Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Μεγάλες νίκες για Παλαίμαχους, Lazers!

Μεγάλες νίκες για Παλαίμαχους, Lazers!

Οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων έσπασαν το αήττητο της Μαύρης Θύελλας κερδίζοντάς την με 66-60 για την 7η αγωνιστική του 1ου ομίλου του Challenge League του “Πάνος Ζαχαρογιάννης”. Η Rep-eat συνέχισε αήττητη κερδίζοντας με 59-39 τους Σουβλέηκερς, ενώ οι Lazers νίκησαν με 54-51 τους C-Drifters για την 3η τους νίκη. Τέλος, η Allsafe B.C. επικράτησε με 63-40 των Κλαρινογαμπρών.

Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων – Μαύρη Θύελλα 66-60

Οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων κέρδισαν τη Μαύρη Θύελλα με 66-60 με το ματς να ξεκινά από τον Νίκα με 5-2 για τους νικητές για να τους φέρουν ο Κουντουρης με τον Σαρικάκη στο 13-5. Η Μαύρη Θύελλα απάντησε για το 15-9, με τον Σαρικάκη να κλείνει την περίοδο στο 19-9, πριν οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων φτάσουν στο 22-11 και το 24-13 με τον Κουντουρη στο 2ο δεκάλεπτο. Η διαφορά ανέβηκε και πάνω από τους 11 πόντους στη συνέχεια, με τον Ζήση Γ. και τον Αλεξόπουλο να απαντούν για το 30-20 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Αλεξόπουλος με τον Κοτσίφη μείωσαν σε 37-29 μετά το καλάθι του Νίκα, με τον Σαρικάκη να απαντά. Ο Βαμβακάς έφερε το ματς στο 39-34, ενώ ο Κουρτης ήταν που σκόραρε για το 45-42, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 47-43. Η Μαύρη Θύελλα πλησίασε σε 52-49 στην 4η περίοδο, για να ισοφαρίσει λίγο μετά, πριν οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων φτάσουν στο 60-55. Ο Κούρτης απάντησε για το 60-57, αλλά ένα 6-0 από τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων έκρινε τον αγώνα.

Για τους νικητές ο Νίκας είχε 30 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Σαρικάκης 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Κουντουρης 12 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για τη Μαύρη Θύελλα ο Κουρτης είχε 18 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Κοτσίφης 13 πόντους.

C-Drifters – Lazers 51-54

Οι Lazers κέρδισαν τους C-Drifters με 51-54 μετά από σκληρό ντέρμπι. Το ματς ξεκίνησε με 6-10 για τους νικητές με τον Τσουμο, για να απαντήσει ο Κουτέλας για το 11-10 της ομάδας του, με τον Χριστοδούλου να κλείνει το δεκάλεπτο στο 13-12. Στην επανάληψη ο Καρακώστας με τον Γιαννούλη έφεραν το ματς στο 13-19 και το 17-24 για τους Lazers, με τον Ζαφειράκη να απαντά για το 20-24 και την ισοφάριση σε 24-24 λίγο αργότερα, με τον Λαναρα να κλείνει το ημίχρονο στο 26-24 για τους C-Drifters. Στην επανάληψη ο Τσαγκουρνος έγραψε το 28-24, ο Τσουμος απάντησε, με τον Κουτέλα να γράφει το 32-27. Ο Στεριόπουλος με τον Γιαννούλη και τον Χριστοδούλου ισοφάρισαν τον αγώνα σε 35-35, με το 3ο δεκάλεπτο να κλείνει στο 42-36 από τον Ζαφειράκη για τους C-Drifters. Ο Στεριόπουλος μείωσε σε 46-43, ενώ ο Νικολάου ήταν που έφερε το ματς στον πόντο για να σκοράρει ο Τσουμος για το 48-50 της ομάδας του λίγο μετά. Ο Κουτέλας ισοφάρισε σε 50-50, οι C-Drifters πήραν προβάδισμα με 51-50, αλλά ο Τσουμος απάντησε για το 51-52, με τον Χριστοδούλου να σφραγίζει τη νίκη των Lazers στο 51-54.

Για τους νικητές ο Τσουμος είχε 12 πόντους, ο Νικολάου 9 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Χριστοδούλου 8 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τους C-Drifters ο Κουτέλας είχε 19 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Ζαφειράκης 15 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Τσαγκουρνος 11 πόντους.

Rep-eat – Σουβλέηκερς 59-39

Η Rep-eat κέρδισε με 59-39 τους Σουβλέηκερς με το ματς να ξεκινά καλύτερα για τους Σουβλέηκερς που με τον Κοκοτίνη και τον Μαργουτα προηγήθηκαν με 2-8 στην αρχή. Η Rep-eat απάντησε για το 10-12 με τον Κουτσαριδη και τον Κακιωνη, για να σκοράρουν οι Σουβλέηκερς για το 10-14 και το 12-16 του δεκαλέπτου με τον Έξαρχο, μετά τις βολές του Λατανη. Στη 2η περίοδο ο Μαμάκος έφερε το ματς στο 15-16, με τον μαργουτα και τον Βάσση να απαντούν για το 15-20. Ο Έξαρχος έφερε την ομάδα του στο 17-24, για να απαντήσει ο Νικολόπουλος για το 24-26. Ο Βάσσης κράτησε μπροστά την ομάδα του με τον Κονδύλη να κλείνει το ημίχρονο στο 26-28. Στην επανάληψη οι Σουβλέηκερς σκόραραν για το 26-30, με τον Λατανη να ισοφαρίζει τον αγώνα και τον Μαυρομάτη να δίνει το τελευταίο προβάδισμα στους Σουβλέηκερς, 30-32. Ακολούθησε ένα 10-0 της Rep-eat με τον Λατανη, τον Κακιωνη και τον Κονδύλη για το 40-32, πριν το διακόψει ο Βάσσης. Ο Λατανης έφερε το ματς στο 44-34, με τον Κονδύλη να γράφει το 46-34. Μετά την απάντηση του Μαργουτα, ο Κακιώνης και ο Μαραγιάννης σκόραραν για ένα 13-0 της Rep-eat ως το 59-36.

Για τους νικητές ο Κακιώνης είχε 17 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Λατανης 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και ο Κονδύλης 9 πόντους και 16 ριμπάουντ. Για τους Σουβλέηκερς ο Βάσσης είχε 10 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Μαργουτας 9 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Allsafe B.C. – Κλαρινογαμπροί 63-40

Η Allsafe B.C. κέρδισε με 63-40 τους Κλαρινογαμπρούς με το ματς να ξενικά με 5-5 πριν τρέξουν οι νικητές ένα σερί 9-0 για το 14-5 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη 2η περίοδο η Allsafe B.C. έφτασε ως το 25-7 πριν απαντήσουν οι Κλαρινογαμπροί, για να πάμε το 31-13 και το 35-15 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη η Allsafe B.C. έφτασε από το 41-17 στο 50-25 και το 52-25 στο 30ο λεπτό για να πάει από το 55-30 στο 59-30 στο 4ο δεκάλεπτο. Οι Κλαρινογαμπροί απάντησαν για το 60-33 και το 63-40 στο τέλος του ματς.

Για τους νικητές ο Ψυριδης είχε 16 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Μπαλης 13 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Γιαγλογλου 11 πόντους. Για τους Κλαρινογαμπρούς ο Γουρνελος είχε 23 πόντους και 7 ριμπάουντ.