Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Πάρτι για Νανσί-Παρτιζάν σε βραδιά παιχταράδων!

Πάρτι για Νανσί-Παρτιζάν σε βραδιά παιχταράδων!

Η 4η αγωνιστική της Ευρωλίγκας ήταν τελικά μακράν η καλύτερη ως τώρα, καθώς είχε ένταση, πάθος και ντέρμπι στα περισσότερα παιχνίδια. Η Νανσί κέρδισε τη Λαμποράλ με 90-85 με τους Μπατούμ και Ακινγκμπαλά να κάνουν απίστευτα πράγματα στο παρκέ, κάνοντας ακόμα πιο δύσκολο το δρόμο του Ολυμπιακού για την πρόκριση.

Η Παρτιζάν έδειξε στη Ρεάλ ότι η χρονιά δεν θα είναι καθόλου εύκολη, κερδίζοντας με 80-79 στην εκπνοή, ενώ η Αρμάνι χρειάστηκε την τρομερή εμφάνιση του Φώτση για να κερδίσει με 76-81 τη Σαρλερουά. Διπλό και για τη Μακάμπι μέσα στην Τουρκία, με 72-79 επί της Εφές, με τον Φάρμαρ να είναι και πάλι ασταμάτητος.

Ο Τσακ Έιντσον ήταν ξανά ο γνωστός παίκτης-ορχήστρα στο ματς της Μπαρτσελόνα με τη Σιένα, με τους πρωταθλητές Ιταλίας να φεύγουν ταπεινωμένοι (92-75), ενώ η Ζαλγκίρις έκανε την πρώτη της νίκη επί της Μπαμπέργκ με 81-70 με τον Σόνι Ουίμς να είναι ο καλύτερος.

Α Όμιλος

Νανσί – Κάχα Λαμποράλ 90-85
(49-47)

Ακινγκμπαλά 26π. 7ρ. 5κ.φ., Μπατούμ 21π. 9ρ. 3ασ. 7κ.φ., Αμαγκού 16π. 5κ.φ., Μόρμαν 13π. 6ρ., Λίνεχαν 7π. 3ρ. 3ασ. // Τελέτοβιτς 24π. 13ρ. 3ασ. 6κ.φ., Σαν Εμετέριο 19π. 7ρ. 6ασ., Ρίμπας 9π. 5ρ. 3ασ., Σεραφάν 12π. 5ρ.

Μόνο τα στατιστικά του Ακίν Ακινγκμπαλά και του Νικολά Μπατούμ χρειάζεται κανείς για να πάρει μια ιδέα γιατί η Νανσί κέρδισε την Κάχα Λαμποράλ (πρώτη ήττα για τους Ισπανούς) και έκανε πολύ δύσκολο το δρόμο του Ολυμπιακού ως τους «16». Οι δυο τους έπαιξαν 78,5 λεπτά (!), είχαν 47 πόντους με 17/25 εντός παιδιάς, 16 ριμπάουντ, 12 κερδισμένα φάουλ και 65 ranking!

Η Νανσί μπήκε καλά στο ματς, είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημά του, αντέδρασε σωστά όταν η Λαμποράλ προσπέρασε με 51-52 και 58-59, έφτασε στο 76-67 για να δει στο 35ο λεπτό την αντίπαλό της να πλησιάζει στο 76-73. Τότε με 8-0 πήγε στο 84-73 και καθάρισε τον αγώνα, καθώς η Λαμποράλ δεν προλάβαινε πια να γυρίσει το ματς, όχι με τέτοια άμυνα. Έτσι πήγε χαμένη και η μεγάλη εμφάνιση του Τελέτοβιτς, που έκανε 29 ranking, αλλά στο ματς υπήρχαν… δυο παίκτες με υψηλότερη επίδοση!

Β Όμιλος

Ζαλγκίρις Κάουνας – Μπρόζε Μπαμπέργκ 81-70
(46-43)

Ουίμς 22π. 6ρ., Ράκοβιτς 12π. 6ρ., Πόποβιτς 13π. 3ρ. 3ασ. 5κ.φ., Λόσον 8π. 6κ.φ. // Σούπουτ 19π. 5ρ. 4κ.φ., Σλότερ 11π. 8ρ. 5κ.φ., Πλάις 8π. 4ρ.

Ντέρμπι ήταν το ματς, αλλά η Ζαλγκίρις μπόρεσε να πάρει τη νίκη, πρώτη της στη φετινή Ευρωλίγκα, με τον Σόνι Ουίμς να ξεχωρίζει στο παρκέ (22 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και έχοντας τον έλεγχο στο τέλος. Οι γηπεδούχοι πήγαν το ματς στα μέτρα τους από την αρχή, προηγήθηκαν 28-21, είδαν τους Γερμανούς να ισοφαρίζουν σε 43-43, αλλά πήγαν στο 53-45 και το 60-53 στο 30ο λεπτό. Η Μπαμπέργκ δεν τα παράτησε, μείωσε σε 64-62, αλλά τότε το καλάθι του Ουίμς πήγε το ματς στο 66-62 και ο Γιαφτόκας με τρομερό κάρφωμα έκανε το 70-64 για να καθαρίσει την μπουγάδα για την ομάδα του Τριφούνοβιτς.

Με τη νίκη αυτή η Ζαλγκίρις έπιασε την Μπαμπέργκ στην 4η θέση και έχει και την ισοβαθμία (τουλάχιστον ως το ματς του δεύτερου γύρου).

Γ Όμιλος

Αναντόλου Εφές – Μακάμπι Τελ Αβίβ 72-79
(35-38)

Μπάρατς 17π. 3ρ. 9κ.φ., Βούγιατσιτς 21π. 4κ.φ. (4/13τρ.), Ακιόλ 8π. 5ρ., Ιλιασόβα 9π. 6ρ. // Φάρμαρ 18π. 5ρ. 6ασ. 2κλ. 4κ.φ., Μπλου 15π. 4ρ., Μπουρστάιν 7π. 7ρ. 3ασ., Ελιάχου 12, Σχορτσανίτης 12π. 5ρ. 4κ.δ. (5/8δ. 2/6β.), Παπαλουκάς (1ρ. 2ασ.)

Χαρακτήρα έδειξε η Μακάμπι
μέσα σε μια πολύ δύσκολη έδρα, για να μείνει μόνη πρώτη στον όμιλο, αφήνοντας Ρεάλ, Εφές, Αρμάνι και Παρτιζάν όλες μαζί στο 2-2 σε μια κολασμένη κατάσταση ήδη από την 4η αγωνιστική του 3ου ομίλου. Οι Ισραηλινοί είχαν ξανά τον Φάρμαρ σε μεγάλη μέρα, 27 ranking έκανε, σε ένα ματς που έληξε 72-79 και οι δυο ομάδες μοίρασαν 43 ασίστ!

Η Μακάμπι είχε το προβάδισμα σχεδόν σε όλο το ματς, από τη στιγμή που πήγε από το 13-8 στο 13-14. Μετά προηγήθηκε με 35-38 στο ημίχρονο, 43-52 μετά το 25ο λεπτό, 53-59 στο 30ο λεπτό και 61-64 στο 34ο. Η Εφές μείωσε με τον Μπάρατς σε 67-68, με τους Φάρμαρ και Βούγιατσιτς να πηγαίνουν το ματς στο 70-70. Στα κρίσιμα ο Φάρμαρ είχε 4/4 βολές, ενώ η Εφές έβρισκε σίδερο. Όταν ο πολύ καλός στο ματς Μπουρστάιν έβαλε 2/2 βολές για το 70-76, ο αγώνας κρίθηκε, αφού λίγο πριν η Εφές είχε πετάξει το τρίποντο της ελπίδας στα σκουπίδια.

Παρτιζάν – Ρεάλ Μαδρίτης 80-79
(45-40)

Πέκοβιτς 20π. 3ρ. 7κ.φ., Μάτσβαν 16π. 12ρ. 3κ.φ., Λο 14π. 3ρ. 5ασ. 3κλ. 3κ.φ., Κέτσμαν 10π. 3κ.φ. // Κάρολ 21π. 5κ.φ., Λιουλ 13π. 4ρ. 5ασ. 4κ.φ., Ρούντι 13, Μίροτιτς 9π. 4ρ.

Η Ρεάλ δεν τα κατάφερε να περάσει από το Βελιγράδι, όπου η Παρτιζάν εξαργύρωσε τις 3 σημαντικές μετεγγραφές της, Πέκοβιτς, Μάτσβαν και Λο. Οι Σέρβοι σίγουρα θα χρειαστούν αυτή τη νίκη στη μάχη τους για την πρόκριση, γιατί πια μπήκαν για τα καλά σε αυτή, ενώ τα φαβορί έχουν ήδη αρχίσει να μην πατάνε γερά στα πόδια τους, με 4 ομάδες στο 2-2 και τη Σαρλερουά να ακολουθεί με 1-3.

Το ματς ήταν ντέρμπι, κλειστό στη μεγαλύτερη διάρκειά του, με την Παρτιζάν να μπαίνει με 14-3 στον αγώνα, ξετρελαίνοντας τον κόσμο της και τη Ρεάλ να αντιδρά ως το 22-19 με πρωταγωνιστή τον Κάρολ και τον Λιουλ. Οι Μαδριλένοι, μάλιστα, προσπέρασαν με 34-35, αλλά δεν έμειναν πολύ μπροστά, αφού στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι με τον Μάτσβαν και τον Πέκοβιτς ήταν στο 45-40.

Σκληρό ντέρμπι στην επανάληψη με τις ομάδες να περνούν αό το 47-47, το 53-54, το 55-61 και το 62-61 με Λούτσιτς και Κέτσμαν, ενώ η τεχνική ποινή στον Μπέγκιτς έδωσε 4/4 βολές στην Παρτιζάν και προβάδισμα 6 πόντων λίγο μετά. Όμως, ο Κάρολ συνέχιζε ασταμάτητος για το 72-73, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στο 78-78 με 41 δευτερόλεπτα να απομένουν. Ο Ρούντι έχασε λέι απ και έκανε φάουλ στον Λο για το 80-78 με 17 δευτερόλεπτα, ο Λιουλ μετά κέρδισε φάουλ, αλλά είχε 1/2 βολές, όμως πάλεψε για την κατοχή και το… βελάκι έδειξε Μαδρίτη. Όμως, το τρίποντό του εκτός ισορροπίας από τη γωνία στην εκπνοή δεν βρήκε στόχο και η Χάλα Πιονίρ πήρε «φωτιά» από τους πανηγυρισμούς!

Σπίρου Σαρλερουά – Αρμάνι Μιλάνο 76-81
(34-30)

Μαλέ 21π. 4ρ. 5κ.φ., Γκριν 12π. 8ρ., Χάμιλτον 7π. 5ρ. 3ασ., Μπεζίν 11π. 5κ.φ., Σενγκέλια 7π. 5ρ. // Φώτσης 19π. 4ρ. 1ασ. 1κλ. (3/4δ. 4/8τρ. 1/2β.), Μπουρούσης 11π. 2ρ. 2ασ. 1κλ. 5κ.φ. (5/7δ. 1/2β.), Γκαλινάρι 17π. 3ρ. 9κ.φ., Χέρστον 8π. 4ρ. 3ασ.

Απίστευτα σκληρό ματς αυτό ανάμεσα στη Σαρλερουά και την Αρμάνι, κάτι που δείχνουν και οι συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισε σε όλο τον αγώνα. Η Αρμάνι έφτασε πολύ κοντά στην ήττα, αλλά ο Νίκολας και ο Φώτσης πήραν το παιχνίδι πάνω τους και καθάρισαν στο τέλος.

Η διακύμανση του σκορ ήταν φοβερή, 9-8, 11-14, 15-14, 25-25, 34-30 στο ημίχρονο, 36-37, 44-44 λίγο μετά, με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα με 56-50 και 58-53 στο 30ο λεπτό για να φτάσουν με τον Μαλέ στο 61-53. Τότε μίλησε ο Τζακέτι, ο Χέρστον και ο Φώτσης για το 61-61 με 0-8 σερί, ενώ το τρίποντο του Φώτση έφερε το ματς στο 72-71 λίγο πιο μετά. Ο Νίκολας ισοφάρισε με δικό του τρίποντο στο 74-74, ο Φώτσης είχε 1/2 βολές μετά τις βολές του Γκαλινάρι (4/4 συνεχόμενες) για το σημαντικό προβάδισμα της Αρμάνι (74-79), που με δύο νέες βολές του Κουκ πήγε στο 76-81 και κέρδισε ένα πολύ δύσκολο ματς.

Δ Όμιλος

Μπαρτσελόνα – Μοντεπάσκι Σιένα 92-75
(40-28)

Έιντσον 22π. 6ρ. 4ασ. 3κλ., Εντόνγκ 15π. 7ρ., Λόρμπεκ 17π. 3ρ., Χουέρτας 7π. 9ασ. Ουάλας 7π. 4ρ. 4κ.φ. // ΜακΚάλεμπ 20π 3κ.φ., Λαβρίνοβιτς 13π. 8ρ. 3ασ. 3κ.φ., Ρακόσεβιτς 11π. 5ασ. 5κ.φ., Άντερσεν 12π. 4ρ., Ζήσης 3π. 2ρ. 1ασ. 1κλ. 3κ.φ. (1/1δ. 0/1τρ. 1/2β.), Καουκένας 10π. 3ασ. 4κ.φ.

Η Μπαρτσελόνα εμφανίστηκε πολύ καλύτερη από τη Σιένα, πιο έτοιμη, πιο σίγουρη και με πολύ πιο δυνατό ξεκίνημα για να κερδίσει το ντέρμπι του 4ου ομίλου χωρίς να προβληματιστεί. Οι «μπλαουγκράνα» ευτύχησαν να έχουν τον Έιντσον σε τεράστιο βράδυ, ενώ οι Εντόνγκ και Λόρμπεκ κέρδιζαν όλες τις μάχες στις 2 ρακέτες.

Η Σιένα έπαθε μπλακ άουτ στην αρχή, βρέθηκε να χάνει με 19-4 και από εκεί δεν μπόρεσε ποτέ να επιστρέψει όσο κι αν προσπάθησε. Το 19-12, με σερί 0-8, έγινε 24-12 στο δεκάλεπτο και 34-19 λίγο αργότερα με την ιταλική ομάδα να σκοράρει με το σταγονόμετρο και να βάζει όλους κι όλους 24 πόντους μέχρι το 18ο λεπτό. Το ημίχρονο βρήκε την Μπαρτσελόνα στο 40-28, αλλά η κατάσταση ουσιαστικά δεν άλλαξε ως το τέλος. Η 3η περίοδος κύλησε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, 49-36, 54-41 και 60-46 για να τελειώσει στο 63-50, ενώ όταν με τον Λαβρίνοβιτς να κερδίζει συνεχόμενες μονομαχίες η Σιένα μείωσε σε 75-68 δέχτηκε σερί 6-0 από Ναβάρο και Εντόνγκ για το 81-68 και το οριστικό «αντίο» στις όποιες ελπίδες νίκης είχε.