Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Νίκες για Κέρβερους, Red-dicolo, Pistons!

Νίκες για Κέρβερους, Red-dicolo, Pistons!

Οι Κέρβεροι κέρδισαν με 61-56 την Alondra B.C. για την 3η αγωνιστική του 2ου ομίλου στο Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», ενώ και οι Red-dicolo έκαναν την πρώτη τους νίκη με το 52-48 επί των Τουβλέικερς. Τέλος, οι Shooting Stars κέρδισαν με 62-46 το Μπίρι-μπίρι και οι Pistons με 69-41 την Boom Shakalaka.

Τουβλέικερς – Red-dicolo 48-52

Οι Red-dicolo κέρδισαν τους Τουβλέικερς με 48-52 με το ματς να ξεκινά με 4-4 και 8-8 για να περάσουμε και από το 10-10 στο δρόμο για το 12-10 των Τουβλέικερς στο τέλος της 1ης περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο οι Red-dicolo πήραν κεφάλι στο σκορ με 14-15, για να απαντήσουν οι Τουβλέικερς για το 20-17, πριν πάμε στο 24-24 και κλείσει το ημίχρονο στο 24-26. Στην επανάληψη οι Τουβλέικερς ισοφάρισαν σε 28-28, για να πάρουν προβάδισμα οι Red-dicolo με 31-35 και 35-39 στο 30ο λεπτό. Στη συνέχεια οι Τουβλέικερς και πάλι αντέδρασαν σκόραραν για το 46-45, με τους Red-dicolo να απαντούν για το 46-48 και τους Τουβλέικερς να ισοφαρίζουν σε 48-48. Όμως, την τελευταία λέξη την είχαν οι Red-dicolo στο ματς, παίρνοντας τη νίκη με 48-52.

Για τους νικητές ο Μακρής είχε 13 πόντους, ο Σπυριδωνίδης 10 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Κρικας Α. 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Κρικας Κ. 11 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για τους Τουβλέικερς ο Μαρίνος είχε 15 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Κοκολοδημητράκης 11 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Κέρβεροι – Alondra B.C. 61-56

Οι Κέρβεροι κέρδισαν με 61-56 την Alondra B.C. με το ματς να ξεκινά πολύ καλά για τους νικητές, 8-0 με τον Συλιγνάκη, τον Σκληράκη και τον Βγενόπουλο. Ο Παντελάκης απάντησε για την Alondra B.C., με τον Κανέλλο και τον Σκληράκη να γράφουν το 14-2. Μετά το 16-4 από τον Κανέλλο στο τέλος της περιόδου, ο Παντελάκης με τον Κουκούλη και τον Ξενάκη απάντησαν για το 19-17 με την Alondra B.C. να μειώνει το σκορ. Οι Κέρβεροι έμειναν μπροστά, ο Αρώνης με τον Συλιγνάκη έγραψαν το 23-17 με το ημίχρονο να κλείνει από τον Γιαννατσή στο 23-19. Στην επανάληψη ο Παπασπύρος με τον Κανέλλο και τον Συλιγνάκη έφεραν το ματς στο 31-21 για τους Κέρβερους, αλλά ο Παντελάκης απάντησε για το 31-29. Στο 34-33 μείωσε ο Ξενάκης με τον Γιαννατσή να ισοφαρίζει σε 35-35 και τον Ξενάκη να δίνει προβάδισμα στην Alondra B.C. με 37-40. Οι Κέρβεροι απάντησαν με τον Βγενόπουλο για το 41-40 για να πάνε στο 44-41. Ο Παντελάκης μείωσε στον πόντο και πάλι, αλλά ο Ατώνης έφερε το ματς στο 48-43. Ο Κανέλος με τον Βγενόπουλο σκόραραν για το 53-45, με τον Γιαννατσή να μειώνει σε 54-50, πριν ο Παπασπύρος με τον Καρύδη γράψουν το 61-53, με τον Γραββάνη να κλείνει το σκορ του αγώνα.

Για τους νικητές ο Σκληράκης είχε 13 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Κανέλλος 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ο Βγενόπουλος 10 πόντους και 9 ριμπάουντ και ο Παπασπύρος 8 πόντους και 12 ριμπάουντ. Για την Alondra B.C. ο Παντελάκης είχε 22 πόντους, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα, ο Κουκούλης 14 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Γιαννατσής 8 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Μπίρι-μπίρι – Shooting Stars 46-62

Οι Shooting Stars κέρδισαν με 46-62 το Μπίρι-μπίρι με το ματς να ξεκινά με 7-0 από τον Ευαγγελίδη και τον Κουρουλη, για να απαντήσουν με 0-11 οι Shooting Stars, ο Σταμάτης, ο Νικολάκης και ο Σταύρου σκόραραν για το 7-11. Μετά το 9-11 οι Shooting Stars έτρεξαν νέο 0-11, ο Νικολάκης έφερε το ματς στο 9-22, με τον Σταμάτη να γράφει το 11-25. Ο Ευαγγελίδης με τον Κουρουλη απάντησαν για το 17-28, με τον Ευαγγελίδη να γράφει το 22-35 πριν ο Νικολάκης κλείσει το ημίχρονο στο 25-37. Στην επανάληψη ο Κουφαλης σκόραρε για το 27-41, με τον Νικολάκη να απαντά και τον Ευαγγελίδη να φέρνει το ματς στο 33-48. Οι Shooting Stars σκόραραν με τον Ζαφειράτο για το 35-56, ενώ ο Νικολάκης με τον Σαλτούρο έφεραν το ματς στο 37-62. Ο Κουφαλης με τον Ευαγγελίδη στο τέλος έτρεξαν σερί 9-0 για το Μπίρι-μπίρι για το τελικό 46-62.

Για τους νικητές ο Νικολάκης είχε 22 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Σταμάτης 16 πόντους και 12 ριμπάουντ. Για το Μπίρι-μπίρι ο Ευαγγελίδης είχε 26 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Κουφαλης 11 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Pistons – Boom Shakalaka 69-41

Οι Pistons κέρδισαν την Boom Shakalaka με 69-41 με το ματς να ξεκινά με 2-5 για να απαντήσουν οι νικητές για το 10-5 και να κλείσει η περίοδος στο 10-7. Στο 2ο δεκάλεπτο η Boom Shakalaka μείωσε τρεις φορές στον πόντο, στο 10-9, το 13-12 και το 15-14, για να ξεφύγουν με 8-0 σερί οι Pistons με 23-14. Το ημίχρονο έκλεισε στο 25-19, με τους Pistons να φτάνουν μετά το 28-22 στο 46-24 στην 3η περίοδο με σερί 18-2. Στο 30ο λεπτό το ματς ήταν στο 51-28, με την Boom Shakalaka να μειώνει σε 53-33, αλλά τους Pistons να απαντούν για το 62-35, για να πάμε στο 66-37 και το τελικό 69-41.

(Την ώρα δημοσίευσης του άρθρου εκκρεμούσε η ανάρτηση των στατιστικών του αγώνα.)