Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Νίκες για Havana Rum, C-Drifters

Νίκες για Havana Rum, C-Drifters

Η Havana Rum κέρδισε τους Κλαρινογαμπρούς με 54-42 για την 8η αγωνιστική του 1ου ομίλου στο Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», για να ανέβει στις 3 νίκες. Το ίδιο έκαναν και οι C-Drifters απέναντι στους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων, 49-43 το τελικό σκορ, ενώ η Rep-eat παρέμεινε αήττητη επικρατώντας με 48-41 της Μαύρης Θύελλας.

Havana Rum – Κλαρινογαμπροί 54-42

Η Havana Rum κέρδισε με 54-42 τους Κλαρινογαμπρούς με το ματς να ξεκινά με 5-2 από τον Ραδόπουλο και τον Μπακαυγά Γ. για να απαντήσει ο Γουρνελος για το 5-8. Ο Μπακαυγάς Γ. μείωσε με τον Αλεφραγκη να κλείνει το δεκάλεπτο στο 11-8 για την ομάδα του. Ο Μπακαυγάς Α. με τον Παπαδημητρίου έγραψαν το 17-8, με τον Γουρνέλο και τον Τζουνάκο να απαντούν, 17-12, για να έρθει το 27-13 με 10-1 σερί από τον Μπακαυγά Α., τον Καλαμάκη και τον Ραδόπουλο. Ο Μερτικας μείωσε με το ημίχρονο να κλείνει από τον Παπαδημητρίου στο 30-15. Στην επανάληψη ο Μανικας με τον Μπακαυγά Γ. έφεραν το ματς στο 37-16, για να απαντήσουν ο Γουρνέλος με τον Διαμαντόπουλο, 39-20. Ο Γουρνέλος με τον Γυπαράκη και τον Μετρικα σκόραραν για το 43-28, με τον Καλαμακη να απαντά και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 46-30. Στην 4η περίοδο ο Διαμαντόπουλος με τον Μερτικα σκόραραν για το 50-34, με τον Καλαμάκη να απαντά και τον Γουρνέλο με τον Τζουνάκο να κλείνουν το παιχνίδι στο 54-42.

Για τους νικητές ο Μπακαυγάς Γ. είχε 17 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Παπαδημητρίου 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Μπακαυγάς Α. 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Ραδόπουλος 7 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα. Για τους Κλαρινογαμπρούς ο Γουρνέλος είχε 20 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 τάπες, ο Μερτίκας 8 πόντους, 2 κλεψίματα, ο Ασπραδάκης 2 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα.

Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων – C-Drifters 43-49

Οι C-Drifters κέρδισαν τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων με 43-49 με το ματς να ξεκινά με 8-3 από τον Μαυροειδή, τον Σαρικάκη και τον Νίκα, για να απαντήσει ο Κουτέλας Π. στο 2ο δεκάλεπτο για το 9-6. Οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων συνέχισαν καλύτερα και έφτασαν στο 18-9 με τον Τσάτοβ, για να γράψει το 21-10 ο Σαρικάκης. Ο Μενιδιάτης απάντησε για το 21-13, με τον Σαρικάκη να φέρνει την ομάδα του στο 25-14, πριν ο Πατσος κλείσει το ημίχρονο στο 25-16. Στην επανάληψη ο Σαρικάκης έγραψε το 28-16, με τον Κουτέλα Π., τον Ζαφειράκη και τον Μενιδιάτη να απαντούν με σερί 0-11 για να πλησιάσουν οι C-Drifters στο 28-27. Ο Κοσμίδης κράτησε την ομάδα του μπροστά, 31-27, αλλά ο Γιοβανης με τον Ζαφειράκη ισοφάρισαν το ματς σε 31-31. Ο Κοσμίδης και πάλι με τον Σαρικάκη έγραψαν το 36-31, με τον Γιοβανη να απαντά και τον Κουτέλα Χ. να μειώνει σε 38-36 στο 30ο λεπτό. Ο Νίκας έγραψε το 41-37, με τον Κουτέλα Π. να απαντά και τον Νίκα ξανά να σκοράρει για το 43-39. Οι C-Drifters, όμως, είχαν τον τελευταίο λόγο, ο Κουτέλας Π. μείωσε στον καλάθι, ο Κοσμίδης τους έδωσε προβάδισμα, με τον Κουτέλα Χ. και τον Κουτέλα Π. να σκοράρουν για το 43-48 λίγο πριν το τέλος, κλείνοντας το ματς με 0-10 σερί.

Για τους νικητές ο Κουτέλας Π. είχε 13 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Γιοβάνης 10 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Μενιδιάτης 7 πόντους και 16 ριμπάουντ. Για τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων ο Σαρικάκης είχε 18 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Νίκας Χ. 14 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Μαύρη Θύελλα – Rep-eat 41-48

Η Rep-eat κέρδισε με 41-48 τη Μαύρη Θύελλα με το ματς να ξεκινά με 2-6 από τον Κακιωνη και τον Κονδύλη για να απαντήσει ο Αναστασόπουλος για να ισοφαρίσει σε 8-8. Ο Τετριγκας έκλεισε το δεκάλεπτο στο 8-13 για την ομάδα του και σκόραρε ξανά για το 8-16 στη 2η περίοδο, με τον Σταθόπουλο να απαντά. Ο Κονδύλης έφερε την Rep-eat στο 11-22 και την πρώτη διψήφια διαφορά, με τον Σταματελόπουλο να προσπαθεί να απαντήσει και τον Ζήση Δ. να μειώνει σε 19-26, για να κλείσει ο Τετριγκας το ημίχρονο στο 19-28. Στην επανάληψη ο Μαμακος με τον Κακιώνη έφεραν το ματς στο 22-36 για τη Rep-eat με την 3η περίοδο να κλείνει στο 24-38. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Κοτσίφης με τον Κουλουμπο σκόραραν για το 29-39, με τον Κουτσαρίδη να κρατά την ομάδα του σε διψήφια απόσταση, 32-43, πριν ο Κουλουμπος μειώσει σε 35-43. Ο Κακιώνης με τον Λατανη έφεραν το ματς στο 35-47, με τον Ζήση Γ. να απαντά για το 39-47, αλλά τη Rep-eat να κρατά τη νίκη με τον Λατανη.

Για τους νικητές ο Κονδύλης είχε 12 πόντους και 16 ριμπάουντ, ο Κακιωνης 9 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Τετριγκας 9 πόντους. Για τη Μαύρη Θύελλα ο Κούλουμπος είχε 8 πόντους και 3 ριμπάουντ, ενώ ο Ζήσης Γ. και ο Σταθόπουλος από 7 πόντους.