Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Στο 1-0 η Dirtus Bologna!

Στο 1-0 η Dirtus Bologna!

Η Dirtus Bologna άνοιξε το σκορ στη σειρά της στους «16» του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» κερδίζοντας με 81-57 τη Laser Derm, για να πάει στο 1-0.

Dirtus Bologna – Laser Derm 81-57

(Σκορ σειράς: 1-0)

Η Dirtus Bologna κέρδισε με 81-57 τη Laser Derm για το 1-0 στη μεταξύ τους σειρά, παίρνοντας τον έλεγχο του αγώνα στο 2ο ημίχρονο. Το ματς ξεκίνησε με 0-4 από τον Φουσέκη και τον Μπεμπελο, για να απαντήσει ο Σπυρόπουλος. Ο Φουσέκης με τον Καψοκόλη έφεραν την ομάδα τους στο 5-9, με τον Ράνη να απαντά για το 9-9. Η Laser Derm κράτησε το προβάδισμα, 9-13 με τον Μπεμπελο (που χτύπησε στον αστράγαλο λίγο μετά και δεν ξανάπαιξε), αλλά ο Χαλκιάς με τον Σπυρόπουλο έφεραν μπροστά την Dirtus Bologna, 16-13, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Κανελλόπουλο στο 17-17. Στη 2η περίοδο ο Ράνης με τον Μαθιουδάκη έφεραν την ομάδα τους στο 24-18, με τη Laser Derm να απαντά και πάλι, για να ισοφαρίσει με τον Τολια και τον Έλληνα, 26-26. Μάλιστα, λίγο μετά, ο Κυζιριδης με τον Κανελλόπουλο την έβαλαν μπροστά στο σκορ, 29-30, αλλά αυτό έμελλε να είναι το τελευταίο της προβάδισμα στο ματς. Η Dirtus Bologna απάντησε με τον Μαθιουδάκη και τον Κλεισιάρη για το 35-32, ενώ ο Κλεισιάρης με τον Τολια έκλεισαν το ημίχρονο στο 39-35.

Στην επανάληψη ο Σπυρόπουλος με τον Αλεξόπουλο και τον Χαλκιά μπήκαν για το 47-37 στο ξεκίνημα, με τον Κυζιριδη να απαντά. Ο Ράνης με τον Χαλιά έφεραν την ομάδα τους στο 52-39, ενώ ο Σπυρόπουλος έγραψε το 56-44 μετά το καλάθι του Καψοκόλη. Ο ίδιος μείωσε πάλι σε 56-46, αλλά ο Σπυρόπουλος έκλεισε την περίοδο στο 62-46. Στο 4ο δεκάλεπτο Κλεισιάρης με τον Ράνη έφτασαν το σερί της Dirtus Bologna στο 15-1 για να πάμε στο 71-47, με τον Κυζιρίδη και τον Κανελλόπουλο να μειώνουν σε 71-51. Ο Σπυρόπουλος σκόραρε για το 75-51 με τον Χαλκιά να γράφει το 78-53 λίγο μετά. Ο Κανελλόπουλος απάντησε, αλλά ο Χαλκιάς έφερε την ομάδα του στο 81-55, με τον Κανελλόπουλο να κλείνει το ματς στο 81-57.

Για τους νικητές ο Ράνης είχε μια απίστευτη εμφάνιση, μια από τις καλύτερες της σεζόν στο πρωτάθλημα με 12 πόντους, 20 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 τάπες, ο Σπυρόπουλος είχε 29 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Χαλκιάς 12 πόντους. Για τη Laser Derm ο Κυζιριδης είχε 15 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Κανελλόπουλος 12 πόντους, 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ.