Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Δύσκολες νίκες για Paraliers, Α.Ε.Π.Ε.

Δύσκολες νίκες για Paraliers, Α.Ε.Π.Ε.

Η Α.Ε.Π.Ε. κέρδισε με 55-54 τους Θαλασσόλυκους για τη 10η αγωνιστική στον 2ο όμιλο του Α1 στο «Πάνος Ζαχαρογιάννης», ενώ οι Cleveland Paraliers επικράτησαν με 74-69 των Big Ballers. Τέλος, οι Miners κέρδισαν με 67-54 τον Γ.Σ. Κυψέλης για να αυξήσουν τη διαφορά στις θέσεις 4 και 5 στον όμιλο.

Cleveland Paraliers – Big Ballers 74-69

Οι Cleveland Paraliers κέρδισαν τους Big Ballers με 74-69 με το ματς να ξεκινά με 8-0 για τους νικητές πριν οι Big Ballers απαντήσουν για να μειώσουν σε 10-9, μετά το 13-11 οι Big Ballers προσπέρασαν με 15-16 για να κλείσουν στο 15-18 το δεκάλεπτο και να πάνε στο 15-21 στη 2η περίοδο. Προηγήθηκαν με 18-24 και 21-26 πριν οι Cleveland Paraliers απαντήσουν με 10-0 σερί για να πάρουν το προβάδισμα με 31-26. Το ημίχρονο έκλεισε στο 35-30 μετά το 31-29, με τους Big Ballers να μειώνουν σε 38-36 πριν ισοφαρίσουν σε 40-40 στην 3η περίοδο. Οι Cleveland Paraliers προηγήθηκαν με 44-40 με τους Big Ballers να απαντούν ξανά για το 46-44 και να κλείνουν μπροστά το 3ο δεκάλεπτο, 49-50. Έφτασαν μάλιστα με 0-8 στην 4η περίοδο στο 49-58, πριν δουν τους Cleveland Paraliers να πλησιάζουνω ς το 58-59. Οι Big Ballers κράτησαν το προβάδισμα με 58-62 και με 63-67 μετά το 63-64, αλλά οι Cleveland Paraliers ισοφάρισαν σε 67-67 και προσπέρασαν με 70-67 με σερί 7-0. Οι Big Ballers μείωσαν σε 70-69, αλλά οι Cleveland Paraliers ήταν που πήραν τη νίκη με 74-69.

Για τους νικητές ο Κωνσταντίνου είχε 21 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Ντασκας 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Κοντοπυράκης 14 πόντους και 16 ριμπάουντ, ο Γκορτζης 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα. Για τους Big Ballers ο Νικολαΐδης είχε 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Φούτσης 14 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Λόντος 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα.

Θαλασσόλυκοι – Α.Ε.Π.Ε. 54-55

Η Α.Ε.Π.Ε. κέρδισε με 54-55 τους Θαλασσόλυκους με το ματς να ξεκινά με 5-0 από τον Λέντζο Φ. για να απαντήσουν ο Κωσνταντίνου με τον Πρινιωτάκη για το 5-8. Ο Λέντζος Γ. με τον Τεντόμα έφεραν το ματς στο 10-8, με το δεκάλεπτο να κλείνει απ’ τον Τσάμη στο 10-11. Στη 2η περίοδο ο Ζαφειρόπουλος έγραψε το 10-14, με τον Καραγιαννίδη να απαντά για το 15-16 και να φέρνει μαζί με τον Μαράκη το ματς στο 22-19 λίγο μετά. Ο Κωνσταντινόπουλος μείωσε με τον Γερμενή και τον Καραγιαννίδη να φέρνουν τους Θαλασσόλυκους στο 33-22 πριν ο Πρινιωτάκης κλείσει το ημίχρονο στο 33-24. Στην επανάληψη ο Τσάμης με τον Πρινιωτάκη ολοκλήρωσαν το 0-11 της Α.Ε.Π.Ε. για να ισοφαρίσουν το ματς σε 33-33. Ο Καραγιαννίδης με τον Λέντζο Γ. κράτησαν μπροστά τους Θαλασσόλυκους, 37-35 και 42-38, με την Α.Ε.Π.Ε. να απαντά για το 42-42 με τον Κωλέτση για να της δώσει προβάδισμα ο Κωνσταντίνου στο 42-44. Η 3η περίοδος έκλεισε στο 44-46 από τον Τσάμη, με τον Καραγιαννίδη και τον Λέντζο Γ. να γράφουν το 48-47. Ο Τσάμης απάντησε με τον Τεντόμα να φέρνει τον αγώνα στο 50-49. Ο Ζαφειρόπουλος με τον Μαράκη έφεραν τον αγώνα στο 54-54, αλλά μία βολή του Τσάμη ήταν αυτή που έκρινε το ματς υπέρ της Α.Ε.Π.Ε..

Για τους νικητές ο Τσάμης είχε 20 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Κώνσταντίνου 11 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Ζαφειρόπουλος 10 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Πρινιωτάκης 7 πόντους και 12 ριμπάουντ. Για τους Θαλασσόλυκους ο Καραγιαννίδης είχε 20 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Λέντζος Γ. 10 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Μαράκης 9 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Γ.Σ. Κυψέλης – Miners 54-67

Οι Miners κέρδισαν τον Γ.Σ. Κυψέλης με 54-67 με το ματς να ξεκινά με 2-9 από τον Χασομέρη, για να απαντήσουν ο Οφανουδάκης με τον Αγγελόπουλο και τον Παπουτσή για τον Γ.Σ. Κυψέλης ως το 13-11 στο τέλος της περιόδου. Στη 2η περίοδο ο Παπαδόγιαννης με τον Σιούτη έφεραν το ματς στο 13-17, με τον Παπουτσή αι τον Δερβίση να απαντούν για το 23-17. Ο Μπενετσης μείωσε σε 26-22, ο Παπουτσής έγραψε το 31-22 με τον Κουτουζη να κλείνει το ημίχρονο στο 31-26. Στο 3ο δεκάλεπτο ο Σταθόπουλος έγραψε το 34-26, με τους Miners να μειώνουν, Κουτουζης και Χασομέρης μείωσαν σε 34-32 με τον Παπαδόγιαννη να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του με 34-36. Ο Δερβίσης ισοφάρισε, με τον Χασομέρη να φέρνει το ματς στο 36-42 και τον Σιδηρόπουλο να κλείνει την περίοδο στο 40-42. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Αγγελόπουλος έγραψε το 45-46, με τον Σιούτη να τρέχει σερί 2-10 για το 47-56 των Miners. Μετά την απάντηση του Σταθόπουλου, ο Σιούτης και πάλι έφερε την ομάδα του στο 49-60, με τον Κουτουζη και τον Χασομέρη να γράφουν το 49-65 για τους Miners που ολοκλήρωσαν σερί 0-9. Ο Παπουτσής με τον Σταθόπουλο μείωσαν σε 54-65, με τους Miners να κλείνουν το ματς με τον Κυνηγόπουλο.

Για τους νικητές ο Σιούτης είχε 21 πόντους και 18 ριμπάουντ, ο Παπαδόγιαννης 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Κουτουζης 12 πόντους και 13 ριμπάουντ. Για τον Γ.Σ. Κυψέλης ο Παπουτσής είχε 14 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Ορφανουδάκης 10 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Σταθόπουλος 10 πόντους και 4 ριμπάουντ.