Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Κοντά στην πρόκριση οι Στιγκιντριακοί, κορυφή τα Κουλουβάχατα!

Κοντά στην πρόκριση οι Στιγκιντριακοί, κορυφή τα Κουλουβάχατα!

Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν με 59-53 τους Paltovic για τη 17η αγωνιστική στον 4ο όμιλο του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να κάνουν μεγάλο βήμα για την πρόκριση στα νοκ άουτ. Με το αποτέλεσμα αυτό τα Κουλουβάχατα πέρασαν μόνα πρώτα στην κορυφή μετά το 89-44 επί της El Chapu, έχοντας και την πολυτέλεια μιας ήττας στα εναπομείναντα παιχνίδια τους. Τέλος, οι Zeppelin κέρδισαν τον Santa Nionios με 47-45 για να συνεχίσουν να κυνηγούν τις τελευταίες τους ελπίδες για πρόκριση.

Paltovic – Στιγκιντριακοί 53-59

Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν τους Paltovic ισοφαρίζοντας τη διαφορά του πρώτου αγώνα των δύο ομάδων για το ενδεχόμενο ισοβαθμίας, αλλά οι Paltovic έχουν μία ήττα λιγότερη και είναι στη 2η θέση. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 2-8 για τους Στιγκιντριακούς, που μετά το 4-8 έτρεξαν σερί 0-12 ως το 4-20 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 6-22 και τους Στιγκιντριακούς να πηγαίνουν στο 6-25 στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Οι Paltovic άρχισαν να ψαλιδίζουν τη διαφορά, με 11-0 σερί πλησίασαν σε 17-25, για να απαντήσουν οι Στιγκιντριακοί για το 17-31. Οι Paltovic έριξαν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους ξανά, από το 22-33 στο 25-34, με το ημίχρονο να κλείνει στο 25-36. Στην επανάληψη οι Στιγκιντριακοί πήγαν στο 27-40, με τους Paltovic να απαντούν για το 34-40. Μετά το 34-43 πήγαμε στο 37-45 με το 3ο δεκάλεπτο να κλείνει στο 37-50. Στην 4η περίοδο οι Στιγκιντριακοί έφτασαν ως το 39-53 για να απαντήσουν οι Paltovic για το 44-53. Μετά την τελευταία διψήφια διαφορά στο 44-55 οι Paltovic έτρεξαν σερί 8-0 για το 52-55, αλλά οι Στιγκιντριακοί απάντησαν για το 52-59 παίρνοντας τη νίκη.

(Την ώρα δημοσίευσης του άρθρου δεν είχαν αναρτηθεί στατιστικά αγώνα.)

Κουλουβάχατα – El Chapu 89-44

Τα Κουλουβάχατα κέρδισαν την El Chapu με 89-44 με το ματς να έχει καλό ρυθμό από την αρχή του, 23-15 στο πρώτο δεκάλεπτο για τους πρωταθλητές, που με επιμέρους σκορ 17-10 στη 2η περίοδο πήγαν στο 40-25 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη τα Κουλουβάχατα βελτιώθηκαν και στην άμυνα και στην επίθεση, με 24-13 στην 3η περίοδο έφτασαν στο 64-38, ενώ το 25-6 του 4ου δεκαλέπτου έφερε το ματς στο τελικό 89-44.

Για τους νικητές ο Παπαδόπουλος είχε 22 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Καραγιάννης 20 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Κοκονίδης 19 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Κουμεντάκης 13 πόντους, ο Μπάιλαν 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ. Για την El Chapu ο Νταβος και ο Τσουφης είχαν από 12 πόντους, ο Ζαφειρόπουλος 11 πόντους.

Zeppelin – Santa Nionios 47-45

Οι Zeppelin κέρδισαν με 47-45 τον Santa Nionios με το ματς να ξεκινά με 5-2 από Τσαντζαλή και Παπαδάτο για να απαντήσει ο Λέγγας. Ο Λιάπης έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 7-4 με τον Santa Nionios να προσπερνά στη 2η περίοδο, 7-10 από τον Γιαννιώτη και τον Λέγγα. Ο Λιάπης με τον Ποζιόπουλο έφεραν το ματς στο 11-10, ενώ ο Ποζιός έγραψε το 15-12 για τους Zeppelin. Μετά την απάντηση του Μάργαρη ο Καζακίδης με τον Κουτσό σκόραραν για το 19-14 με το ημίχρονο να κλείνει από τον Μάργαρη στο 19-16. Στην επανάληψη ο Μπελεχάκης με τον Μάργαρη έφεραν το ματς στο 19-20, με τον Θωμά να απαντά. Ο Ριγόπουλος σκόραρε για το 23-25 με τον Santa Nionios να πηγαίνει στο 25-27 και το 28-30 λίγο μετά με τον Γιαννιώτη. Ο Αντωνίου απάντησε και ο Τσαντζαλής έφερε το ματς στο 33-33 για να κλείσει την περίοδο ο Γαλανόπουλος στο 33-35. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Λιάπης έφερε την ομάδα του στο 38-35, ενώ μετά το 40-38 ο Santa Nionios απάντησε για το 40-42 με τον Μάργαρη. Ο Ποζιός ισοφάρισε και με τον Παπαδάτο οι Zeppelin πήραν κεφάλι με 46-44 και 47-45 για να πάρουν τη νίκη στο τέλος.

Για τους νικητές ο Παπαδάτος είχε 12 πόντους, ο Λιάπης 13 πόντους, ο Ποζιός 7 πόντους. Για τον Santa Nionios ο Μάργαρης είχε 15 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Τσαμπουκος 9 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Λέγγας 8 πόντους.