τελικό 57-43.

Για τους νικητές ο Λουπασης είχε 16 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Τσικλος 11 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Κουζουβουνάς Μπ. 8 πόντους και 14 ριμπάουντ. Για τους Γιανγκ Μπόυζ ο Παπακωνσταντίνου είχε 12 πόντους, ο Βασιλας 6 πόντους και 13 ριμπάουντ με 3 ασίστ.