Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Της έσπασε το αήττητο!

Της έσπασε το αήττητο!

Ο Ολυμπιακός έδειξε τα δόντια του στην ΤΣΣΚΑ την Πέμπτη στο ΣΕΦ, αφού την κέρδισε με 84-76 για την 6η αγωνιστική του Top-16 της Ευρωλίγκας, για να την πιάσει στην 1η θέση του ομίλου τους αναγκάζοντάς την στην πρώτη της φετινή ήττα στη διοργάνωση. Μια εβδομάδα μετά την μέτρια εμφάνιση στην Τουρκία, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν μεταμορφωμένοι και έδειχναν να έχουν απάντηση σε ό,τι κι αν προσπαθούσαν οι Ρώσοι. Μετά την 1η περίοδο ο Ολυμπιακός ήλεγξε τον αγώνα και έφτασε στη νίκη χωρίς να κινδυνεύσει στο τέλος. Καταπληκτικός ο Σπανούλης, πάρα πολύ καλοί ο Ντάνστον με τον Χάντερ, πολύ καλοί οι Λοτζέσκι, Σλούκας, Πρίντεζης.

Ο Ολυμπιακός ανάγκασε την ΤΣΣΚΑ στην πρώτη της ήττα στη φετινή Ευρωλίγκα μετά από 15 συνεχόμενες νίκες και τον Μίλος Τεόντοσιτς να πει μετά τον αγώνα ότι «ο Ολυμπιακός είναι το φαβορί για την Ευρωλίγκα». Ο Ολυμπιακός δέχτηκε αρκετούς πόντους από τους περιφερειακούς της ΤΣΣΚΑ και με καλά ποσοστά. Ντε Κολό, Τεόντοσιτς, Μαρκοϊσβίλι και Φριντζόν είχαν 52 πόντους με 18/29 σουτ εντός παιδιάς και 10/12 βολές. Όμως, είχαν και 8 λάθη (από 4 Ντε Κολό και Τεόντοσιτς), με την άμυνα του Ολυμπιακού να παίρνει τη μάχη στη ρακέτα.

Εκεί ο Καούν είχε 2 πόντους, ο Βορόντσεβιτς 5 με 1/7 σουτ, ο Ζοζούλιν 2, ο Κορόμπκοφ έμεινε άποντος, και μόνο ο Χάινς είχε 12 πόντους, αλλά με 5/11 σουτ, 3 μόλις ριμπάουντ (κανένα επιθετικό) συν 3 λάθη.

Ο Ολυμπιακός σούταρε με 49% στα δίποντα, 41% στα τρίποντα (51% και 50% η ΤΣΣΚΑ αντίστοιχα), είχε 31-29 ριμπάουντ (15-7 τα επιθετικά), οι ασίστ ήταν 18-15, τα κλεψίματα 11-7 και τα λάθη 12-16.

Σε ατομικό επίπεδο ο Ολυμπιακός είχε τον Σπανούλη σε εξαιρετική μέρα με 19 πόντους, 5 ασίστ, 9 κερδισμένα φάουλ με 5/12 σουτ, τον Χάντερ με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ με 6/8 σουτ, τον Ντάνστον με 5 πόντους, 2 κλεψίματα, 2 τάπες και 11 ριμπάουντ εκ των οποίων τα 8 επιθετικά, τον Πρίντεζη με 10 πόντους, τον Σλούκα με 8, τον Λοτζέσκι με 13 με 4/8 σουτ. Πήρε σκορ από όλους όσοι έπαιξαν εκτός του Πετγουέι (αγωνίστηκε μόλις 5:37 πριν φύγει τραυματίας με πόνους στη μέση).

Αυτό που «χτυπούσε» με πρώτη ματιά στο παιχνίδι ήταν το πόσο εύκολα έφτανε σε καλές επιλογές στην επίθεση ο Ολυμπιακός, αλλά και πόσο περισσότερο ανανέωνε επιθέσεις απέναντι στην ΤΣΣΚΑ που έπαιζε στο περισσότερο ματς με κοντά σχήματα για να ταιριάξει στην ταχύτητα των Πειραιωτών. Ο Ντάνστον έκανε πάρτι στη ρακέτα, με τον Ολυμπιακό να παίζει πολύ σωστά και γρήγορα στην επίθεση. Μετά το πολύ αγχωμένο πρώτο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες σχεδόν τριπλασίασαν τους πόντους τους στη 2η περίοδο, αφού στην πρώτη περίοδο είχαν 5/14 σουτ και 4 λάθη, ενώ στο 2ο δεκάλεπτο 12/19 σουτ και κανένα λάθος!

Η ΤΣΣΚΑ μπήκε με 2-6 στο ματς με Καούν και Μαρκοϊσβίλι, για να κάνει το 2-8 ο Φριντζόν. Ο Μάντζαρης με τον Σπανούλη απάντησαν για το 6-8, αλλά ο Τεόντοσιτς με τρίποντο έγραψε το 6-11 για να γράψει ο Χάινς το 9-15 πριν απαντήσει ο Χάντερ και λήξει η περίοδος στο 11-17.

Στη 2η περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε με Σλούκα και Χάντερ για το 16-19 για να κάνει ο δεύτερος με άλλους 4 πόντους το σκορ 20-22. Ο Λοτζέσκι με καλάθι και φάουλ έφερε τον Ολυμπιακό μπροστά με 23-22 με τον Πρίντεζη να γράφει το 25-22 ολοκληρώνοντας ένα 14-5 για τον Ολυμπιακό σε 4 λεπτά αγώνα στη 2η περίοδο. Ο Τεόντοσιτς με τρίποντο έδωσε ανάσα στην ΤΣΣΚΑ, 25-26 (στο τελευταίο προβάδισμα της ΤΣΣΚΑ στο ματς), αλλά ο Πρίντεζης με τον Λαφαγιέτ απάντησαν με τον ίδιο τρόπο για το 31-26. Ο Πρίντεζης έγραψε από τη γραμμή το 33-26, με τον Ντε Κολό να κρατά την ΤΣΣΚΑ, 35-30, πριν ο Κατσίβελης καρφώσει στον αιφνιδιασμό από κλέψιμο του Χάντερ και ο Μάντζαρης με τον Σπανούλη γράψουν τρίποντα για το 43-35 με τον Ντε Κολό να κλείνει το ημίχρονο στο 43-37.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός έκανε 3 λεπτά να σκοράρει, αλλά κράτησε την ΤΣΣΚΑ στους 2 πόντους στα πρώτα 4:45 της περιόδου για να προηγηθεί με 47-39. Ο Τεόντοσιτς έγραψε τρίποντο για το 47-42, με τον Σπανούλη να απαντά. Φριντζόν και Τεόντοσιτς κράτησαν την ΤΣΣΚΑ κοντά, 49-44 και 52-46, για να καρφώσει ο Χάινς για το 54-48 μετά το καλάθι του Σπανούλη. Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια με τον Λοτζέσκι έφτασε στο 59-49, για να απαντήσει η ΤΣΣΚΑ με 4/4 βολές από Βορόντσεβιτς και Ντε Κολό, με ένα καλάθι του Χάντερ στο ενδιάμεσο και ένα τρίποντο του Λοτζέσκι στο τέλος της περιόδου για τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς, 64-53.

Ο Ολυμπιακός έφτασε και στην 4η περίοδο με κάρφωμα του Χάντερ στο +11, 66-55, ενώ ο Σλούκας με τρίποντο έγραψε το 69-59 λίγο μετά. Φριντζόν και Τεόντοσιτς μείωσαν σε 69-66 στο πεντάλεπτο της περιόδου, αλλά η ΤΣΣΚΑ δεν μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο (τελευταίο προβάδισμα στο 25-26) και ο Ολυμπιακός και πάλι πήγε γρήγορα σε απόσταση ασφαλείας. Σλούκας και Λοτζέσκι έγραψαν το 73-66, με τον Σπανούλη να γράφει το 77-68 με 2:14 για το τέλος. Ο Τεόντοσιτς απάντησε με τρίποντο, ο Χάινς μείωσε σε 77-73 με τον Ολυμπιακό να χάνει την επόμενη επίθεση, αλλά τον Ντάνστον να παίρνει επιθετικό ριμπάουντ και φάουλ για το 78-73 με 1/2 βολές.

Η ΤΣΣΚΑ πήρε τάιμ άουτ αλλά έχασε την επίθεση, ο Σπανούλης έβαλε 2/2 βολές, 80-73, με τον Ντε Κολό να γράφει 1/2 για το 80-74 στα 50 δευτερόλεπτα. Νέα χαμένη επίθεση για τον Ολυμπιακό με την ΤΣΣΚΑ να έχει ήδη συμβιβαστεί με την ήττα αφού δεν έκανε φάουλ και οι «ερυθρόλευκοι» σούταραν ακριβώς στο τέλος του χρονομέτρου, νέο επιθετικό ριμπάουντ του Ντάνστον, 2/2 βολές και 82-74 στα 27 δευτερόλεπτα. Ο Φριντζόν μείωσε σε 82-76, με το ματς να κλείνει για τον Σπανούλη στο +8 για τον Ολυμπιακό, που πήρε και μια πολύ ωραία διαφορά.

Την τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου του Top-16 ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει τη Νίζνι στη Ρωσία. Θέλει οπωσδήποτε τη νίκη για να κρατηθεί μακριά από την 3η θέση στον όμιλο, αλλά και για να μείνει στο κυνήγι της πρωτιάς πάνω από την ΤΣΣΚΑ τώρα που την κέρδισε. Η Νίζνι κυνηγά ακόμα την τετράδα κι ας έχει μείνει 2 νίκες πίσω, οπότε δεν θα είναι αδιάφορη. Όμως, αν ο Ολυμπιακός ελέγξει το ρυθμό απέναντι σε μια ομάδα που θέλει να τρέχει σαν τρελή, τότε δεν έχει να φοβηθεί κάτι από τον αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 43-37, 64-53, 84-76.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πετγουέι, Χάντερ 12 (5ρ.), Ντάνστον 5 (11ρ. 2κλ. 2κ.), Σπανούλης 19 (1τρ. 5ασ.), Σλούκας 8 (2τρ. 2κλ.), Πρίντεζης 10 (1τρ. 2κλ.), Μάντζαρης 7 (1), Κατσίβελης 2, Λαφαγιέτ 6 (2τρ. 6ασ.), Ντάρντεν 2, Λοτζέσκι 13 (2τρ. 2κλ.).

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 13 (4ασ.), Τεόντοσιτς 20 (5τρ. 4ασ.), Φριντζόν 10, Νίκολς 3 (1), Μαρκοϊσβίλι 9 (1τρ. 4ρ. 3ασ.), Κορόμπκοφ, Ουίμς, Ζοζούλιν 2, Βορόντσεβιτς 5 (6ρ.), Καούν 2 (3ρ.), Χάινς 12 (3ρ.).