Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Νίκες για Red Devils, Τιρινίνι

Νίκες για Red Devils, Τιρινίνι

Οι Red Devils κέρδισαν με 55-52 τους Νεροχύτες για την 8η αγωνιστική στον 1ο όμιλο του Α1 στο «Πάνος Ζαχαρογιάννης», για την 6η τους νίκη. Οι Nikea Lions επικράτησαν με 59-45 των Superhonics για να φτάσουν κι αυτοί τα 6 ροζ φύλλα, ενώ η Τιρινίνι κέρδισε στην εκπνοή τους Π.Σ.Γ. με 50-47.

Red Devils – Νεροχύτες 55-52

Οι Red Devils κέρδισαν με 55-52 τους Νεροχύτες με το ματς να ξεκινά με 1-9 για τους Νεροχύτες από Κωστόπουλο, Βρέλλη και Μπουρογιαννόπουλο, για να γράψει το 3-11 ο Βρέλλης. Μπουρας και Τριανταφύλλου σκόραραν για το 8-11, με τον Νίνα να απαντά και το δεκάλεπτο να κλείνει από Κρινή και Στόλη στο 13-15. Ο Κωστόπουλος έφερε την ομάδα του στο 15-20 στη 2η περίοδο, ενώ ο ίδιος με τον Νίνα έγραψαν το 17-25 λίγο μετά. Μελισσινός, Πουμπουρίδης και Τριανταφύλλου απάντησαν για το 23-25, με τον Βρέλλη να γράφει το 23-28 και το ημίχρονο να κλείνει από τον Μελισσινό στο 27-30. Στην επανάληψη ο Τριανταφύλλου με τον Μπούρα έφεραν το ματς στο 33-30 υπέρ των Red Devils για να απαντήσουν ο Κιούσης με τον Νίνα για το 38-35. Ο Βρέλλης έγραψε το 40-37, με τον Πουμπουρίδη να απαντά για το 43-38. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Μπουρογιαννόπουλος με τον Κωστόπουλο έφεραν το ματς στα ίσα, 45-45, με τον Μπουρα και τον Τριανταφύλλου να απαντούν για το 50-45. Ο Κωστόπουλος μείωσε σε 52-50, αλλά οι Red Devils κρατήθηκαν μπροστά στο τέλος για να πάρουν τη νίκη με 55-52.

Για τους νικητές ο Τριανταφύλλου είχε 16 πόντους, και 3 ριμπάουντ, ο Μελισσινός 11 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Στόλης 10 πόντους. Για τους Νεροχύτες ο Κωστόπουλος είχε 20 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Βρέλλης 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Superhonics – Nikea Lions 45-59

Οι Nikea Lions κέρδισαν τους Superhonics με 45-59 με το ματς να ξεκινά με 7-0 για τους Superhonics από τον Αντωνιάδη και τον Οικονόμου, για να απαντήσουν ο Ξανθάκης με τον Αλειφέρη για το 9-7. Ο Μαστοράκης έφερε τον αγώνα στο 12-7, ενώ ο Καιτσας σκόραρε για το 14-9, πριν ο Μιχαλόπουλος απαντήσει για το 14-12, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 16-14 από τον Ξανθάκη. Στη 2η περίοδο ο Μεταξάς Χ. με τον Μιχαλόπουλο σκόραραν για το 16-19 των Nikea Lions, με τον Μεταξά Β. και τον Χατζηγεωργίου να γράφουν το 17-24. Ο Αντωνιάδης απάντησε για το 20-24 του ημιχρόνου, με τους Superhonics να πλησιάζουν στο καλάθι στην έναρξη της επανάληψης. Ο Μιχαλόπουλος ήταν που σκόραρε για το 22-31 των Nikea Lions, με τον Αντωνιάδη να απαντά και να κρατά την ομάδα του ως το 31-36. Ο Ξανθάκης έφερε το ματς στο 31-39, με τον Μπαρδάνη να κλείνει την 3η περίοδο στο 35-39. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Φυρος σκόραρε για το 35-45 για να κάνει ο Κιτσος το 35-47, με τον Καιτσα και τον Οικονόμου να απαντούν. Ο Κιτσος και πάλι ήταν που διαμόρφωσε το 38-52, με τον Μπαρδάνη να μειώνει σε 45-56 και το ματς να κλείνει από Μεταξά Β. και Ξανθάκη.

Για τους νικητές ο Ξανθάκης είχε 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Μιχαλόπουλος 11 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Κίτσος 9 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για τους Superhonics ο Αντωνιάδης είχε 22 πόντους, 15 ριμπάουντ, 4 τάπες, ο Οικονόμου 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Τιρινίνι – Π.Σ.Γ. 50-47

Η Τιρινίνι κέρδισε τους Π.Σ.Γ. με 50-47 με το ματς να ξεκινά με 4-3 από Αντωνόπουλο και Γιαμαίο για να απαντήσει ο Παπαδόπουλος για το 4-6. Ο Ευθυμίου με τον Ξενουδάκη έφεραν τον αγώνα στο 11-6, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 15-8 από τον Γιαμαίο. Στη 2η περίοδο ο Τσέκος με τον Παπαδόπουλο μείωσαν σε 15-13, με την Τιρινίνι να απαντά με 10-0 σερί με τον Λεγάκη και τον Νίκολιτς για να κλείσει το ημίχρονο στο 25-13. Στην επανάληψη ο Γαλανόπουλος έφερε τον αγώνα στο 27-15, με τον Ζαργανη να απαντά για το 27-19. Ο Γιαμαίος σκόραρε για το 31-19, με τους Π.Σ.Γ. να αντιδρούν και με τον Οικονομίδη, τον Ζαργάνη και τον Δημητρόπουλο να πλησιάζουν σε 33-29 για να γράψει ο Τσέκος το 33-31. Μάλιστα, ο Ζαργάνης στο 4ο δεκάλεπτο μείωσε σε 34-33, με τον Αντωνόπουλο και τον Ευθυμίου να απαντούν για το 38-33, πριν ο Οικονομίδης με τον Τσέκο ισοφαρίσουν τον αγώνα σε 40-40. Ο Αντωνόπουλος έγραψε το 44-40, με το ματς να πηγαίνει στο 47-44 στα 11 δευτερόλεπτα και τον Παπαδόπουλο να σκοράρει τρίποντο ισοφάρισης. Ο Γιαμαίος ήταν που στο τέλος με ντράιβ σκόραρε για το 49-47, με την Τιρινίνι να παίρνει τη νίκη.

Για τους νικητές ο Γιαμαίος είχε 16 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Αντωνόπουλος 14 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Ευθυμίου 5 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα. Για τους Π.Σ.Γ. ο Τσέκος είχε 15 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Ζαργάνης 12 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Παπαδόπουλος 11 πόντους.