Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Δύσκολες νίκες για Χώματα, Ατρόμητο Αιγάλεω

Δύσκολες νίκες για Χώματα, Ατρόμητο Αιγάλεω

Τα Χώματα κέρδισαν με το οριακό 50-49 την X-Team για την 4η αγωνιστική του 4ου ομίλου στο Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», ενώ ο Ατρόμητος Αιγάλεω επικράτησε με 64-60 των Rocks B.C.. Ο Γ.Α.Σ.Τ. κέρδισε με 70-35 τους Filoiadelfia 76ers, με τους Κένταυρους να νικούν με 55-24 τους Halia Mavericks.

X-Team – Χώματα 49-50

Τα Χώματα κέρδισαν την X-Team με 49-50 με το ματς να ξεκινά με 4-0 από τον Κουτρη και τον Μουταφη, για να απαντήσουν ο Γκατσης Σ. με τον Τσέλια και τον Δημητριάδη για το 4-9. Ο Βήχος μείωσε στο καλάθι και ο Βούλγαρης σε 10-11 λίγο μετά, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 12-13 από τον Βασιλούνη. Στη 2η περίοδο ο Βασιλούνης με τον Μουταφη έγραψαν το 16-13, με τον Τσέλια να ισοφαρίζει σε 18-18 και τον Καραμανλή σε 20-20. Ο Γκάτσης Σ. με τον Βουλγαρη έκλεισαν το ημίχρονο στο 25-23. Στην επανάληψη ο Καραμανλής ισοφάρισε σε 30-30, με τον Τσέλια να γράφει το 30-34, πριν απαντήσει ο Βασιλούνης. Ο Γκάτσης Σ. έφερε το ματς στους 6 πόντους, με τον Βήχο και τον Νάσσιο να σκοράρουν για το 37-38 στο 30ο λεπτό. Μάλιστα στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου ο Μανουσιδης έδωσε προβάδισμα στην X-Team με 39-38, για να απαντήσει ο Τσέλιας για το 39-43. Ο Βήχος με τον Μουταφη σκόραραν για το 46-43, με τον Καραμανλή να απαντά και τον Τσέλια να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του, 48-49, για να κλείσει το ματς στο 49-50 υπέρ των Χωμάτων.

Για τους νικητές ο Τσέλιας είχε 18 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Καραμανλής 13 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Γκάτσης 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα. Για την X-Team ο Βήχος είχε 15 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Βασιλούνης 12 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Rocks B.C. – Ατρόμητος Αιγάλεω 60-64

Ο Ατρόμητος Αιγάλεω κέρδισε με 60-64 τους Rocks B.C. με το ματς να ξεκινά με 9-5 για τους Rocks B.C. και μετά την απάντηση του Καναρη 13-8 για να μειώσει ο Τζοβάρας στο 13-11 και να γράψει ο Μποτοζής το 18-11. Τζοβάρας και Καναρης έριξαν τη διαφορά στο 18-17, με τον Αυτιά να απαντά. Ο Τζοβάρας έγραψε το 22-24 για την ομάδα του, με τον Μποτοζή να ισοφαρίζει σε 27-27 και να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του, που πήγε με 36-33 στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη ο Τζοβάρας ισοφάρισε, με τον Μποτοζή να γράψει το 43-37. Ο Ατρόμητος Αιγάλεω έφερε το ματς στο 43-43 και το 45-49 για να κλείσει την περίοδο στο 47-52. Όμως, στο 4ο δεκάλεπτο οι Rocks B.C. πλησίασαν σε 52-53. Στη συνέχεια Μποτοζής και Τζοβάρας σκόραραν για το 55-58, με τον Ατρόμητο Αιγάλεω να φτάνει στο 56-63. Οι Rocks B.C. προσπάθησαν να απαντήσουν, 58-63, αλλά ο Ατρόμητος Αιγάλεω κράτησε τη διαφορά και τη νίκη.

Για τους νικητές ο Τζοβάρας είχε 39 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ο Κανάρης 12 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για τους Rocks B.C. ο Μποτοζής είχε 26 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Καμαριωτάκης 15 πόντους και 21 ριμπάουντ.

Halia Mavericks – Κένταυροι 24-55

Οι Κένταυροι κέρδισαν τους Halia Mavericks με 24-55 με το ματς να ξεκινά με 3-8 για τους νικητές που πήγαν στο 6-10 και το 8-16 για να κλείσει η περίοδος στο 8-18. Οι δυο ομάδες έπαιζαν από το πρώτο δεκάλεπτο 4 εναντίον 4, λόγω τραυματισμού παίκτη των Halia Mavericks, που είχαν παραταχθεί με ρόστερ 5 παικτών στο παρκέ. Όμως, στη συνέχεια του αγώνα έφτασαν στο γήπεδο άλλοι δύο παίκτες των Halia Mavericks για να συνεχιστεί το ματς κανονικά. Στο 2ο δεκάλεπτο, το σκορ πήγε στο 10-26 για τους Κένταυρου, για να κλείσει στο 12-28 το ημίχρονο. Στην επανάληψη το σκορ έγινε 12-35, με τους Halia Mavericks να απαντούν για το 18-35, πριν οι Κένταυροι φτάσουν στο 19-44. Μετά το 20-47 και το 22-50 φτάσαμε στο τελικό 24-55.

Για τους νικητές ο Παππας είχε 12 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Σκλαβούνος 9 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Δρόσης 8 πόντους. Για τους Halia Mavericks ο Αγγελιδέλης είχε 9 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Κληρονόμος 6 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Γ.Α.Σ.Τ. – Filoiadelfia 76ers 70-35

Ο Γ.Α.Σ.Τ. κέρδισε με 70-35 τους Filoiadelfia 76ers με το ματς να ξεκινά με 12-8 για τους νικητές στην πρώτη περίοδο, για να τρέξουν ένα 15-5 σερί στο 2ο δεκάλεπτο να και να πάμε στο 27-13 στο ημίχρονο. Η κατάσταση συνεχίστηκε στην επανάληψη, με καλή άμυνα ο Γ.Α.Σ.Τ. και με επιμέρους σκορ 17-8 στο 3ο δεκάλεπτο έφτασε στο 44-21 για να ανοίξει το παιχνίδι στην 4η περίοδο όπως δείχνει και το επιμέρους 26-14, και να λήξει ο αγώνας 70-35.

Για τους νικητές ο Αδαμαντίδης είχε 18 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Κατανιάς 14 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Διαμαντόπουλος 10 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Χαλδαίος 10 πόντους. Για τους Filoiadelfia 76ers ο Ματαλιωτάκης είχε 23 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Μαρουσκος 7 πόντους και 3 κλεψίματα.