Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Οριακές νίκες για Δικαστές, El Chapu!

Οριακές νίκες για Δικαστές, El Chapu!

Η El Chapu κέρδισε με 51-49 τον Santa Nionios για τη 2η αγωνιστική του 4ου ομίλου του Α1 στο «Πάνος Ζαχαρογιάννης», ενώ οι Δικαστές επικράτησαν σε νεκρό χρόνο με 60-59 των Paltovic! Οι Στιγκιντριακοί επέστρεψαν στις νίκες κερδίζοντας με 63-52 τους Zeppelin, ενώ τα Κουλουβάχατα νίκησαν με 66-31 τους Gademians.

Santa Nionios – El Chapu 49-51

Η El Chapu κέρδισε με 49-51 τον Santa Nionios με το ματς να ξεκινά με 15-3 για τον Santa Nionios με τον Τσαμπουκο και τον Λέγγα για να απαντήσει η El Chapu για το 15-7 του δεκαλέπτου με τον Καργιωτη και τον Γιαννόπουλο Θ.. Στη 2η περίοδο ο Γαλανόπουλος έφερε την ομάδα του στο 18-7, αλλά ο Τσουφης με τον Ζαφειρόπουλο απάντησαν για το 19-13. Ο Καργιώτης με τον Ζώτο έφεραν την El Chapu ως το 21-18, με τον Ριγόπουλο να απαντά για το 24-18 και το ημίχρονο να κλείνει από τον Ζαφειρόπουλο στο 24-20. Στην επανάληψη ο Γιαννόπουλος με τον Κιτσάκη ισοφάρισαν τον αγώνα σε 24-24, με τον Santa Nionios να απαντά με τον Μπελεχάκη και τον Τσαμπούκο για το 29-26. Ο Τσουφης έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 29-30, ενώ μετά το 31-30, η El Chapu έτρεξε σερί 1-11 με τον Καργιώτη, τον Γιαννόπουλο και τον Ζαφειρόπουλο ως το 32-41. Ο Santa Nionios απάντησε με τον Μπελεχάκη για το 36-41, με τον Λέγγα να γράφει το 38-45 στο 30ο λεπτό. Ο Τσούλφας με τον Τσαμπουκο έφεραν τον αγώνα στο 44-45, με τον Ζαφειρόπουλο να απαντά. Ο Τσαμπουκος με τον Ριγόπουλο σκόραραν για το 49-50 μετά από καλάθι του Γιαννόπουλου, αλλά στο τέλος η El Chapu ήταν που κατάφερε να κρατηθεί στο προβάδισμα και να πάρει τη νίκη.

Για τους νικητές ο Ζαφειρόπουλος είχε 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Γιαννόπουλος είχε 12 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Καργιώτης 9 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για τον Santa Nionios ο Τσαμπούκος είχε 22 πόντους και 17 ριμπάουντ, ο Μπελεχάκης 5 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Paltovic – Δικαστές 59-60

Οι Δικαστές κέρδισαν σε νεκρό χρόνο το ματς με τους Paltovic, με εύστοχη βολή! Το παιχνίδι ξεκίνησε από τον Χουρσαλα και τον Μελα με 5-0 για τους Paltovic για να απαντήσουν ο Συκαράς με τον Λιολιο. Ο Χουρσαλας έφερε την ομάδα του στο 9-7, αλλά ο Συκαράς με τον Τούμπα απάντησαν για το 9-13 για να γράψει ο Λιολιος το 11-16. Ο Γαλάνης μείωσε με τρίποντο, με την περίοδο να κλείνει στο 6-19 και τον Λιολιο να σκοράρει για το 16-22 στο ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου. Ο Χουρσαλας έφερε το ματς στον πόντο, με τον Συκαρά να απαντά για το 21-27 και τον Μελά με τον Χουρσαλά να ισοφαρίζουν σε 27-27. Οι Paltovic προσπέρασαν με τον Χρονόπουλο 31-29, με τον Σαντικτσή να απαντά και το ημίχρονο να κλείνει από τον Μελά στο 35-35. Στην επανάληψη ο Χουρσαλάς έφερε την ομάδα του στο 39-37, με τον Μελά να γράφε το 42-37, πριν ο Βλαζάκης με τον Συκαρά απαντήσουν με 0-11 σερί για το 42-48. Οι Paltovic πλησίασαν ξανά, ο Μελάς έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο στο 47-48. Στην 4η περίοδο ο Στρατηγάκος με τον Λιολιο σκόραραν για το 48-54, αλλά οι Paltovic απάντησαν με 9-0 σερί, ο Μισιακός με τον Χουρσαλά έγραψαν το 57-54. Οι Δικαστές ισοφάρισαν και με φάουλ που πήραν σε νεκρό χρόνο στο τέλος του αγώνα πήραν τη νίκη με 59-60.

Για τους νικητές ο Συκαράς είχε 23 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Λιολιος 14 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Τούμπας 11 πόντους και 17 ριμπάουντ. Για τους Paltovic ο Μελάς είχε 17 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Χουρσαλας 15 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Μισιακός 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Zeppelin – Στιγκιντριακοί 52-63

Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν τους Zeppelin με 52-63 με το ματς να ξεκινά με 0-6 από τον Σκοπελίτη και τον Μπαραμπούτη, για να γράψουν το 3-14 ο Δημητρίου με τον Κοκκορη. Ο Ποζιος απάντησε για το 11-16, με τον Μπαραμπούτη να απαντά και τον Ποζιόπουλο να σκοράρει για το 9-18. Η περίοδος έκλεισε στο 9-21 από τον Σκοπελίτη που έγραψε και το 11-24 λίγο μετά. Ο Λιαπης με τον Αντωνίου μείωσαν σε 27-34, για να κλείσει το ημίχρονο από τον Γαβρίδη στο 29-37. Στην επανάληψη ο Δημητρίου έφερε τον αγώνα στο 29-42, για να απαντήσει ο Ποζιόπουλος. Ο Σκοπελίτης με τον Δημητρίου σκόραραν για το 36-55 στο τέλος της 3ης περιόδου με σερί 0-9 για τους Στιγκιντριακούς. Το σερί διέκοψε ο Θωμάς αλλά ο Σκοπελίτης με τον Κοκκορη έφεραν τον αγώνα στο 42-60. Ο Λιάπης απάντησε με τους Zeppelin να μειώνουν στο τέλος σε 52-63.

Για τους νικητές ο Σκοπελίτης είχε 24 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Γαβρίδης 11 πόντους, 13 ριμπάουντ και 6 ασίστ και ο Δημητρίου 11 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 τάπες. Για τους Zeppelin ο Ποζιόπουλος είχε 12 πόντους, ο Θωμάς 10 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Gademians – Κουλουβάχατα 31-66

Τα Κουλουβάχατα κέρδισαν τους Gademians με 31-66 με το ματς να ξεκινά για τους Gademians με 9-2 από τον Τακμάκη και τον Πετρόπουλο. Τα Κουλουβάχατα απάντησαν με τον Παπαδόπουλο για να προσπεράσουν στο τέλος της περιόδου με 9-10, ενώ ο Τσιλάβης με τον Καραγιάννη τα έφεραν στο 11-15. Ο Καπέλης σκόραρε για το 13-20, ενώ μετά την απάντηση του Πετρόπουλου ο Τσιλάβης έκλεισε το ημίχρονο στο 16-27. Στην επανάληψη ο Χρυσικόπουλος με τον Κοκονίδη έφεραν τον αγώνα στο 16-31 με τον Βαρθολομαίο να απαντά μειώνοντας σε 21-31. Ο Παπαδόπουλος με τον Μπάιλαν και τον Καπέλη σκόραραν για ένα σερί 1-12 για να ξεφύγουν τα Κουλουβάχατα με 22-43 στο 30ο λεπτό. Στην 4η περίοδο το σερί επεκτάθηκε από τον Καραγιάννη στο 1-16 πριν το διακόψει ο Κορδας. Ο Καραγιάννης με τον Κουμεντάκη έφεραν το ματς στο 24-53, με τον Χρονόπουλο να απαντά. Ο Κοκονίδης με τον Καραγιάννη σκόραραν για το 27-63 των Κουλουβάχατων, με τον Ζερη να κλείνει το ματς στο 31-66.

Για τους νικητές ο Καραγιάννης είχε 15 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Τσιλάβης 12 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Παπαδόπουλος 10 πόντους, ο Κοκονίδης 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τους Gademians ο Βαρθολομαίος είχε 10 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Πετρόπουλος 7 πόντους και 5 ριμπάουντ.