Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Νίκες για Mentores, Τριπόντιους!

Νίκες για Mentores, Τριπόντιους!

Οι Mentores κέρδισαν με 58-57 τους Aces για την 9η αγωνιστική του 3ου ομίλου στο Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» πετυχαίνοντας την 1η τους νίκη, ενώ οι Τριπόντιοι επικράτησαν με 53-39 των Raptors για να ανέβουν στο 50%. Οι Ατρόμητοι κέρδισαν με 59-46 την Ήρεμη Δύναμη, ενώ οι Athens Supergrungers κέρδισαν με 57-43 τους Remal Madri για να πιάσουν τους Raptors στην κορυφή του ομίλου.

Mentores – Aces 58-57

Οι Mentores κέρδισαν με 58-57 τους Aces με το ματς να ξεκινά με 5-5 για να πάμε στο 10-7 και το 14-7 στην περίοδο για τους Mentores με τον Τάτση. Οι Mentores έφτασαν στο 17-7 στη 2η περίοδο με τους Aces να απαντούν για το 17-9 και το 20-12 με τον Φελεμέγκα, πριν ο Τάτσης με τον Σαρρή σκοράρουν για το 27-12, με το ημίχρονο να κλείνει στο 27-17 από τον Φελεμέγκα. Στην 3η περίοδο ο Φελεμέγκας με τον Καλοπήτα μείωσαν σε 29-24. Ο Βασιλειάδης απάντησε για το 31-24, με τον Κυριακόπουλο να σκοράρει για το 31-28. Ο Αντωνακόπουλος με τον Σαρρή σκόραραν για το 36-28, με τον Κούπα να απαντά πριν ο Βασιλειάδης με τον Σαρρή φέρουν το ματς στο 42-33 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Φελεμέγκας σκόραρε για το 42-35, με τον Αντωνακόπουλο να απαντά για το 44-36. Οι Mentores έπαιξαν με 4 παίκτες στα τελευταία λεπτά του αγώνα, λόγω τραυματισμού του Αντωνακόπουλου, με τους Aces να πλησιάζουν με Κυριακόπουλο και Φελεμέγκα σε 46-43 για να ισοφαρίσουν και να προσπεράσουν με 46-49. Ο Κλαπης μείωσε σε 48-49, με τον Φελεμέγκα να φέρνει την ομάδα του ξανά στο 48-53 με τον Βασιλειάδη και τον Τατση να απαντούν για το 53-56 και τον Σαρρή να βάζει μπροστά τους Mentores που έφτασαν στο ροζ φύλλο με 58-57.

Για τους νικητές ο Σαρρής είχε 19 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Αντωνακόπουλος είχε 13 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Τάτσης είχε 13 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Βασιλειάδης 6 πόντους, 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Για τους Aces ο Φελεμέγκας είχε 29 πόντους, 16 ριμπάουντ και 6 κλεψίματα, ο Κυριακόπουλος 13 πόντους και 16 ριμπάουντ, ο Κούπας 10 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τριπόντιοι – Raptors 53-39

Οι Τριπόντιοι κέρδισαν με 53-39 τους Raptors με το ματς να ξεκινά με 0-3 και 3-5 για τους Raptors, πριν οι Τριπόντιοι ισοφαρίσουν σε 9-9 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στη 2η περίοδο οι Raptors πήγαν στο 11-13 με τους Τριπόντιους να απαντούν για το 21-13 με σερί 10-0 ως το ημίχρονο. Στην επανάληψη οι Τριπόντιοι έφτασαν στο 25-16 και το 36-23 για να κλείσουν το 3ο δεκάλεπτο στο 41-27. Στην 4η περίοδο η διαφορά μεγάλωσε περισσότερο, φτάνοντας αρχικά στο 46-27 και στη συνέχεια στο 51-29, με τους Raptors να τρέχουν σερί 2-10 στο τέλος για το 53-39.

Για τους νικητές ο Ράλλης είχε 17 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Καραδήμας είχε 15 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Χασιώτης 7 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για τους Raptors ο Σπανός είχε 17 πόντους και 3 κλεψίματα, ο Γκανετσος 5 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Ατρόμητοι – Ήρεμη Δύναμη 59-46

Οι Ατρόμητοι κέρδισαν την Ήρεμη Δύναμη με 59-46 με το ματς να ξεκινά με 0-4 για την Ήρεμη Δύναμη πριν οι Ατρόμητοι απαντήσουν για το 8-4 και το 13-7 στη συνέχεια, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 15-9. Στη 2η περίοδο μετά το 17-11 οι Ατρόμητοι άνοιξαν τη διαφορά πηγαίνοντας στο 23-11 και το 30-15 λίγο μετά. Η Ήρεμη Δύναμη πλησίασε σε 32-22, με το ημίχρονο να κλείνει στο 32-24. Στην 3η περίοδο το ματς πήγε στο 34-26, πριν οι Ατρόμητοι ανέβουν ξανά πάνω από τους 10 πόντους, 39-26. Προηγήθηκαν με 43-29 και 46-31 για να κλείσουν την περίοδο στο 47-33, πριν το ματς στην 4η περίοδο πάει στο 51-33 και το 53-35. Με σερί 0-5 η Ήρεμη Δύναμη μείωσε σε 53-40 με το ματς να κλείνει στο 59-46.

Για τους νικητές ο Σιόλας είχε 21 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Φουνταδάκης 16 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Θεοχάρης είχε 9 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για την Ήρεμη Δύναμη ο Τσιβρας είχε 17 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Παπαμιχαήλ 13 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ο Κωλετσας 11 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Athens Supergrungers – Remal Madri 57-43

Οι Athens Supergrungers κέρδισαν τους Remal Madri με 57-43 με το ματς να ξεκινά με 0-3 από τον Ντασιο, για να γράψει ο Κατσαμπανης το 6-3. Ο Τσιπρας με τον Βαρβαρίγο σκόραραν για το 10-6, πριν ο Κακλεας απαντήσει για το 10-10. Οι Athens Supergrungers ξέφυγαν με 16-12 με τον Βαρβαρίγο και τον Θεοδώρου πριν το τέλος της περιόδου, με τον Μινογιάννη να απαντά για το 18-14. Ο Λιουτας με τον Χιμο σκόραραν για το 22-16 με τον Κυρανο να απαντά. Ο Θεοδώρου έφερε την ομάδα του στο 32-21 με το ημίχρονο να κλείνει στο 34-23 από τον Κατσαμπανη. Στην επανάληψη οι Athens Supergrungers μπήκαν με σερί 10-0 από τον Χιμο και τον Κατσαμπανη για να προηγηθούν με 44-23. Οι Remal Madri απάντησαν με τον Κυρανο και τον Μινογιαννη με σερί 0-11 για να πλησιάσουν σε 44-34, ενώ ο Κυρανος έφερε το ματς στο 45-36 στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Τσιπρας απάντησε για το 55-37, με τον Τσολακη να σκοράρει και το ματς να κλείνει στο 57-43.

Για τους νικητές ο Βαρβαρίγος είχε 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Τσιπρας 12 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Κατσαμπανης 10 πόντους και 15 ριμπάουντ. Για τους Remal Madri ο Κυρανος είχε 17 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Κακλεας 10 πόντους και 3 ριμπάουντ.