Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Νίκες για Άφοβο, Byron Celtics!

Νίκες για Άφοβο, Byron Celtics!

Ο Άφοβος Σεπολίων συνέχισε την πολύ καλή του πορεία στον 3ο όμιλο του Α1, αφού κέρδισε με 47-41 σε εξ αναβολής ματς της 6ης αγωνιστικής τους Havalakers. Οι Byron Celtics επικράτησαν σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική με 56-47 επί των Faiters, ενώ οι Αστέρες B.C. κέρδισαν με 58-42 τους Byron Celtics για την 7η αγωνιστική.

Havalakers – Άφοβος Σεπολίων 41-47

Ο Άφοβος Σεπολίων κέρδισε τους Havalakers με 41-47 με το ματς να ξεκινά με 2-5 για τους νικητές με Λοράνδο και Τραϊφορο για να απαντήσει ο Μπαχας για το 5-5. Ο Καραντζούνης με τον Σπυριδωνάκο έφερε το ματς στο 5-11, ενώ ο Καρουτας σκόραρε για το 7-13, με τον Μανουζα Ζ. να απαντά για το 11-13 και το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Μαζιώτη. Στην 2η περίοδο ο Λοράνδος έφερε το ματς στο 11-18, ενώ μετά το καλάθι του Μανωλίτση, ο Άφοβος Σεπολίων με τον Καραντζούνη και τον Λοράνδο έφτασε στο 15-25. Οι Havalakers αντέδρασαν και με τον Περρή, τον Μανουζα Ζ. και τον Κόκκινο έκλεισαν το ημίχρονο στο 21-25. Στην επανάληψη ο Μανουζας Ζ. έφερε το ματς στο 23-28 μετά από καλάθι του Καραντζούνη, αλλά ο τελευταίος, μαζί με τον Ντούβα, σκόραραν για το 23-32. Ο Μανωλίτσης με τον Περρή αντέδρασαν για να μειώσουν οι Havalakers σε 30-34, με τον Μαζιώτη να κλείνει το δεκάλεπτο στο 30-37. Ο ίδιος με τον Γιαννόπουλο έφεραν την ομάδα τους στο 30-41 στην 4η περίοδο, αλλά ο Havalakers δεν παράτησαν τη μάχη, με σερί 11-2 από τον Κοζομπόλη, τον Περρή και τον Μανουζα Ζ. έφτασαν ως το 41-43. Όμως, ο Ντουβας και ο Άφοβος είχαν τον τελευταίο λόγο, 41-47.

Για τους νικητές ο Καραντζούνης είχε 18 πόντους, ο Μαζιώτης 7 και ο Λοράνδος 6 με 4 ριμπάουντ. Για τους Havalakers ο Μανουζας Ζ. είχε 17 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Μανωλίτσης 10 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Περρής 7 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Faiters – Byron Celtics 47-56

Οι Byron Celtics κέρδισαν τους Faiters με 47-56 με το ματς να ξεκινά με 0-9 για τους νικητές που πήγαν στο 3-11 πριν απαντήσουν οι Faiters για το 5-11. Οι Byron Celtics έφτασαν στο 5-15 με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 8-17. Στη 2η περίοδο οι Faiters πλησίασαν με τον Ανδριώτη και τον Καφφετζάκη στο 18-21, για να απαντήσει ο Γκίκας, που λίγο μετά έγραψε και το 22-29. Ο Μακρυμίχαλος σκόραρε για το 25-32, με το ημίχρονο να τελειώνει στο 27-33. Στην επανάληψη ο Φιλακουρίδης σκόραρε για το 31-34, με τον Γιουβεντίδη και τον Σαχινίδη να απαντούν για το 31-39. Στο 33-43 έφερε τους Byron Celtics ο Μανιατόπουλος, με τον Κωνσταντίνου να σκοράρει για το 38-43, αλλά την περίοδο να τελειώνει στο 40-48. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Κολλάς σκόραρε για το 45-48, με τον Γιουβεντίδη να απαντά Στο 47-50 μείωσε ο Κωνσταντίνου, αλλά ο Σαχινίδης με τον Αγγελόπουλο έφεραν τους Byron Celtics στο 47-56 για να τους χαρίσουν τη νίκη.

Για τους νικητές ο Γιουβεντίδης είχε 22 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Μανιατόπουλος 8 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Αγγελόπουλος 7 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα. Για τους Faiters ο Κωνσταντίνου είχε 16 πόντους, 14 ριμπάουντ, ο Καφφετζάκης 10 πόντους.

Byron Celtics – Αστέρες B.C. 42-58

Οι Αστέρες B.C. κέρδισαν τους Byron Celtics με 42-58 με το ματς να ξεκινά με 5-2 από τον Γιουβεντίδη, για να απαντήσουν ο Ξένος με τον Παππά. Ο Μανιατόπουλος σκόραρε για το 11-4, με τον Γαβριηλιου να φέρνει το ματς στο 13-8, και τους Byron Celtics να ξεφεύγουν με 18-8 και 21-10 στο δεκάλεπτο. Στη 2η περίοδο ο Παππάς με τον Μαγκαφά έτρεξαν σερί 0-12 για τους Αστέρες B.C. που προσπέρασαν με 21-22, για να φτάσουν με Παππά και Μαγκαφά στο 23-32 στο ημίχρονο, ολοκληρώνοντας ένα 2-22 στο 2ο δεκάλεπτο. Στην 3η περίοδο ο Ξένος με τον Παππά έφεραν την ομάδα τους στο 27-36 με τον Μανιατόπουλο και τον Γκίκα να απαντούν για το 31-36. Με τον Ξένο και τον Τρικαλιώτη οι Αστέρες B.C. έφτασαν ως το 33-42 λίγο πριν το 30ο λεπτό, με τους Byron Celtics να απαντούν για το 37-44 στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Παππάς σκόραρε για το 37-49, ενώ ο ίδιος και ο Μαγκαφάς έφεραν το ματς στο 38-55 λίγο μετά. Ο Αλέξης μείωσε σε 42-56, αλλά οι Αστέρες B.C. πήραν το ροζ φύλλο.

Για τους νικητές ο Παππάς είχε 18 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Μαγκαφάς 18 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Ξένος 13 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για τους Byron Celtics ο Γιουβεντίδης είχε 21 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Μανιατόπουλος 12 πόντους και 6 ριμπάουντ.