Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Το έχασε στις λεπτομέρειες

Το έχασε στις λεπτομέρειες

Πάλεψε ο Παναθηναϊκός στο Ισραήλ με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, αλλά ηττήθηκε με 73-70 στο τέλος του αγώνα για την 8η αγωνιστική του Top-16 της Ευρωλίγκας. Οι «πράσινοι» έφεραν το ματς στα μέτρα τους, αλλά δεν κατάφεραν να το κερδίσουν στο τέλος, με το χαμένο λέι απ του Γιάνκοβιτς περίπου ένα λεπτό πριν το φινάλε και το φάουλ που ακολούθησε, να κρίνουν την αναμέτρηση. Στο 5-3 ο Παναθηναϊκός, κράτησε τη διαφορά από τη Μακάμπι, που βρίσκεται στη 2η θέση του ομίλου και το 6-2.

Ο Παναθηναϊκός είδε τη Μακάμπι να μπαίνει καλύτερα στο ματς, στο πρώτο ημίχρονο οι Ισραηλινοί ήλεγξαν το ματς και τη διαφορά, αλλά στην επανάληψη η ομάδα του Ιβάνοβιτς είχε τον πρώτο λόγο και γύρισε το ματς, ελέγχοντας το ρυθμό και αναγκάζοντας τη Μακάμπι να παίξει στο πέντε εναντίον πέντε περισσότερο απ’ ότι στο τρανζίσιον που της αρέσει.

Οι «πράσινοι» σούταραν με 42% στα δίποντα και με 36% στα τρίποντα (48% και 29% αντίστοιχα η Μακάμπι), τα ριμπάουντ ήταν 44-33 (με τα επιθετικά στο 14-9), οι ασίστ στο 16-15, τα κλεψίματα στο 7-3 και τα λάθη 15-12.

Ο Παναθηναϊκός θυσίασε τα ριμπάουντ παίζοντας 36 λεπτά με τον Γκιστ στο παρκέ ως πεντάρι για να προλαβαίνει τους ψηλούς των Ισραηλινών στην ταχύτητα (15 λεπτά ο Μπατίστα, 1 λεπτό ο Μαυροκεφαλίδης στο ματς), χαρακτηριστικό είναι ότι ο Μπατίστα είχε 6 ριμπάουντ και ήταν 1ος ριμπάουντερ του Παναθηναϊκού, ενώ κανείς άλλος δεν πήρε πάνω από 4.

Από εκεί και πέρα, οι «πράσινοι» με το σχήμα που προτίμησαν, αναγκάστηκαν να παίξουν και πιο περιφερειακά απ’ όσο θα έπρεπε, έκαναν 31 δίποντα στο ματς και 33 τρίποντα. Το 36% στα σουτ τριών πόντων ήταν καλό, αλλά όχι τόσο καλό ώστε το αποτέλεσμα να δικαιώσει την επιμονή τους σε αυτά. Όμως, η έλλειψη παιχνιδιού στο ποστ φάνηκε αρκετά στο ματς, αφού ο Παναθηναϊκός πήρε λίγα από τη ρακέτα (και ακόμα λιγότερα από αυτά προέρχονταν από τους ψηλούς του), ενώ το γεγονός ότι έμενε έξω από τα 6.75 δεν του χάρισε και πολλές βολές στο ματς, μόλις 11 στα 40 λεπτά (11 βολές με 22 κερδισμένα φάουλ).

Βέβαια, όλα αυτά θα μπορούσαν να μην έχουν νόημα, ή να έχουν ενταχθεί διαφορετικά στη συζήτηση, αν ο Γιάνκοβιτς είχε βάλει το λέι απ μετά την πολύ ωραία ενέργεια που έκανε με 1:06 για το τέλος, ή αν ο Σλότερ είχε βάλει την επόμενη επίθεση. Ο Παναθηναϊκός έκανε φάουλ μετά το άστοχο λέι απ του Γιάνκοβιτς, θεωρώ λανθασμένα, καθότι αν έβγαζε την άμυνα θα είχε 3 πόντους διαφορά και 45 δευτερόλεπτα στο ρολόι, ενώ και καλάθι να δεχόταν θα είχε πάλι 45 δευτερόλεπτα για να αντιδράσει από το -5.

Οι δυο αυτές χαμένες επιθέσεις στοίχισαν τη νίκη στον Παναθηναϊκό, παρότι η Μακάμπι έκανε… ό,τι μπορούσε στο φινάλε για να χάσει το ματς. Μου φάνηκε λίγο περίεργο που με το ματς στους 5 πόντους στα 19 δευτερόλεπτα ο Ιβάνοβιτς επέλεξε να πάει μόνο για τη διαφορά και όχι για τη νίκη, με τον Παππά να κρατά την μπάλα και να σουτάρει 3 δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή του ματς. Φοβήθηκε περισσότερο το να χάσει το +7 του πρώτου ματς, απ’ ότι θεώρησε ότι μπορεί να πάει για το διπλό. Σίγουρα η λογική έτσι έλεγε, αλλά θα περίμενα να το κυνηγήσει λίγο περισσότερο ο Παναθηναϊκός και να μην πάει τόσο εκ του ασφαλούς, ίσως γιατί έτσι μας είχε συνηθίσει τόσα χρόνια (και το φάουλ στα 19 δευτερόλεπτα άλλο έδειχνε ότι θα ακολουθήσει). Το τάιμ άουτ του Γκούντες δεν είχε κανένα νόημα (είχε εύκολη πάσα για να λήξει το ματς, ο Παναθηναϊκός δεν πίεζε), το μόνο που κατάφερε ήταν να χάσει η ομάδα του την μπάλα και να είναι τυχερή που με 3 δέκατα για το τέλος ο Παναθηναϊκός δεν πρόλαβε να πάρει ένα καλό σουτ για την ισοφάριση.

Σε ατομικό επίπεδο ο Γιάνκοβιτς ήταν ο καλύτερος του Παναθηναϊκού με 16 πόντους με 4/6 τρίποντα, ο Διαμαντίδης ήταν πολύ καλός με 9 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ο Γκιστ επίσης, με 12 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Παππάς βοήθησε πολύ στην επίθεση με 15 πόντους και 3 ασίστ, αλλά θα μπορούσε να έχει παίξει λίγο παραπάνω από τα 20:30 που αγωνίστηκε. Καλός και ο Φώτσης, αλλά ως εκεί, αφού ο Σλότερ είχε 2/9, ο Μαυροκεφαλίδης έπαιξε 1 λεπτό με 0/3 σουτ, ο Μπλουμς έμεινε άποντος, ο Μπατίστα στα 15 λεπτά πήρε 2 σουτ, ο Λαβάλ έμεινε άποντος.

Απ’ την άλλη, ο Πάργκο δημιούργησε πολλά προβλήματα με 16 πόντους, ο Λίνχαρτ είχε 4 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 2 τάπες, Οχαγιόν, Αλεξάντερ και Τάιους από 10 πόντους, με τον Τάιους να ήταν πιθανότατα ο καλύτερος της Μακάμπι στο ματς, ίσως μαζί με τον Αλεξάντερ.

Ο Παναθηναϊκός έβαλε 4 πόντους στα πρώτα 3,5 λεπτά του αγώνα, αλλά κράτησε τη Μακάμπι στους 6, με τον Γκιστ να γράφει το 6-8 για να ισοφαρίσει ο Τάιους. Η Μακάμπι με τον Χέινς και τον Αλεξάντερ έφτασε το σερί της στο 8-0 για το 14-8, αλλά ο Διαμαντίδης με τον Παππά και τον Γκιστ απάντησαν με 0-8 για τον Παναθηναϊκό, 14-16. Ο Κόεν με 6 συνεχόμενους πόντους έφερε το ματς στο 22-17 στο τέλος της περιόδου με τη Μακάμπι να πηγαίνει στο 26-17 στο επόμενο δεκάλεπτο με τον Τάιους, ολοκληρώνοντας ένα 10-0 σερί. Ο Παναθηναϊκός την κράτησε άποντη για τρία λεπτά, αλλά δεν μπορούσε να βρει ρυθμό στην επίθεση, πήρε σκορ μόνο από ένα λέι απ του Φώτση. Ο Ραντλ και ο Κοέν έφεραν άλλες δύο φορές τη διαφορά στους 9 πόντους, με τον Γιάνκοβιτς και τον Παππά να απαντούν με τρίποντα για το 32-27, πριν ο Ραντλ σκοράρει για το 36-27 και ο Πάργκο δώσει διψήφια διαφορά στη Μακάμπι, 38-27, για πρώτη και τελευταία φορά στο ματς.

Στα τελευταία 2:30 του ημιχρόνου είχαμε μόνο ένα τρίποντο από τον Γιάνκοβιτς που έκλεισε το πρώτο μέρος στους 8 πόντους, ενώ ο Γιάνκοβιτς μπήκε με άλλο ένα τρίποντο και στην επανάληψη για το 38-33. Ο Πάργκο απάντησε με τον ίδιο τρόπο, αλλά το 4ο τρίποντο του Γιάνκοβιτς στο ματς έφερε το παιχνίδι στο 41-36. Ο Διαμαντίδης μείωσε περισσότερο, 41-38, και λίγο μετά στο 43-41, μετά τις βολές του Τάιους. Ο Παναθηναϊκός ήλεγχε το ματς πια στην επανάληψη και μαζί με αυτό και το ρυθμό της Μακάμπι.

Μπορεί να μην πέρασε μπροστά, αλλά πια βρισκόταν σε απόσταση σουτ από τους Ισραηλινούς. Ο Γκιστ και ο Σλότερ μείωσαν σε 45-43 και 48-46, με τον Παππά να γράφει το 52-49 και τον Οχαγιόν να απαντά για το +5 της Μακάμπι πριν ο Παππάς κλείσει την 3η περίοδο στο 54-52. Ο Φώτσης απάντησε με τρίποντο στο τρίποντο του Οχαγιόν στο 4ο δεκάλεπτο για το 57-55, ενώ το τρίποντο του Μποχωρίδη έφερε το ματς στο 59-58.

Κάπου εκεί ο Παναθηναϊκός έδειξε να χάνει την αυτοσυγκέντρωσή του στο πεντάλεπτο της 4ης περιόδου. Ένα τρίποντο από τον Οχαγιόν κι ένα καλάθι του Σμιθ από επιθετικό ριμπάουντ έγραψαν το 64-58 για τη Μακάμπι. Όμως, ο Γιάνκοβιτς με τον Φώτση απάντησαν αμέσως, το τρίποντο του δεύτερου μείωσε στον πόντο, 64-63. Ο Ραντλ απάντησε για το 68-63, με τον Γκιστ να μειώνει σε 68-65 και το ματς να φτάνει στο 69-66 από 1/2 βολές του Διαμαντίδη με 1:49 για το τέλος. Στη συνέχεια είχαμε το άστοχο λέι απ του Γιάνκοβιτς και τις 2/2 βολές του Αλεξάντερ για το 71-66, για να αστοχήσει ο Σλότερ στα 43 δευτερόλεπτα και να βάλε 2/2 βολές ο Γκιστ στα 24 μετά από την άμυνα του Παναθηναϊκού, 71-68. Οι «πράσινοι» έκαναν φάουλ στα 19 δευτερόλεπτα για το 73-68, με τον Παππά να βάζει καλάθι στα 3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Η συνέχεια λέει Μπαρτσελόνα για τον Παναθηναϊκό στις 5 Μαρτίου. Με τους «πρασίνους» να κυνηγούν τη 2η θέση του ομίλου, το ματς αυτό είναι κομβικής σημασίας. Ο Παναθηναϊκός θα αρχίσει να νιώθει πολύ πιο ήρεμος και σίγουρος για την πρώτη τριάδα αν κερδίσει με πάνω από 4 πόντους διαφορά, καθότι θα βάλει τους Καταλανούς μία νίκη συν τη διαφορά πόντων στην ισοβαθμία από κάτω του. Μετά θα κυνηγά πια τη Μακάμπι, από την οποία απέχει μια νίκη, αλλά έχει το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 38-30, 54-52, 73-70.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Γκούντες): Πάργκο 16 (1τρ. 3ρ.), Χέινς 2 (5ασ.), Σμιθ 7 (1τρ. 4ρ.), Ραντλ 6 (4ρ. 5ασ. 2κλ.), Λίνχαρτ 4 (10ρ. 2ασ. 3κλ.), Τάιους 10 (5ρ.), Κόεν 8 (1), Οχαγιόν 10 (2τρ. 4ρ.), Αλεξάντερ 10 (5ρ.).

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Σλότερ 5 (1τρ. 2ασ.), Μποχωρίδης 3 (1), Γιάνκοβιτς 16 (4τρ. 2ασ.), Φώτσης 8 (2), Παππάς 15 (2τρ. 3ασ.), Μαυροκεφαλίδης (3ρ.), Διαμαντίδης 9 (2τρ. 4ρ. 6ασ. 2κ.), Γκιστ 12 (4ρ. 7κ.φ.), Μπατίστα 2 (6ρ. 6κ.φ.), Μπλουμς, Λαβάλ (4ρ.).