Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Νίκες για Κένταυρους, X-Team!

Νίκες για Κένταυρους, X-Team!

Οι Κένταυροι έσπασαν το αήττητο του Ατρόμητου Αιγάλεω στον 4ο όμιλο, κερδίζοντας με 48-41 το μεταξύ τους παιχνίδι για την 9η αγωνιστική στο Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Ο Γ.Α.Σ.Τ. νίκησε με 60-53 τα Χώματα, ενώ οι Pick ‘n’ Troll κέρδισαν με 66-57 τους Filoiadelfia 76ers. Τέλος, οι Rocks B.C. επικράτησαν με 72-61 της X-Team.

Ατρόμητος Αιγάλεω – Κένταυροι 41-48

Οι Κένταυροι κέρδισαν με 41-48 τον Ατρόμητο Αιγάλεω με το ματς να ξεκινά με 0-7 για τους νικητές από τον Δερματινο και τον Κορδαλη για να απαντήσει ο Τζοβαρας για το 9-8. Ο Σκλαβουνος έφερε την ομάδα του στο 9-10 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 11-10 και τον Ατρόμητο Αιγάλεω να πηγαίνει στο 22-12 με τον Τζοβάρα και τον Καναρη. Ο Παππάς απάντησε και μείωσε σε 22-15, με τον Τσουνια και τον Τζοβάρα να φέρνουν την ομάδα τους στο 30-15. Οι Κένταυροι απάντησαν με σερί 0-8 ως το τέλος του ημιχρόνου με τον Τσιντιρη και τον Παππά για το 30-23 στην ανάπαυλα. Στην επανάληψη το σερί των Κένταυρων έφτασε στο 0-16 από τον Παππά και τον Κορδονούρη, για το 30-31 και την ανατροπή του σκηνικού. Ο Κανάρης απάντησε για το 33-31, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Δερματινο στο 33-34. Ο Καναρης έφερε τον αγώνα στο 36-34 στην 4η περίοδο με τον Κορδονουρη να απαντά για το 38-38. Ο Τζοβάρας έφερε το ματς στο 41-38, αλλά οι Κένταυροι απάντησαν με 0-10 σερί για να κλείσουν τον αγώνα στο 41-48 με τον Παππά και τον Δερματινό.

Για τους νικητές ο Παππάς είχε 18 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Δερματινος 10 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για τον Ατρόμητο Αιγάλεω ο Τζοβάρας είχε 22 πόντους, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 5 κλεψίματα, ο Καναρης 12 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Γ.Α.Σ.Τ. – Χώματα 60-53

Ο Γ.Α.Σ.Τ. κέρδισε μ ε 60-53 τα Χώματα με το ματς να ξεκινά με 4-4 και 4-7 για τα Χώματα από τον Γκατση Σ., με τον Γ.Α.Σ.Τ. να απαντά με τον Κοντεκάκη και τον Αναστασίνη για το 11-7. Ο Γκάτσης Σ. μείωσε, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Αδαμαντίδη στο 13-10. Ο Κοντεκάκης έφερε την ομάδα του στο 17-10, με τον Χαλδαίο να γράφει το 20-10. Ο Δημητριάδης απάντησε, με τον Γρυπαιο και τον Χαλδαίο να φέρνουν το ματς στο 27-13. Ο Γκάτσης Σ. απάντησε ξανά για το 27-19, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Βροντο και τον Σακαρίδη στο 31-19. Στην επανάληψη ο Καραμανλής μείωσε σε 33-24, με τον Κοντεκάκη, τον Γρυπαίο και τον Κατανια να φέρνουν την ομάδα τους στο 37-25 και το 45-29. Ο Γκάτσης Σ. απάντησε για το 45-32, με τον Πεπονη να γράφει το 48-35 λίγο μετά. Μετά το καλάθι του Κοντεκάκη, ο Καραμανλής έφερε το ματς στο 54-46, με τα Χώματα να μειώνουν ακόμα περισσότερο, ο Καραμανλής και ο Γκάτσης Σ. σκόραραν για το 54-53. Όμως, με τον Αναστασίνη και τον Αδαμαντίδη ο Γ.Α.Σ.Τ. έφτασε στο 60-53 και τη νίκη.

Για τους νικητές ο Κοντεκάκης είχε 20 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Χαλδαίος 14 πόντους, ο Αδαμαντίδης 7 πόντους, 16 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα. Για τα Χώματα ο Γκάτσης Σ. είχε 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Καραμανλής 12 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Πεπονης 11 πόντους.

Rocks B.C. – X-Team 72-61

Οι Rocks B.C. κέρδισαν με 72-61 την X-Team με το ματς να ξεκινά με 5-7 για την ΣΦΔΣ από τον Νάσσιο και τον Μασουρο για να φέρει την ομάδα του στο 6-10 ο Βήχος. Ο Μποτοζής απάντησε για το 8-10, με την X-Team να κρατά το προβάδισμα και με τον Αραβογιαννη να φτάνει ως το 12-17. Όμως, ο Μποτοζής με τον Παπαδάκη έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 22-20. Στη 2η περίοδο ο Μποτοζής έφερε την ομάδα του στο 27-25 με την X-Team να απαντά για το 27-28 και το ημίχρονο να κλείνει στο 31-30. Στην επανάληψη ο Μασουρος με τον Μουταφη έφεραν την X-Team στο 33-39, με τους Rocks B.C. να απαντούν για το 37-39 με τον Μποτοζή, με τον Καμαριωτάκη να γράφει το 42-44, πριν ο Παπαδάκης σκοράρει για να προσπεράσει η ομάδα του με 46-44 και το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Αραβογιαννη στο 46-46. Στην 4η περίοδο οι Rocks B.C. μπήκαν με σερί 9-0 από τον Γκιουλφέση και τον Καμαριωτάκη για το 55-46, με την X-Team να απαντά με τον Κουτρη και τον Αραβογιαννη, 56-52. Ο Μποτοζής σκόραρε για το 61-52, με τον Βήχο να μειώνει σε 61-55 και 67-60, αλλά τον Μποτοζή και τον Πετράκη να κλείνουν το ματς στο 72-61.

Για τους νικητές ο Μποτοζής είχε 29 πόντους, ο Καμαριωτάκης 23 πόντους και 18 ριμπάουντ, ο Γκιουλφέσης 7 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Παπαδάκης 8 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για την X-Team ο Μασουρος είχε 19 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Αραβογιαννης 15 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Βήχος 9 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Pick ‘n’ Troll – Filoiadelfia 76ers 66-57

Οι Pick ‘n’ Troll κέρδισαν με 66-57 τους Filoiadelfia 76ers με το ματς να ξεκινά πολύ καλά για τους νικητές που προηγήθηκαν με 19-7 στο πρώτο δεκάλεπτο. Το παιχνίδι ισορρόπησε στη 2η περίοδο, το επιμέρους 16-14 μας έφερε στο 35-21 του ημιχρόνου, με τους Pick ‘n’ Troll να κρατούν τον έλεγχο και στην 3η περίοδο. Εκεί, με 16-13 σκορ, έφτασαν στο 51-34 στο 30ο λεπτό. Οι Filoiadelfia 76ers δεν παράτησαν τον αγώνα και στο 4ο δεκάλεπτο έτρεξαν ένα 14-23 για να πλησιάσουν ως το τελικό 66-57, αλλά χωρίς να μπορέσουν να γυρίσουν τον αγώνα.

Για τους νικητές ο Χιουτακάκος είχε 23 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Λυραντζης 10 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Τσοπανάκης Γ. 10 πόντους, ο Χαραλαμπόπουλος 8 πόντους. Για τους Filoiadelfia 76ers ο Ζιάγκας Β. είχε 15 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Πάλλας 12 πόντους, ο Ζιάγκας Α. 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα, ο Ματαλιωτάκης 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μπελιώτης 8 πόντους και 3 ριμπάουντ.