Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Νίκη παρά τις τάσεις αυτοχειρίας!

Νίκη παρά τις τάσεις αυτοχειρίας!

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 74-69 τον Ερυθρό Αστέρα στο ΟΑΚΑ για την 7η αγωνιστική του Top-16 της Ευρωλίγκας, με τους «πράσινους» να μπαίνουν καταπληκτικά στο ματς και να προηγούνται με 26-6 στην πρώτη περίοδο. Όμως, στη συνέχεια πέταξαν το καλό ξεκίνημα στα σκουπίδια, είδαν τον Ερυθρό Αστέρα να προσπερνά στο σκορ και χρειάστηκαν ένα 10-0 σερί στο τελευταίο πεντάλεπτο με ηγέτη τον Διαμαντίδη για να πάρουν τη νίκη και να μείνουν σε τροχιά δυάδας στον όμιλο!

Με τη νίκη αυτή ο Παναθηναϊκός πήγε στο 5-2 και είναι 2ος στον όμιλό του, ισόβαθμος με τη Μακάμπι, την οποία κέρδισε στο πρώτο ματς με 7 πόντους διαφορά και την οποία έχει μπροστά του τη συνέχεια μετά τη διακοπή. Η νίκη της Παρασκευής ήταν χρυσάφι, καθώς ήταν απέναντι σε μια ομάδα που είχε κερδίσει μόλις μία φορά και αν κέρδιζε τον Παναθηναϊκό θα τον έφερνε σε πολύ δύσκολη θέση.

Η ομάδα του Ιβάνοβιτς μπήκε στο ματς παίζοντας διαστημικό μπάσκετ, κρατώντας τον Ερυθρό Αστέρα στο μηδέν για 4:30 και στους 2 πόντους για 6:43 στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έληξε με τον Παναθηναϊκό στο 26-6. Όμως, δεν είχε συνέχεια, ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε να αλλάξει εντελώς το ρυθμό στη δεύτερη περίοδο, να δυσκολέψει τα τελειώματα του Παναθηναϊκού και να κρατήσει τους αντιπάλους του στους 11 πόντους, για να πλησιάσει στους 8 στο ημίχρονο. Η 3η περίοδος ανήκε στον Μαριάνοβιτς που είχε 15 πόντους με 7/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ στο δεκάλεπτο, βάζοντας όσους πόντους είχε όλος ο Παναθηναϊκός, που δεν είχε τρόπο να τον σταματήσει.

Έτσι, ο Ερυθρός Αστέρας πλησίασε στο 52-51, για να προσπεράσει με 52-53 λίγο μετά, ολοκληρώνοντας ένα 24-47 μετά το αρχικό 28-6 στο ματς! Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω και με 60-65 λίγο αργότερα με λιγότερα από 3:30 στο ρολόι. Κάπου εκεί μίλησε ο Διαμαντίδης που έγραψε ένα τρίποντο, έδωσε μια ασίστ στον Σλότερ (5 πόντοι στο σερί), έβαλε και 2 βολές για ένα 10-0 του Παναθηναϊκού σε 2 αγωνιστικά λεπτά, που τον έφερε στο 70-65 να ελέγχει και πάλι την κατάσταση.

Βέβαια, το θρίλερ δεν είχε τελειώσει, καθώς μετά από άστοχη επίθεση του «τριφυλλιού» στα 21 δευτερόλεπτα με το σκορ στο 72-69, ο Παναθηναϊκός επέλεξε να μην κάνει φάουλ, με αποτέλεσμα ο Ουίλιαμς να βρει ένα αρκετά καλό τρίποντο, ευτυχώς για τον Παναθηναϊκό άστοχο, στα 6 δευτερόλεπτα για το φινάλε.

Ο Παναθηναϊκός είχε 46% στα δίποντα, 28% στα τρίποντα στο ματς (57% και 17% αντίστοιχα ο Ερυθρός Αστέρας), τα ριμπάουντ ήταν 31-47 (με τα επιθετικά 13-17), οι ασίστ 17-14, τα κλεψίματα 16-4 και τα λάθη 8-20. Ουσιαστικά τη διαφορά την έκαναν λάθη και κλεψίματα (η άμυνα, δηλαδή, του Παναθηναϊκού), σε ένα ματς που οι παίκτες του Ιβάνοβιτς έχασαν τα ριμπάουντ (σίγουρα σε αυτό μέτρησε και το γεγονός ότι ο Φώτσης δεν ήταν 100% και έπαιξε μόλις 13 λεπτά).

Ο Διαμαντίδης ήταν μακράν ο καλύτερος για την ομάδα του, έπαιξε 32 λεπτά, είχε double double με 11 πόντους και 10 ασίστ, πρόσθεσε και 4 ριμπάουντ συν 4 κλεψίματα, έκανε τη διαφορά και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Από κοντά και ο Γκιστ με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα, ενώ ο Σλότερ είχε 16 πόντους και 3 ασίστ, ανάμεσά τους και αρκετά κρίσιμα καλάθια. Πολύ καλός και ο Μπατίστα με 13 πόντους, ενώ βοήθησε και ο Νέλσον. Δεν βρήκαν ρυθμό στην επίθεση Γιάνκοβιτς, Μαυροκεφαλίδης, Μπλουμς, με τον Φώτση να βοηθά στο τέλος ιδίως αμυντικά, αφού ο Ιβάνοβιτς από τα 13 λεπτά που τον χρησιμοποίησε (είχε πρόβλημα στη μέση), τα 9 ήταν στα τελευταία 13 του αγώνα.

Απ’ τον Ερυθρό Αστέρα τα περισσότερα προβλήματα τα δημιούργησε ο Μαριάνοβιτς, που είχε 17 πόντους και 10 ριμπάουντ με 8/8 σουτ, τους 15 πόντους και τα 5 ριμπάουντ στο 3ο δεκάλεπτο! Από εκεί και πέρα ο Τζένκινς κουβάλησε την ομάδα του, με τον Μίτροβιτς να είναι πολύ καλός παρά τα φάουλ που φορτώθηκε. Οι υπόλοιποι, πλην του Τέγιτς, κινήθηκαν στη μετριότητα, ο Ουίλιαμς είχε 10 πόντους, αλλά με 2/10 σουτ και 7 λάθη, ο Κάλινιτς με τον Μπλάζιτς έμειναν στους 2 πόντους έκαστος, ο Ζίρμπες βοήθησε μόνο στα ριμπάουντ, ο Λάζιτς είχε 2 πόντους.

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό. Με Γκιστ, Διαμαντίδη και Σλότερ μπήκε με 9-0 στο ματς, ενώ μετά την απάντηση του Μίτροβιτς, ο Γκιστ, ο Σλότερ και ο Μπατίστα τον έφεραν στο 18-2. Ο Ερυθρός Αστέρας φάνηκε να σταματά την αιμορραγία για λίγο, 18-6 με τον Μαριάνοβιτς, αλλά ο Σλότερ με τον Διαμαντίδη έγραψαν το 26-6 σε ένα δεκάλεπτο που ο Παναθηναϊκός είχε 10/18 σουτ, 2 λάθη και 6 ασίστ, ενώ ο Ερυθρός Αστέρας 3/14 σουτ, 9 λάθη και 1 ασίστ.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε και στο 28-6 στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου, αλλά ο Τζένκινς άρχισε να ξεκολλά την ομάδα του, 28-13 πριν απαντήσει ο Νέλσον με ντράιβ. Ο Ζίρμπες με τον Ουίλιαμς μείωσαν τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή με 4 λεπτά για το ημίχρονο (σε λιγότερο από 6 λεπτά ο Ερυθρός Αστέρας πήγε από το -22 στο -9) με τον Τέγιτς και τον Ζίρμπες να γράφουν το 31-25. Ο Μπατίστα απάντησε για το 35-29, με τον Νέλσον να σκοράρει ακριβώς στην εκπνοή του ημιχρόνου για το 37-29.

Η ανατροπή ολοκληρώθηκε στην 3η περίοδο, παρότι ο Παναθηναϊκός μπήκε με τον Μπατίστα για το 41-29. Ο Ουίλιαμς έδωσε το σύνθημα, ο Μπατίστα απάντησε για το 47-34 (και δεν ξανασκόραρε στα τελευταία 17 λεπτά του ματς) για να αρχίσει κάπου εκεί ο Μαριάνοβιτς το πάρτι στη ρακέτα του Παναθηναϊκού. Από το 47-34 μέχρι το 52-51 έβαλε 15 πόντους, με τον Παναθηναϊκό να χάνει και την αυτοκυριαρχία του στην επίθεση στο ίδιο διάστημα, με αποτέλεσμα ένα κακό φίνις στο δεκάλεπτο.

Ο Τέγιτς σκόραρε στην 4η περίοδο για το 52-53 και την πλήρη ανατροπή του σκηνικού, αλλά ο Παναθηναϊκός, αν και άργησε, αντέδρασε σωστά. Ο Νέλσον έγραψε το 57-55 και ο Φώτσης το 60-58, για να γράψει ένα 0-7 ο Ερυθρός Αστέρας με τον Λάζιτς και τον Τζένκινς για το 60-65 με 3:30 λεπτά στο ρολόι. Ο Σλότερ απάντησε, ο Διαμαντίδης έγραψε τεράστιο τρίποντο για το 65-65, ο Παναθηναϊκός έβγαλε την άμυνα και ο Σλότερ σκόραρε κι αυτός για τρεις πόντους, 68-65, με τον Γκιστ να κλέβει από τον Μαριάνοβιτς, 70-65 από 2/2 βολές του Διαμαντίδη με 1:33 για το τέλος.

Τζένκινς και Γιάνκοβιτς αντάλλαξαν ζευγάρια βολών στα 59 δευτερόλεπτα, για να γράψει 2/2 δικές του ο Ουίλιαμς στα 47. Ο Παναθηναϊκός έχασε την επίθεση, αλλά το σουτ του Ουίλιαμς ήταν άστοχο και ο Γκιστ από το ριμπάουντ τροφοδότησε στην άλλη πλευρά τον Σλότερ που έγραψε το τελικό 74-69.

Η Ευρωλίγκα έχει διακοπή για μία εβδομάδα τώρα, επόμενο παιχνίδι για τον Παναθηναϊκό στη διοργάνωση είναι αυτό με αντίπαλο τη Μακάμπι εκτός έδρας, στις 26 Φεβρουαρίου, σε ένα ματς που αν οι «πράσινοι» κερδίσουν, θα έχουν κάνει το μεγαλύτερο άλμα για τη 2η θέση του ομίλου. Με τη Μακάμπι είναι ισόβαθμοι, σε κάθε περίπτωση πρέπει να διαφυλάξουν το +7 από το πρώτο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 26-6, 37-29, 52-51, 74-69.

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Σλότερ 16 (2τρ. 3ασ.), Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτς 6 (1τρ. 4ρ.), Φώτσης 3 (1τρ. 5ρ.), Νέλσον 7, Μαυροκεφαλίδης 6, Διαμαντίδης 11 (3τρ. 4ρ. 10ασ. 4κλ.), Γκιστ 12 (1τρ. 5ρ. 6κλ.), Μπατίστα 13 (3ρ.), Μπλουμς.

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονγιτς): Ουίλιαμς 10 (2), Μίτροβιτς 8 (9ρ. 3ασ.), Λάζιτς 2 (4ρ.), Μπλάζιτς 2, Κάλινιτς 2 (4ασ.), Μαριάνοβιτς 17 (10ρ.), Τέγιτς 7 (4ρ.), Τζένκινς 17 (1), Ζίρμπες 4 (9ρ.).